Taktika "veď niečo na prijímačkách spravím, mám dobré známky" sa väčšinou nevypláca, a to najmä v prípade vychytených škôl, ako sú gymnáziá. Hoci zadania úloh na prijímacích pohovoroch vychádzajú z učiva základných škôl, pravdou je, že bývajú výrazne náročnejšie ako tie, s ktorými sa piatak či deviatak bežne stretne na hodinách matematiky alebo slovenského jazyka.
Bez prípravy na prijímacie pohovory má tak žiak oveľa menšiu šancu sa na vysnívanú strednú školu dostať.
"Nedá sa povedať, že ak dieťa nechodí na doučovanie, nemá šancu byť prijaté na strednú školu. Samozrejme, sú aj deti, ktoré doučovanie nepotrebujú a stačia im na prípravu dostupné zdroje, ktoré si ony alebo rodičia vyhľadajú na internete. No ak dieťa má doučovanie a venuje sa príprave na prijímacie pohovory pomimo školy, tak to jednoznačne jeho šancu na prijatie zvýši," hovorí Michaela Vavrinčíková, spoluzakladateľka doučovacieho centra Freedu.
Jeden z desiatich
Z pohľadu štatistiky je úspešnosť detí hlásiacich sa na gymnázium desať percent. Bežne sa na tento typ škôl hlási okolo 600 detí a do dvoch tried berú 60 detí.
"Znamená to, že z desiatich detí vezmú na gymnázium jedno. Naša úspešnosť je 71 percent, teda z desiatich detí vzdelávaných vo Freedu sa ich dostane na školu sedem, čo my považujeme za veľký úspech," dodáva Vavrinčíková.
Záujem o štúdium na gymnáziách, či už sú osemročné, bilingválne alebo štvorročné, je stále vysoký a počet uchádzačov o štúdium dlhodobo prevyšuje kapacitu škôl. Gymnáziá sú tak nútené záujemcov, čo sú zvyčajne žiaci s výborným prospechom na základných školách, vyselektovať.
V článku sa ďalej dočítate:
- Prečo môžu zadania na prijímacích skúškach znieť deťom na prvé prečítanie cudzo.
- Aké majú deti pri doučovaní na prijímacie skúšky na stredné školy možnosti.
- Prečo je dôležité sa s deťmi o výbere školy a spôsobe doučovania rozprávať.
- Čo ešte môže zavážiť pri príprave na prijímacie skúšky.