Na gymnáziá, či už osemročné, štvorročné, alebo bilingválne, sa každoročne hlási niekoľkonásobne viac detí, ako môžu školy prijať. Väčšinou ide o žiakov s výborným prospechom a stanoviť si spravodlivé kritériá na prijatie môže byť pre gymnáziá výzvou.
Niektoré sa rozhodli vziať do úvahy len výsledky prijímacích skúšok, mnohé prirátavajú body uchádzačom aj za popredné umiestnenia zo súťaží a mimoškolských aktivít. Iné sú prísnejšie v hodnotení prospechu žiakov už na základných školách. Šancu majú aj žiaci, ktorí nie sú čistí jednotkári, musia však byť aktívni.
Rozumieť textu a logicky myslieť
Osemročné Gymnázium Jozefa Lettricha v Martine pôsobí v regióne 32 rokov. Ako hovorí jeho riaditeľka Eva Kuklová, kritériá na prijatie upravovali a menili na základe mnohoročných skúseností. Známky zo základnej školy dnes v kritériách na prijatie škola nemá. Najväčšiu šancu uspieť na prijímacích skúškach majú podľa nej žiaci, ktorí vedia aplikovať vedomosti, rozumejú textu a vedia logicky myslieť.
V článku sa ďalej dočítate:
- Kto sa zvyčajne na gymnáziá hlási.
- Kedy by sa mali prihlásiť piataci na osemročné a ôsmaci na bilingválne gymnáziá a kedy by mali radšej počkať.
- Aké sú podmienky na prijatie na vybraných slovenských gymnáziách.
- Čo môže ešte zavážiť, ak žiaci nemajú na vysvedčení čisté jednotky.
"Záujemcami o štúdium v našej škole sú piataci, prevažne najšikovnejší žiaci v triede, spravidla aj najlepšie hodnotení. Nevieme, či sú jednotkári, lebo nezisťujeme známky. V súčasnosti berieme do úvahy len výsledky prijímacích skúšok zo slovenského jazyka a literatúry, matematiky a výsledky žiakov v súťažiach v týchto predmetoch," poznamenáva Kuklová.