BRATISLAVA/ČERVENÝ KLÁŠTOR. Situácia v koaličnej strane Hlas je stabilizovaná a strana bola vylúčením poslancov Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša očistená.
Po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Červenom Kláštore to vyhlásil minister vnútra a predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok. Dodal, že s vylúčenými poslancami neplánujú komunikovať.
"Nech sa im darí v živote aj v politike, a tým pádom pre mňa téma pána Migaľa a Šalitroša je uzatvorená," uviedol Šutaj Eštok. Ako podotkol, pre poslancov Jána Ferenčáka a Romana Malatinca (obaja Hlas) urobia všetko, aby sa v poslaneckom klube strany cítili dobre.
Minister zároveň odmietol, že by Migaľovi sprostredkoval dokumenty, ktoré mal vylúčený poslanec zverejniť. Vyhlásil, že Samuel Migaľ si pomýlil časovú os, pretože dokumenty mali byť verejné už dva dni predtým, ako ich sám zverejnil.

"Keď ma inšpekcia predvolá, veľmi rád na výsluch prídem. Viete, ja som už bol vypovedať, odkedy som ministrom, asi sedemkrát a nerobím z toho žiadne haló, že by ma teraz v polícii niekto prenasledoval alebo mi robil zle," informoval minister s tým, že polícia si robí svoju prácu.
Odmietol, že by vláda padala
Šutaj Eštok zároveň vyhlásil, že strana Hlas nikdy do vlády so stranou, ktorá sympatizuje s fašistickou alebo extrémistickou ideológiou, nepôjde.
Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) po rokovaní vlády v Červenom Kláštore odmietol, že by vláda padala. Aj samotné výjazdové rokovanie je podľa neho dôkazom, že vláda chce ísť ďalej.
"Dnes sme sem prišli, aby sme pomáhali ťažko skúšanému regiónu, a všetkým nám je jasné a na tom sa zhodujeme, že ak to chceme reálne robiť, musíme byť vo vláde," uviedol poukazujúc i na slová vedľa stojaceho Jána Ferenčáka, primátora Kežmarku a poslanca Národnej rady SR, patriaceho do štvorice Migaľovcov. "Takže si buďte istí, že to vyriešime," zdôraznil.
Poslanec NR SR Samuel Migaľ, ktorého minulý týždeň vylúčili zo strany Hlas, v rozhovore pre Denník N naznačil možné účelové predvolanie na výsluch pred Úrad inšpekčnej služby. Týkať sa mal zverejnenia istých materiálov. To mal dostať za úlohu od ministra vnútra a šéfa Hlasu.
S Ferenčákom sa majú stretnúť ešte dnes
Poslanec Ferenčák uviedol, že nikdy neuvažoval o odchode zo strany Hlas, ktorú zakladal a je v nej členom predsedníctva. Ešte v stredu sa má rozprávať so šéfom Hlasu Šutajom Eštokom o víziách a jeho pôsobení v strane.
Dodal, že je otvorený diskusii. Zdôraznil, že si nepraje pád vlády ani predčasné voľby. Problém mal s hodnotovým nastavením strany. Zatiaľ nepovedal, ako bude hlasovať v parlamente, koordinovať sa chce s poslancom Malatincom.
Niektoré veci v strane sa podľa neho nemuseli stať, pripomenul vylúčenie dvoch poslancov Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša zo strany, ktoré označil za razantné. Za dôležité považuje, aby koalícia mala 79 poslancov. S Migaľom aj Šalitrošom je tiež v kontakte.
"Nikdy som neuvažoval odísť zo strany Hlas. Som jej zakladateľ, mám k nej nielen citový vzťah a poznám množstvo ľudí v regiónoch, stále sa s nimi stretávam" povedal poslanec v stredu novinárom. Nevie, či mu hrozí vylúčenie.
Kritizuje hodnotové nastavenie strany
"Vítam diskusiu, nech je otvorená. Moje výhrady boli skôr k hodnotovému nastaveniu strany, o pevnom ukotvení, takisto aj veci, ktoré sa udiali voči európskemu výboru, aby tam členovia vlády nemuseli chodiť, to boli jednoducho veci, s ktorými som nemohol súhlasiť a tam som očakával väčšiu podporu strany aj v rámci parlamentu a možno aj v rámci vedenia, nedočkal som sa," skonštatoval Ferenčák, ktorý šéfuje európskemu výboru v parlamente.
"Takže to budú presne veci, ktoré chcem definovať a dúfam a pevne verím, že aj v rámci strany nájdeme spoločné riešenie," skonštatoval.
Spoločne s Malatincom budú uvažovať o postoji pri hlasovaní o zdravotníckych zákonoch i stavebnom zákone. Nechcel unáhlene konkretizovať, ako sa zachovajú.
V stredu o zákonoch hovoril so šéfom lekárskych odborárov Petrom Visolajským i ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smeru).
Ferenčák považuje za dôležité, aby sa celá situácia upokojila.
"Navrhujem spraviť krok späť a nájsť také riešenie, aby tu zbytočne nevznikali konflikty, aby sa zbytočne nejaké osobné veci neprepierali na verejnosti," dodal. Zároveň zdôraznil, že nechce predčasné voľby.
"Neviem si predstaviť, aby sa opäť Igor Matovič alebo strana OĽANO (dnes hnutie Slovensko, pozn. TASR) dostala do vlády. Vieme, čo spôsobili, aké škody, ktoré nie sú napraviteľné, to si nikto nepraje," uzavrel.