BRATISLAVA. Slavkovský formát oslavuje 10 rokov. Predsedovia vlád Slovenskej republiky, Českej republiky a Rakúskej republiky prijali 29. januára 2015 v Slavkove pri Brne tzv. Slavkovskú deklaráciu, čím spečatili vznik Slavkovského formátu.
Cieľom zoskupenia troch stredoeurópskych štátov je podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára posilnenie regionálnej spolupráce v prospech obyvateľov Slovenska, Česka a Rakúska.

„Na desať rokov tejto trilaterálnej spolupráce môžeme byť hrdí. Naše krajiny spája geografická blízkosť, ale tiež silné historické, hospodárske a medziľudské väzby. Regionálne formáty, ako je S3, dávajú našim štátom pridanú hodnotu a silnejší hlas pri presadzovaní spoločných záujmov na medzinárodnej scéne,“ uviedol Blanár.
Slavkovský formát je vedený na princípe ročného líderstva jednej z trojice členských krajín, vždy od júla do júna nadchádzajúceho roka. Slovensko predsedalo zoskupeniu naposledy od leta 2022 so zameraním na dopravu, energetickú infraštruktúru a bezpečnosť, priemysel či európske záležitosti, a to v kontexte rozširovania Európskej únie o štáty západného Balkánu. Podľa Blanára patríme medzi najväčších podporovateľov európskej integrácie našich západobalkánskych partnerov.
„Táto oblasť je v rámci fungovania S3 našou dlhodobou prioritou spolu s otázkami migrácie, dopravnej a energetickej infraštruktúry, zamestnanosti mladých i digitálnej transformácie,“ doplnil šéf slovenskej diplomacie. Zároveň vyzdvihol presah formátu mimo regiónu strednej Európy prostredníctvom úspešných projektov, napríklad pri pomoci Libanonu v oblasti zdravotníctva.
Aktuálnym predsedníckym štátom Slavkovského formátu je Česká republika, od 1. júla 2025 prevezme vedenie Slovenská republika.