BRATISLAVA. Jedným z návrhov na zmenu ústavy, ktoré začiatkom týždňa predstavil premiér Robert Fico (SMER), je aj to, aby si deti mohli adoptovať len manželské páry, prípade pozostalí po rodičovi či opatrovateľovi dieťaťa. Ide o súčasť ústavnej hrádze proti progresivizmu, o ktorej už rokoval s opozičnou KDH.
Ficov návrh sprísňujúci adopcie je očividne zameraný najmä proti párom rovnakého pohlavia, keďže aj iné ním navrhované ústavné zmeny hovoria najmä o kultúrno-etických otázkach a do ústavy chce zakotviť napríklad aj to, že na Slovensku máme iba dve pohlavia.
Odobrať ústavnú možnosť adoptovať si dieťa ľuďom, ktorí nežijú v manželstve, však ide podľa odborníkov najmä proti záujmom osamelých detí. Na Slovensku žijú v ústavnej starostlivosti tisíce detí. Žiadostí o pestúnsku starostlivosť alebo o osvojenie dieťaťa je však ročne iba niekoľko stoviek.
Podľa štatistík občianskeho združenia Návrat až pätina žiadateľov o osvojenie dieťaťa nežije v manželstve.
Blahová: 40 percent náhradných rodičov nežije v manželstve
„Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve, alebo pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľ maloletého dieťaťa,“ povedal v pondelok na tlačovej konferencii s názvom Ústavná hrádza proti progresivizmu Fico. Výnimočne by si podľa neho mohla osvojiť dieťa aj osamelá osoba, napríklad starý rodič v prípade smrti oboch rodičov.
Premiér tak z možnosti adoptovať si dieťa vylúčil nielen páry rovnakého pohlavia, ale aj nezosobášené heterosexuálne páry a jednotlivcov.

Na skutočnosť v stredu na sociálnych sieťach upozornila aj bývalá politička a sociálna poradkyňa Natália Blahová. „Adoptívnych rodičov štát neeviduje. Neponúka im teda ani žiadne služby, pomoc, podporu ani poradenstvo. Pritom v týchto rodinách žijú traumatizované deti s ťažkou históriou a mnohými problémami,“ napísala v príspevku na sociálnej sieti. Dodala aj, že viac ako 40 percent náhradných rodičov nežije v manželskom zväzku. Podľa nej je 14 percent rozvedených, 12 percent slobodných, takmer osem percent žijúcich s druhom alebo družkou a okolo šesť percent sú rodičia samoživitelia.