BRATISLAVA. Prijatie zákona k dohode s lekárskymi odborármi by mohlo ešte viac ohroziť dostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Upozornil na to poslanec Národnej rady Peter Stachura.
Nedostupná starostlivosť
Poukázal na riziká súvisiace so skrátením týždenného pracovného času zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach či zavedením personálnych normatívov. Vyzval ministra zdravotníctva Kamila Šaška, aby znenie legislatívy zvážil.
"Vyzývam ministra Šaška, aby dôkladne zvážil, s čím príde do parlamentu, pretože KDH napriek tomu, že je presvedčené a chce podporiť aj Lekárske odborové združenie v úprimnej snahe, aby sa štátne nemocnice dofinancovali, aby bolo spravodlivé financovanie, a podporujeme viaceré tieto kroky, ale so všetkými krokmi nemôžme súhlasiť, pretože to ohrozí našich pacientov na Slovensku," poznamenal.

Poslanec namietal napríklad návrh skrátenia týždenného pracovného času v nemocniciach zo 40 na 37,5 hodiny. Poukázal na to, že viaceré nemocnice majú čas už v súčasnosti nastavený na 37,5 h, ale ide o dohodu v kolektívnych zmluvách, ktorá sa dá kedykoľvek vypovedať.
"Ak to bude v zákone, tak také ľahké to s vypovedaním už vôbec nebude," podotkol. Úprava môže byť podľa neho problematická pri nemocniciach so 40-hodinovým pracovným časom. Upozornil na to, že po skrátení bude nemocnica potrebovať buď viac personálu, alebo zvýšiť nadčasy. Obáva sa, že by zmena mohla priniesť zatváranie oddelení alebo redukciu lôžok.
Upozornil tiež na návrh zavedenia personálnych normatívov. Myslí si, že zámer je dobrý a garantuje určitú kvalitu, no obáva sa, že v zákone nebudú normatívy nastavené správne. "Do zákona ideme dávať výnos, ktorý vznikol pred 17 rokmi," ilustroval. Stachura však zároveň poukázal na to, že legislatíva obsahuje aj viaceré pozitíva, napríklad návrh realizácie auditov v nemocniciach či zámer zvýšenia transparentnosti rozdeľovania financií na jednotlivé nemocnice v SR.
Nesúhlasíme s dohodou
Opozičná strana SaS by pri prípadnom hlasovaní v parlamente nepodporila zákon súvisiaci s dohodou s lekárskymi odborármi. Vyhlásil to poslanec Národnej rady Tomáš Szalay (SaS).
Opätovne kritizoval memorandum uzavreté medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ), ktoré sa má premietnuť do legislatívnych návrhov. Spolu s poslancom Mariánom Viskupičom (SaS) hovorili o zlyhaní vlády a rezortov zdravotníctva a financií.
"My sme pri tej dohode neboli. S dohodou nesúhlasíme. Namietame voči dohode a nemyslíme si, že je to dohoda, ktorá pomôže slovenskému zdravotníctvu, práve, naopak, slovenskému zdravotníctvu ublíži. Prečo? Pretože v dohode medzi vládou a odborármi nie je žiadna zmienka o pacientoch," poznamenal Szalay. Navrhované zmeny budú mať podľa jeho slov negatívny vplyv aj na ambulantný sektor.
Zároveň skritizoval proces súvisiaci so schvaľovaním zákona. Upozornil na to, že vláda o úprave bude rokovať vo štvrtok večer a pár dní potom sa má o nej rozhodnúť v parlamente.
"Takýmto spôsobom sa zodpovedná legislatíva neprijíma, najmä legislatíva, ktorá má stáť stovky miliónov eur, ktoré nemáme nijakým spôsobom kryté v štátnom rozpočte a na ktoré jednoducho zdravotníctvo nemá," podotkol poslanec.
Na ekonomické dosahy navrhovanej legislatívy poukázal tiež Viskupič. Upozornil na riziká súvisiace so zámerom skrátiť týždenný pracovný čas zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach. V prípade, že by to prešlo, nemocnice by podľa neho museli prijať nových zamestnancov alebo platiť personálu ešte viac nadčasov. Skritizoval, že kabinet nemá ešte vyčíslené, koľko budú zmeny stáť.
"Zodpovedná vláda by skôr, ako by podpísala akékoľvek memorandum, nechala Inštitút finančnej politiky alebo nejakých zdravotníckych analytikov vyčísliť, čo by to stálo," skonštatoval.
Vláda bude vo štvrtok popoludní pokračovať v rokovaniach o návrhu zdravotníckej legislatívy k dohode s LOZ. Zmeny sa majú týkať valorizácie platov lekárov, zavedenia personálnych normatívov v nemocniciach či skrátenia pracovnej doby zamestnancov nemocníc. Vyžiadať si majú náklady vo výške niekoľko miliónov eur.
Prijatím zákonov lekárski odborári koncom minulého roka podmienili stiahnutie hromadných výpovedí. Ak nebudú prijaté do konca februára, lekári od marca z nemocníc odídu.