BRATISLAVA. Slovensko plánuje vyhostiť osobu s ukrajinským občianstvom v súvislosti s informáciami o údajnej hrozbe prevratu v krajine, z ktorej premiér Robert Fico minulý týždeň obvinil opozíciu a mimovládny sektor.
Vyhostenie bez ďalších podrobností naznačila nová policajná prezidentka Jana Maškarová po rokovaní parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.
„V súčasnosti je jedna osoba na Úrade hraničnej cudzineckej polície, kde je vykonávané administratívne vyhostenie. (...) Tá osoba má svoje práva, môže nejakým spôsobom požiadať o azyl,“ povedala policajná prezidentka s tým, že ide o osobu ukrajinskej národnosti.
Šutaj Eštok potvrdil, že riešia viacero osôb
Výbor o správe Slovenskej informačnej služby, ktorá sa týka údajného štátneho prevratu nerokoval, poslancov na zasadnutie neprišlo dosť.
"Polícia sa zaoberá komplexne celou správu, aj osobami, ktoré sú tam uvedené, ďalšie osoby sú dávané do národného blokačného systému," uviedla Maškarová.
Vyhosťovaný Ukrajinec pre údajný prevrat je podľa ministra vnútra Šutaja Eštoka pre Slovensko bezpečnostným rizikom.

„Pri štyroch osobách je nahodené do blokačného systému ich zablokovanie a zamedzený vstup do schengenského priestoru, respektíve do priestoru Slovensku republiky,“ povedal.
Pri ďalších piatich osobách prebiehajú operatívne úkony, aby bol zablokovaný ich vstup, uviedol minister.
Úrad boja proti organizovanej kriminalite v stanovisku uviedol len to, že v súvislosti so správou SIS vykonáva operatívno-pátraciu činnosť. Štátnu príslušnosť predmetnej osoby nešpecifikoval.
„Úrad boja proti organizovanej kriminalite vykonáva operatívno-pátraciu činnosť a Úrad hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru úkony súvisiace s administratívnym vyhostením a úkony súvisiace s vkladaním do národnej databázy blokovaných osôb. Viac informácií nie je možné poskytnúť,“ napísal úrad.
Ukrajina si predvolala slovenského veľvyslanca
Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí si v reakcii na situáciu predvolalo dezignovaného slovenského veľvyslanca v Kyjeve Pavla Vízdala.
Predstavitelia Ukrajiny mu tlmočili ostrý nesúhlas s vyjadreniami slovenskej vlády o údajnom zasahovaní Ukrajiny do vnútorných záležitostí Slovenska.
Námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Olexandr Mišenko vyjadril hlboké sklamanie z toho, že premiér Fico v súčasnosti vystupuje ako "hlásna trúba Kremľa" a zanedbávaním povinností SR ako člena Európskej únie sa "uchyľuje k nelogickým krokom."
Podľa Mišenka je takéto konanie slovenských predstaviteľov neprijateľné, vážne škodí tradične dobrým ukrajinsko-slovenským vzťahom a podkopáva jednotu EÚ a euroatlantického spoločenstva.
Snahy Slovenska o obnovenie dodávok ruského plynu Ukrajina označila ako "snahy o zachovanie závislosti od ruských energetických dodávok." Takýto prístup Kyjev považuje za neprijateľný, keďže EÚ a jej partneri sa usilujú zbaviť závislosti na ruských energiách a diverzifikovať energetické zdroje.
Ukrajinské ministerstvo tiež tvrdí, že Slovensko v tejto otázke ignoruje argumenty a snahu Kyjeva "Rusko pripraviť o prostriedky na financovanie teroru voči Ukrajine a ukrajinskému ľudu."
"Oficiálne vyzývame Bratislavu, aby zastavila túto politiku a vrátila sa ku konštruktívnemu dialógu a rozvoju dobrých susedských vzťahov medzi našimi krajinami a národmi," uviedlo ukrajinské ministerstvo. Zároveň vyjadrilo hlbokú vďaku slovenskému ľudu za všetku pomoc a podporu od začiatku ruskej celoplošnej invázie na Ukrajinu.
Krúpa celú vec spochybnil
Opozičný poslanec Juraj Krúpa (SaS) si myslí, že v prípade, že sú informácie o prevrate či tzv. majdane vymyslené, rovnako môžu byť vymyslené aj informácie o vyhostení jednej osoby za jeho prípravu.
Poslankyňa Irena Bihariová (Progresívneho Slovensko) poukázala, že predseda vlády Robert Fico (Smer) buď šíri informácie z trestného konania, alebo závažné informácie o prevrate bezpečnostné zložky neprešetrujú.
"Toto sú presne tie veci, o ktorých si myslím, že sú to úplne legitímne otázky. Nie sú podľa mňa chránené nejakým osobitným režimom na ochranu utajovanej skutočnosti, nijak by nezasiahli do vyšetrovania. Len jednoducho poskytujú aj verejnosti porozumenie," vyjadrila sa Bihariová.
Investigatíva mladého Kaliňáka
Fico spájal hrozbu prevratu s občianskymi manifestáciami za proeurópske smerovanie Slovenska, ktoré sa v krajine začali po jeho decembrovej schôdzke s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve.
Fico kvôli tomu dokonca minulý týždeň zvolal bezpečnostnú radu štátu, po ktorej politici žiadne bezpečnostné opatrenia neoznámili. Cez víkend potom premiér povedal, že zoznam vyhosťovaných osôb pripravia spravodajské služby.
Europoslanec Erik Kaliňák navyše počas svojej návštevy Gruzínska tvrdil, že organizátori protestov v tejto krajine majú tak ako usporiadatelia demonštrácií na Slovensku napojenie na zahraničie prostredníctvom mimovládnych organizácií.
Kaliňák uviedol, že provokatérov v Gruzínsku vyškolila Gruzínska légia, a zverejnil fotografiu veliteľa tejto jednotky Mamuku Mamulašviliho so spoluorganizátorkou slovenských demonštrácií Luciou Štasselovou.

Tá uviedla, že fotografia vznikla pred rokom a pol v Bratislave na diskusii o knihe, v ktorej vystupuje ako hlavná postava práve Mamulašvili.
Mamulašvili pre Denník N reagoval, že je za zábavné spájať ho s protestmi na Slovensku a dodal, že sa so Štasselovou nepozná.
Šutaj Eštok povedal, že "zachytil informácie" o pôsobení Gruzínskej légie na Slovensku a úrady sa tým zaoberajú.
V Gruzínsku množstvo protivládnych manifestácií po októbrových parlamentných voľbách sprevádzalo násilie a polícia používala aj slzotvorný plyn a vodné delá na rozohnanie demonštrantov.
Tisíce Gruzíncov potom na prelome minulého a tohto roka znovu demonštrovali proti novembrovému rozhodnutiu vlády pozastaviť proces pristúpenia krajiny k Európskej únii.

Beata
Balogová
