SME

Spor o polhodinu. Keď sa lekárom skráti pracovný čas, vyliečia menej pacientov?

Zdravotníci v štátnych nemocniciach majú pracovať len do tretej popoludní.

Vláda podľa Šaška schválila zmeny podľa dohody s LOZ. Zdroj: TASR

BRATISLAVA. Hoci žiadni lekári neodídu, nemocnice ich aj tak budú potrebovať viac. Tiež vraj hrozí, že vyliečia menej pacientov ako doteraz.

Vláda vo štvrtok odobrila novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá by skrátila pracovný čas zdravotníkov v nemocniciach zo 40 na 37,5 hodiny týždenne. Lekári a sestry by podľa nej nepracovali do pol štvrtej popoludní, ale do tretej.

Novela, ktorú musí ešte schváliť parlament, je výsledkom Zmluvy o sociálnom zmieri. Tesne pred vlaňajšími Vianocami ju podpísal minister zdravotníctva Kamil Šaško z Hlasu s Lekárskym odborovým združením.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka podpisu tohto dokumentu stiahlo minulý rok tesne pred vianočnými sviatkami výpovede vyše 3300 lekárov. Je to polovica všetkých, ktorí v ústavných zdravotníckych zariadeniach pracujú. Inak hrozili, že od nového roka odídu z nemocníc.

Lekári však stiahli výpovede len dočasne, a vláda sa zaviazala, že do konca februára tohto roku sa všetky záväzky dostanú do zákonov. Okrem spomínaného skrátenia pracovného týždňa napríklad zvýšenie platov lekárov v roku 2025 o 9,7 percenta. Avšak len tým, ktorí pracujú v nemocnici najmenej na polovičný úväzok.

Ak by parlament zmeny neprijal do konca februára, vyše tritisíc lekárov by odišlo k 1. marcu z nemocníc.

Po sporoch v koalícii to na začiatku tohto týždňa chvíľu vyzeralo, že na schválenie zmien nebude mať dosť hlasov. Nakoniec však trojica poslancov okolo Rudolfa Huliaka (Národná koalícia), a Roman Malatinec z Hlasu prisľúbili, že zákony podporia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spor o polhodinu

„Dnes sme jednohlasne schválili prvý veľký balík opatrení, ktorý vychádza zo zmluvy medzi vládou a LOZ,“ povedal vo štvrtok večer po rokovaní kabinetu Roberta Fica zo Smeru minister Šaško.

Pre SME povedal, že pracovný čas sa bude skracovať len v štátnych nemocniciach.

Pracovný týždeň 37,5 hodiny majú už teraz viaceré nemocnice, napríklad nitrianska a novozámocká fakultná nemocnica. „Išlo nám o to, aby sa zosúladil zákon s praxou,“ vraví šéf LOZ Peter Visolajský.

Taký pracovný týždeň majú aj všetci lekári, ktorí vlani podali výpovede. Majú ho zakotvený v pracovných zmluvách, ktoré podpísali koncom minulého roka po tom, ako stiahli výpovede.

Dochádza tak podľa šéfa Asociácie nemocníc Slovenska Mariana Petka k paradoxu. Časť lekárov má 40-hodinový pracovný týždeň a ďalšia 37,5-hodinový. Lekári s kratším pracovným týždňom majú teda podľa neho vyššiu hodinovú mzdu, čo je dlhodobo neudržateľné a môže to skončiť na súde.

SkryťVypnúť reklamu

Z tohto pohľadu je logické, že odborári a vláda chcú zjednotiť prax so zákonom.

Nemocnice a odborníci sa však nezhodujú na tom, či toto zladenie a skrátenie pracovného týždňa bude znamenať pre chod zdravotníckych zariadení.

O počte lekárov dohoda chýba

V zásade existujú dve veľké názorové skupiny.

Prvá na čele s Visolajským, bývalou štátnou tajomníčkou Janou Ježíkovou a časťou nemocníc, ktoré už majú zavedený 37,5-hodinový pracovný týždeň, tvrdí, že k nijakým zmenám ani zhoršeniu nepríde.

„Našej nemocnice sa to netýka. U nás už máme kolektívnou zmluvou zavedený 37,5-hodinový pracovný čas,“ vraví hovorca Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch Ján Baček.

Ježíková napísala na sociálnej sieti, že skrátený pracovný týždeň má už dlhodobo väčšina štátnych nemocníc, aj viaceré nemocnice z asociácie nemocníc.

SkryťVypnúť reklamu

O nulovom finančnom dosahu skrátenia pracovného týždňa sa píše aj vo vládnom návrhu zákona. Zvýšené výdavky podľa neho vykryjú úspory v zdravotníckom sektore. Potvrdil to opäť aj Šaško, hoci dodal, že na rokovaní kabinetu o tom bola najväčšia diskusia.

Špecifický postoj k dosahom skrátenia pracovného týždňa má Univerzitná nemocnica v Bratislave.

„Ak by sa z celej dohody trvalo iba na jednej podmienke, a to na skrátení pracovného času na 37,5 hodiny, a všetky ostatné podmienky by sa zrušili, v takom prípade nebudeme potrebovať viac lekárov,“ vraví jej hovorkyňa Eva Kliská.

To je však nereálne, lebo zmluva je postavená tak, že vláda buď splní všetko, alebo lekári odchádzajú.

Vyliečia menej pacientov?

V druhej skupine sú šéf ANS Marian Petko, zdravotnícky analytik a šéf INEKO Dušan Zachar a niektoré nemocnice, ktoré naopak tvrdia, že po skrátení pracovného týždňa budú potrebovať viac lekárov aj iných zdravotníkov. Navyše vraj vyliečia menej pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Asociácia, ktorá združuje 82 stredne veľkých a malých nemocníc, má tieto dosahy aj vyčíslené.

„Ak by 37,5-hodinový pracovný týždeň prešiel, tak je potrebné len pre nemocnice ANS zvýšiť počet lekárov o 240,“ hovorí Petko. Sestier či ošetrovateľov by podľa neho potrebovali ešte ďalších 1500.

Súhlasia aj niektoré veľké nemocnice. „Skrátenie pracovného času ovplyvní proces plánovania služieb, zvýši mzdové náklady a prinesie nevyhnutnosť prijať ďalších lekárov,“ zdôrazňuje hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje.

„Celkovo nám to vychádza, že len pre ANS treba zvýšiť ročne zdroje o 69 miliónov eur,“ vysvetľuje Petko. „V stredu som sa rozprával s niektorými riaditeľmi štátnych nemocníc. Povedali mi: Marian, to my nevieme zvládnuť,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

„Rozprávam sa s viacerými riaditeľmi nemocníc a oni vravia, že toto môže byť pre nich K. O.,“ hovorí aj zdravotnícky expert KDH Peter Stachura. Nemocnice podľa neho nebudú vedieť zabezpečiť svoj chod, a môže to byť úplná katastrofa.

„Oveľa skôr sa vyčerpá limit nadčasov, bude potrebných oveľa viac lekárov,“ hovorí aj Zachar.

Visolajský tvrdí, že nebude treba prijímať nových zdravotníkov, ani nestúpnu mzdové náklady. „Nie je to žiadny nápor na nových zamestnancov,“ dodáva.

Skrátenie pracovného týždňa sa podľa neho bude týkať len lekárov, ktorí pracujú v nepretržitej prevádzke. „Ide o oddelenia, ktoré fungujú na služby.“ Sestry, ktoré tam pracujú na zmeny, majú podľa neho už dávno 37,5-hodinový pracovný týždeň.

Problém nevidí ani s polhodinovým posunom, ktorý vznikne pri skrátení pracovného týždňa. Vysvetľuje, že pohotovostná služba sa tak lekárom nezačne o pol štvrtej, ale už o tretej popoludní.

SkryťVypnúť reklamu

„Tá polhodina nemusí byť nadčas, môže to byť pohotovosť, čakanie na prácu. Dá sa to dohodnúť aj tak, že za tú polhodinu bude mať lekár nižšiu platbu,“ tvrdí.

„Nebudeme mať nedostatok lekárov. Služby budú dlhšie o 30 minút a v ambulanciách sa skráti činnosť o 30 minút. Dodržíme nanovo stanovený ordinačný čas prevádzky,“ vraví aj hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Žiline Zuzana Fialová.

Petko pripúšťa, že najmä niektoré veľké nemocnice nemusia mať po skrátení pracovného týždňa potrebu prijímať nových lekárov. „Najmä tam, kde ich už teraz majú veľa, napríklad vo fakultných nemocniciach,“ vraví .

Vyliečia menej pacientov

Námestník šéfa Univerzitnej nemocnice v Martine pre chirurgické disciplíny Dalibor Murgaš dodáva, že po skrátení pracovného týždňa nebude treba viac lekárov a sestier, ale vyliečia menej pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

„Skrátenie pracovného času bude viesť k zníženiu objemu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a nižšej efektivite nemocníc,“ vysvetľuje. „Pretože drahé kapacity ako sú operačné sály, drahé prístroje budú menej využívané, nemocnice ošetria menej pacientov.“

V podstate s ním súhlasí aj Petko. Nemocnice podľa neho iste nevyliečia viac pacientov.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 813
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 197
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 941
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 619
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 287
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 387
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 033
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 705
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

S porovnaní s predošlým prieskumom si drvivá väčšina ministrov pohoršila.


SITA 1
Aj takéto bytové domy by mali vyrásť v Košiciach.

Za 10 rokov ich má pribudnúť až 5 400.


TASR

Obmedzenie je v smere z Malaciek na most Lanfranconi.


SITA 3
Rakúska polícia.

Zadržaný má 20 rokov.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu