BRATISLAVA. Rozvoj spolupráce na politickej a ekonomickej úrovni boli témou stretnutia štátneho tajomníka rezortu zahraničia Mareka Eštoka s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Juhoafrickej republiky (JAR) pre SR so sídlom vo Viedni Rapulane Sydney Molekaneom.
Slovensko podľa Eštoka posilňuje svoju prítomnosť na africkom kontinente s cieľom zintenzívniť komunikáciu a dialóg v tomto teritóriu.
Prínos by mal byť citeľný vo viacerých oblastiach.
„Dôležitým krokom môže byť zrušenie vízovej povinnosti zo strany JAR, ktoré pozitívne ovplyvní cestovný ruch a aktivity slovenských podnikateľov,“ uviedol Eštok a pripomenul, že Slovenská republika otvorí nové veľvyslanectvá v Alžírsku a v Tanzánii. V Etiópii otvorí styčný úrad pri Africkej únii.
Štátny tajomník a juhoafrický veľvyslanec ocenili blízkosť názorov oboch krajín vo viacerých zahraničnopolitických otázkach, vrátane hľadania mierových riešení v konfliktoch medzi štátmi.
„Vysoko oceňujeme mierové iniciatívy našich juhoafrických partnerov a osobitne prezidenta Cyrila Ramaphosa, ktorý bol jedným z hlavných protagonistov mierovej misie siedmich krajín Afriky do Ruska a na Ukrajinu v roku 2023. Táto misia sa stala symbolom africkej snahy angažovať sa z neutrálnej pozície v mierotvornom procese,“ zdôraznil štátny tajomník rezortu diplomacie.
Partneri vyzdvihli na stretnutí spoluprácu v oblasti multilateralizmu. Práve z iniciatívy SR, vtedy ako člena Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, bola v roku 2007 v rámci OSN založená Skupina priateľov reformy bezpečnostného sektora.
Obchodná výmena medzi Slovenskom a JAR kontinuálne rastie, ročne sa pohybuje na úrovni 300 miliónov eur, no jej potenciál nie je naplno využitý. „Juhoafrická republika je relevantný regionálny hráč, má výrazný vplyv a spoločne s Egyptom i Marokom patrí zároveň medzi našich najdôležitejších obchodných partnerov v Afrike,“ uviedol Eštok.
V Bratislave by sa podľa jeho slov mohlo uskutočniť ďalšie zasadnutie spoločnej komisie pre ekonomickú spoluprácu. Nové príležitosti ponúka aj oblasť vzdelávania, napríklad pri poskytovaní štipendií pre juhoafrických študentov na Slovensku, dodal.