BRATISLAVA. Útoky maskovaného gangu v Bratislave, ktoré jeho členovia zverejňujú na internete, odhaľujú neschopnosť polície bojovať s extrémizmom.
Po rozpustení NAKA, ktorej jednotka sledovala aj prejavy extrémizmu na internete a pokrývala celé Slovensko, sú dnes vyšetrovatelia roztrúsení, a nie je isté, či sa všetci z nich naďalej zaoberajú vyšetrovaním týchto trestných činov.
Oficiálne sa vyšetrovaním extrémizmu zaoberajú odbory kriminálnej polície na krajských policajných riaditeľstvách, ktorých je osem.
Pri počítačovej kriminalite nie je vždy jasné, z akého miesta je páchaná. Môže sa tak stať, že vyšetrovatelia budú duplicitne vyšetrovať rovnakú trestnú činnosť.
Polícia najskôr o maskovanom gangu informovala, že o ňom nič nevie a neprijala žiadne trestné oznámenia.
Hoci skupina v meste vyčíňa od začiatku zimy, polícia sa prípadom začala zaoberať, až keď sa denník SME pýtal na priebeh vyšetrovania, teda štyri dni po tom, ako na gang upozornil bulvár.
Stále nie je jasná identita páchateľov, ani to, či ide o reálne videá. Je možné, že ich útočníci len zinscenovali pre pozornosť a šírenie strachu na sociálnych sieťach.
Políciu doposiaľ nekontaktoval žiaden svedok ani obeť útokov.
V článku sa dočítate:
- či mohlo zrušenie NAKA ohroziť schopnosť polície vyšetrovať extrémizmus,
- čo znamená, že ani po týždni nevie polícia o gangu viac než médiá,
- kde môže nahlasovať verejnosť podozrivé účty a aktivity,
- čo môže stáť za tým, že si gang svoje útoky natáča.
Vraždou Daniela Tupého to utíchlo
Protiteroristická a protiextrémistická jednotka bola za čias NAKA zlúčená s počítačovou jednotkou.
Experti na počítačovú kriminalitu vedeli vypátrať páchateľov, ktorí stáli za extrémistickým obsahom, a komunikácia tak bola efektívnejšia.