BRATISLAVA. Strana Sloboda a Solidarita a hnutie Progresívne Slovensko odmietli stretnutie politických strán s prezidentom Petrom Pellegrinim.
PS sa vyjadrilo, že nevidia na to dôvod. Hnutie pripomenulo, že prezidenta požiadali o spoločné stretnutie s lídrami opozičných strán na začiatku roka.
Nie je o čom diskutovať
„Na stretnutí sme prezidenta chceli vyzvať, aby sa jasne postavil proti krokom predstaviteľov vlády a koalície, ktoré spochybňujú naše pevné ukotvenie v EÚ a NATO. Prezident na našu výzvu, žiaľ, tri týždne nereagoval," informovalo hnutie.
Na stretnutie k tejto téme hnutie preto nevidí dôvod.

„Zahraničnopolitická orientácia SR je jasne ukotvená vo všetkých relevantných dokumentoch, nie je o nej potrebné diskutovať. Je potrebné ju rešpektovať, prestať ju spochybňovať a zdržať sa konania, ktoré robia práve predstavitelia strán Smer, Hlas a SNS. Odmietame spoločným rokovaním poslúžiť ako zásterka tomuto ich konaniu," vyhlásilo PS a opätovne vyzvalo prezidenta, aby verejne odsúdil kroky koalície, ktoré ťahajú Slovensko preč z Európy.
Hnutie zdôraznilo, že Ficova vláda sa rozpadá, šíri paniku a straší občanov.
„Do toho neustále klame a obviňuje opozíciu z účasti na imaginárnom prevrate. Všetko len preto, aby odpútavala pozornosť od svojich zlyhaní a od toho, že ťahá Slovensko preč z EÚ. V tejto situácii potrebujeme jediný okrúhly stôl politických strán - ten k vyhláseniu predčasných volieb," uzavrelo hnutie.
SaS sa rovnako vyjadrila, že sa stretnutia u prezidenta nezúčastní a považuje ho za mediálnu hru.
„Odmietame byť súčasťou falošnej hry na nadstraníckosť, keďže viacerí poslanci Hlasu sami priznávajú, že prezident stále zasahuje do riadenia svojej bývalej strany,“ vysvetlil postoj predseda SaS Branislav Gröhling s tým, že pozícia strany SaS v zahraničnopolitickom ukotvení je nespochybniteľná.
Podľa neho, opak dokazuje vládna koalícia, ktorá nás vzďaľuje od EÚ a NATO a klania sa vojnovému zločincovi Vladimirovi Putinovi a Rusku.
Zmena ústavy namiesto fiktívneho okrúhleho stola
SaS zároveň vyzvala všetky parlamentné strany, aby podporili návrh ústavnej zmeny, ktorou by sa členstvo Slovenska v Európskej únii a NATO zakotvilo priamo do Ústavy SR.
„Ak to politické strany myslia s prozápadným smerovaním Slovenska úprimne, môžu to dokázať jednoduchým hlasovaním v parlamente, bez zbytočných stretnutí a kamier,“ povedal Gröhling a dodal, že strana SaS svoj postoj tlmočí aj prezidentovi a vyzýva ho, aby podporil zakotvenie členstva Slovenska v EÚ a NATO do Ústavy.
„Bude to oveľa viac, ako zorganizovanie fiktívneho okrúhleho stola, ktorý má dokazovať nadstraníckosť prezidenta a obhajobu krokov vlády,“ uviedol Gröhling.
Šéf liberálov tiež kritizoval koalíciu za pokrytectvo, keďže odmietla predchádzajúce výzvy SaS na deeskaláciu napätia v spoločnosti.
„Ak Fico a koalícia porušuje vlastnoručne písaný text Programového vyhlásenia vlády, nemáme dôveru, že bude akceptovať čokoľvek, na čom by sa dohodol aj s opozíciu. Robert Fico nie je pre SaS dôveryhodným partnerom,“ uzavrel predseda SaS, poukazujúc na neochotu koalície dosiahnuť dohodu na druhú najvyššiu ústavnú funkciu a posilnenie deštruktívneho vplyvu Andreja Danka a Tibora Gašpara.
Pozvánka platí
Peter Pellegrini v reakcii na odmietnutie vyhlásil, že nerozumie konaniu SaS a PS a ich rozhodnutie považuje za nešťastné.
Diskusiu na tému zahraničnopolitickej orientácie považuje za dôležitú aj v súvislosti s protestami. Pellegrini dúfa, že široká diskusia by mohla upokojiť napätie v spoločnosti. SaS a Progresívnemu Slovensku odkázal, že pozvanie pre nich stále platí.
Majerský príde
Predseda Kresťanskodemokratického hnutie (KDH) Milan Majerský potvrdil účasť na stretnutí s prezidentom.
„KDH je stranou pokoja a tento pokoj chce priniesť aj do spoločnosti,“ uviedol Majerský.
KDH bude prezidentovi adresovať jasnú žiadosť, aby zatiahol ručnú brzdu nenávisti, šírenia strachu a paniky a zabránil odklonu od našich najbližších partnerov v EÚ a NATO.
Majerský vyzval prezidenta Pellegriniho, aby sa postavil na stranu pokoja a pravdy, podobne ako to v minulosti ukázal prezident Michal Kováč.
„Prezident Pellegrini má jedinečnú šancu upokojiť situáciu, ukázať, že je jasným garantom našej bezpečnosti a zahraničnej politiky a že sa odpojí od svojej materskej strany Hlas-SD a nebude vykonávateľom pokynov od predsedu vlády,“ dodal Majerský.
Podľa neho len tak môže byť prezident skutočne nadstraníckym a prispieť k tomu, aby politika slúžila pre dobro všetkých občanov Slovenska.
Šutaj Eštok kritizoval opozíciu
Koaličný Hlas príde tiež. Na sociálnej sieti to vyhlásil líder strany Matúš Šutaj Eštok. Zároveň kritizoval rozhodnutie opozičných PS a SaS nezúčastniť sa stretnutia. Myslí si, že tam mali možnosť tlmočiť výhrady k zahraničnej politike štátu.
"Klamári z PS a SaS odmietli pozvanie prezidenta. Nedivím sa im. Ich zavádzanie, ktorým obťažujú a hecujú verejnosť, by bolo opäť raz vyvrátené," skonštatoval Šutaj Eštok na sociálnej sieti.
V tejto súvislosti opäť označil vyjadrenia opozície o hrozbe vystúpenia z EÚ a NATO za klamstvá.
"Opakovane to poprel premiér, zastupujúci predseda parlamentu i hlava štátu. Zhodne verejne deklarujú, že Európska únia i NATO sú naším životným priestorom. Navyše strana Hlas, ako sme už niekoľkokrát deklarovali, je garantom, že súčasná vláda na túto tému ani len neotvorí diskusiu," dodal.