BRATISLAVA. Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti realizoval za ostatné obdobie viaceré projekty.
Na piatkovej tlačovej konferencii o nich informovala splnomocnenkyňa vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová. Inštitúciu vníma ako veľmi expertný a odborný poradný orgán vlády.
"Realizovali sme projekty a realizujeme projekty, ktoré priniesli výsledky v potravinovej a sociálnej pomoci, v integrácii a zapojení občianskej spoločnosti do verejných politík," uviedla Zacharová.
Integrácia cudzincov
Prvýkrát v histórii podľa nej zaviedli akreditáciu organizácií, ktoré pôsobia v dobrovoľníckych činnostiach. Taktiež posilnili spoluprácu s organizáciami v regiónoch, zapojili sa do tvorby zákonov či zviditeľnili činnosť úradu aj v medzinárodnej sfére.
Úrad sa podľa splnomocnenkyne zaoberá tiež integráciou cudzincov. "Zvyšujeme podporu pre štátnych príslušníkov iných krajín, a to úspešne v spolupráci s rezortom práce, kde sme dvojnásobne navýšili alokáciu," podotkla.
Okrem toho Zacharová spomenula, že v rámci úradu vytvorila šesť pracovných pozícií v krajských mestách na Slovensku, ktoré sú financované z európskych fondov.
"Tieto pracovné pozície, títo naši kolegovia na úrade sú predĺženou rukou a kompetenciou úradu, pretože mnohokrát nevieme, čo sa deje v regiónoch, a je veľmi dôležité, aby sa k nám informácie dostali," dodala.
Negatíva konsolidácie
Simona Zacharová ďalej povedala, že hľadanie peňazí na dotácie je pre konsolidáciu verejných financií ťažšie a v prvom rade je potrebné ukončiť administratívu spojenú s akreditáciou dobrovoľníckych organizácií smerujúcu k dotačnej schéme.
"Konáme tak, aby sme samozrejme tieto finančné prostriedky našli," vyhlásila Zacharová.
Ministerstvo vnútra v minulosti viackrát uviedlo, že Zacharová peniaze na dotácie hľadá. V minuloročnom prvom kole akreditácie dobrovoľníckych organizácií sa ich prihlásilo 100. Úspešných bolo 89. Ďalšie kolo by rezort vnútra mal spustiť v tomto roku.
Akreditáciu zaviedla zmena zákona o dobrovoľníctve účinná od apríla 2023 a slúži ako štátne overenie spôsobilosti poskytovateľa alebo prijímateľa dobrovoľníckej činnosti. Je podmienkou na udelenie prípadných dotácií na dobrovoľnícku činnosť. Akreditácia bude po udelení platná štyri roky.