Príjemný víkend! V slovenských kinách je aktuálne aj Černák. Jeho predchodcu Mikiho si pozrelo takmer 400-tisíc divákov. Veľká škoda je, že Černáka tvorcovia chtiac či nechtiac vykreslili ako hláškujúceho frajera, píše v recenzii reportér Adam Novosad a dodáva: „A my si nie sme istí, či toto je záver, ku ktorému sme sa chceli prepracovať.“
Takéto filmy vznikajú len vzácne, hovorí herec Guy Pearce o dráme Brutalista, ktorá má desať oscarových nominácií a aktuálne je v našich kinách. Pearce bol nadšený, keď čítal scenár. Vo svojej postave našiel veľký príbeh o traumatických zážitkoch v našich životoch, o ktorých vie rozprávať z vlastnej skúsenosti.
Reportérke denníka SME Kristíne Kúdelovej poskytol rozhovor ešte predtým, ako vedel, že za ňu získal svoju prvú nomináciu na Oscara. A kolega Daniel Bernát zas napísal o filme recenziu. Konštatuje, že Brutalistu treba vidieť bez ohľadu na oscarové výsledky.
Akých ďalších filmov sa v roku 2025 dočkáme v kinách, sa dozviete z článku Eleny Akácsovej. Píše aj, kde všade okrem Černáka uvidíme v hlavnej postave Milana Ondríka.
Prinášame vám aj novinky z vedy, ktoré vás môžu priviesť k zdravotným benefitom, ako aj neznámy príbeh zo života spisovateľa Bohumila Hrabala.
Guy Pearce pre SME: Poznačila ma postihnutá sestra a otec, ktorý zahynul, keď som bol chlapec

Brutalista. Film, ktorý pred pár týždňami získal Zlatý glóbus a je jedným z favoritov na Oscara, je príbehom maďarského architekta Lászlóa Tótha. Po tom, čo prežil holokaust, prichádza do Spojených štátov a snaží sa presadiť. Po prvotných problémoch mu prišiel do cesty mecenáš, ktorý obdivoval jeho moderný štýl a dal mu peniaze na to, aby postavil megalomanskú stavbu podľa svojich snov.
Bohužiaľ, práce boli náročné a príliš drahé, a najmä, nikto nerozumel tomu, prečo stavia niečo také nevábne a chladné. Prešlo niekoľko rokov a proti Tóthovi sa postavili takmer všetci, aj mecenáš Harrison Lee Van Buren, hnaný túžbou po uznaní, statuse, moci - ale aj komplexmi a závisťou.
„Hral som ho tak, ako keby si chcel zmeniť aj hlas, aby znel dôstojnejšie. My ľudia sme v zásade veľmi tvárni. Koľkí z nás sa snažia odstrániť svoj prízvuk, aby nebolo zrejmé, že pochádzame z malého mesta. Schovávame sa za schránku, ktorú si vytvoríme, a myslíme si, že pôsobíme sebavedome. Harrison je presne ten typ človeka, čo sa potom, keď sa ocitne vo svojej izbe sám, cíti nesmierne malý a zlomený. On dokonca Lászlóovi závidí aj to, že dokáže na verejnosti prejaviť svoju krehkosť a zraniteľnosť. Pretože v tom je skutočné sebavedomie,“ hovorí Guy Pearce pre denník SME.
Nikto síce nekričí My sme tu doma, ale v Brutalistovi to aj tak počuť

„Brutalista je v podstate príbeh o toxicite amerického sna,“ hovorí režisér a spoluscenárista filmu Brady Corbert.
Ako 36-ročný nakrútil veľký film, aký by sa očakával skôr od starších, oveľa skúsenejších tvorcov. Brutalista mu už vyniesol Strieborného leva na festivale v Benátkach aj Zlatý glóbus.
Film s najväčšou pravdepodobnosťou získa i nejakého (nejedného) Oscara. Lenže to bude jasné až začiatkom marca a dovtedy pomaly zmizne z ponuky kín. Na „odporúčanie“ americkej filmovej akadémie určite netreba čakať. Brutalistu treba vidieť bez ohľadu na oscarové výsledky.
Film Černák spravil z najväčšieho slovenského mafiána hláškujúceho frajera

Milan Ondrík ako Mikuláš Černák vystupuje z policajnej dodávky s putami na rukách. Z vrecka vyťahuje čierne slnečné okuliare, s ťažkosťami si ich nasadzuje na oči a kráča k vykopanému hrobu, do ktorého pred rokmi hodil jednu zo svojich obetí.
Keď sa ho vyšetrovateľ stojaci v hrobe opýta, kde v osudný deň stál a či už nasledoval výstrel, Černák sa zamyslí a odpovie, že nie, pred výstrelom ešte niečo povedal.
Nasleduje retrospektíva. Černák mieri zbraňou na obeť a dramaticky vysloví: „Vidíme sa v pekle.“
Do kín prichádza pokračovanie filmu Miki, ktoré dostalo názov Černák. Zachytáva obdobie, keď je Černák na vrchole moci, nekompromisne vraždí svoju konkurenciu po celom Slovensku a prvýkrát sa zamotáva s tajnou službou.
Človek môže nahrať album už aj v detskej izbe a získať Grammy, hovorí slovenská porotkyňa svetových cien Wiesnerová

Nestáva sa často, že by sa niekto z našich končín dostal do poroty hudobných cien Grammy, alebo do užšieho výberu na nomináciu. Slovenskej hudobníčke Ester Wiesnerovej sa podarilo oboje.
V roku 2023 bol jej album Blue Journal vo výbere v kategóriách najlepší vokálny džezový album a najlepší obal. Teraz jej hlas rozhoduje o tom, kto si odnesie sošku gramofónu domov.
„Postupne prichádzam na to, že pri Grammy ide o kombináciu kvality a nadväzovania kontaktov. Ľudia, ktorí cenu vyhrajú, robia naozaj kvalitnú hudbu a súčasne ich poznajú ľudia z odboru,“ hovorí pre SME Wiesnerová.
„Človek môže nahrať album už aj vo svojej detskej izbe a získať Grammy, ako napríklad speváčka Billie Eilish. Prístup k tvorbe má každý, no je náročné z toho ‚oceánu‘ dobrej hudby vyčnievať a dostať sa do povedomia verejnosti,“ konštatuje.
Myslí si, že aj na Slovensku máme umelcov, ktorí by si zaslúžili nomináciu. „Budúci rok by som chcela navrhnúť do užších výberov aj slovenskú hudbu. Stále sa zamýšľam nad tým, ktorý album či interpreti by sa hodili,“ hovorí.
Slovenský film 2025 bude plný krvi, lenivosti, chľastu a Milana Ondríka

Černák. Duchoň. Nepela. Traja leniví bratia Ťapákovci. A ako kontrapunkt k toľkým mužom ženská česko-slovenská verzia dánskeho filmu Chľast. Touto ponukou chcú slovenskí filmári osloviť návštevníkov kín v roku 2025.
Okrem filmu Černák, ktorý je aktuálne v kinách, by sa Milan Ondrík mal v priebehu roka objaviť ešte v dvoch ďalších mimoriadnych slovenských filmoch, aj keď dátum ich slovenskej premiéry zatiaľ nebol presne stanovený.
Prvým z nich sú Ťapákovci režiséra Rasťa Boroša na motívy známeho románu Boženy Slančíkovej Timravy. Podobne ako pri predošlom jeho filme Čierne na bielom koni pôjde o čiernu komédiu, v tomto prípade grotesku.
Čo sa stalo v hoteli na prvom poschodí? Aj Hrabal mal jazvy na zápästí ako hrdina jeho Ostro sledovaných vlakov

Mladý železničný výpravca odcestuje do náhodného mestečka, v malom hoteli kráča na prvé poschodie, v kúpeľni si napustí vaňu a podreže si žily. Zachránia ho v poslednej chvíli.
Scénka je zo svetoznámeho filmu Ostro sledované vlaky režiséra Jiřího Menzla, postavu zúfalého mladíka hrá Václav Neckář. Film patrí k tomu najlepšiemu, čo svetu dala československá kinematografia a vznikol podľa rovnomennej prózy spisovateľa Bohumila Hrabala.
Doteraz sa vôbec nevedelo, že príbeh nevznikol len vo fantázii autora, ale má reálny predobraz priamo z Hrabalovho života.
Zlepšite si kondíciu týmto jednoduchým, vedecky podloženým trikom

Ak ste si predsavzali, že v roku 2025 zlepšíte svoju kondíciu, máte šťastie, pretože k tomuto cieľu vás dovedie takmer každé cvičenie. Ale zo všetkých možností cvičenia je len málo takých účinných, jednoduchých, prispôsobivých ako fartlek. Fartlek je neformálnou verziou intervalového tréningu.
Ak chcete začať s tréningom fartlek, vyrazte von, niekoľko minút sa rozcvičujte pri akejkoľvek aktivite, ktorá vás najviac baví - či už je to chôdza, beh, bicyklovanie, jazda na jednokolke, alebo na snežniciach - a potom si zvoľte orientačný bod v krátkej vzdialenosti pred sebou. Môže to byť strom, farebná poštová schránka alebo nezvyčajný skalný útvar.
Zrýchlite tempo aktivity, kým k nemu nedôjdete. Potom znížte svoje pôvodné tempo, spomaľte tep a dýchanie a vyhľadajte ďalší orientačný bod. Vzdialenosť medzi týmito cieľmi môžete meniť a na začiatok sa zamerajte na 30 minút fartlekov raz týždenne.
Zlepšujú pohyblivosť aj znižujú pády. Pravidelné vychádzky so psom sú prospešnejšie, než sa môže zdať

Pády sú u starších ľudí jednou z najčastejších príčin hospitalizácie a tiež najčastejšou príčinou náhodnej smrti vo vyššom veku.
Často totiž vedú k nebezpečnými zlomeninám, medzi ktoré patrí aj zlomenina bedra. Tá je pre seniorov mimoriadne nebezpečná. Dôvodom je najmä to, že je spojená so stratou nezávislosti, zvýšenou zdravotnou či domácou starostlivosťou, ale aj so skoršou úmrtnosťou.
Údaje, ktoré zhromaždila Trinity College v Dubline, hlavnom meste Írska, hovoria, že približne 30 percent ľudí v tejto krajine, ktorí majú nad 70 rokov, každý rok spadne.
Odborníci upozorňujú, že tým, ako sa predlžuje dĺžka života, zvýši sa v priebehu nasledujúcich desaťročí aj počet starších ľudí, ktorých život ohrozí pád. Preto je dôležité, aby vedci hľadali stratégie, ktoré znižujú riziko pádov a zároveň sa dajú použiť vo veľkej časti populácie.
Ako by mali v realite vyzerať? Podľa novej štúdie, ktorú uverejnil odborný časopis The Journals of Gerontology, môže seniorom pomôcť aj taká jednoduchá vec, ako je prechádzka so psom.
Víkendový recept

Vyberte si z receptov na tradičné koláče. V hlavnej úlohe v nich účinkuje tvaroh.
Víkendový kvíz

Ako pozorne ste sledovali udalosti posledného týždňa? Otestujte sa v našom kvíze.
Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Beata
Balogová
