BRATISLAVA. V prípade údajnej prípravy prevratu je začaté trestné stíhanie vo veci, povedal v relácii Politika 24 v televízii JOJ 24 premiér Robert Fico. "Buď začnete trestné stíhanie vo veci, alebo proti konkrétnej osobe. V tomto prípade bolo začaté trestné stíhanie vo veci," uviedol.
Po otázke moderátorky Lenky Ježovej k údajnej príprave štátneho prevratu, sa najskôr začudoval, či Slovensko nemá iné problémy.
"Vôbec tu nikoho nezaujíma, aká je nezamestnanosť, nikoho nezaujíma, čo bude s plynom," povedal. Tému prevratu pritom premiér Fico sám nastolil pred dvoma týždňami a odvtedy ju intenzívne živí.
Fico spája organizovanie údajného prevratu s opozičnými stranami, iniciatívou Mier Ukrajine, ktorá organizuje protesty, aj s gruzínskou légiou a jej veliteľom Mamukom Mamulašvilim.
Fico zopakoval, že v spojitosti s prípadom je jeden človek aktuálne v azylovom konaní a štát pripravuje jeho vyhostenie. Desiatim ľuďom bol zároveň zakázaný vstup na Slovensko vrátane Mamulašviliho. Opätovne pritom kritizoval opozíciu, mimovládny sektor aj médiá.
O vyhostení jedného ukrajinského občana informovala vo štvrtok policajná prezidentka Jana Maškarová aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Podrobnosti k prípadu neuviedli.
Audit v mimovládkach
Minister obrany Robert Kaliňák v súvislosti s údajnou prípravou prevratu obvinil mimovládky, že zneužívajú svoje financovanie.

"Myslím si, že teraz bude najvyšší čas na audit, a myslím si, že o tom už jasne hovoria jednotlivé zložky aj ministerstvo vnútra a dokonca aj finančná správa, že je evidentné, že tie mimovládne organizácie zneužívajú prostriedky, ku ktorým sa dostávajú. Používajú ich z 90 percent na iné účely, na ostatné účely. Preto si myslím, že aj Úrad vlády, ktorý disponuje týmto auditom, by mal spustiť v najbližšom období kompletný finančný audit používania prostriedkov vo všetkých mimovládnych organizáciách, ktoré žijú z prostriedkov daňových poplatníkov alebo z eurofondov," vyhlásil minister v relácii V politike v televízii TA3.
Poslanec hnutia Progresívne Slovensko Tomáš Valášek vyčíta koalícii, že ani po dvoch týždňoch neposkytla žiadne dôkazy na podporu tvrdenia, že na Slovensku je pripravovaný prevrat. Nepredložili ich podľa neho ani na neverejnom rokovaní Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.
"Vytvoril som utajený bezpečný priestor, nič z toho sa nemôže vynášať. My sme v miestnosti bez okien, bez mobilov, s rušičkami. Tam som vytvoril priestor, aby prišiel pán minister, ktorý prišiel, aby prišiel riaditeľ Vojenského spravodajstva," vyhlásil Valášek, ktorý je zároveň predsedom výboru. Dodal, že aj on chce poznať dôkazy, ak sa prevrat pripravuje.
Valášek uviedol, že prípadným subvenčným podvodom mimovládok sa nedajú odôvodniť podozrenia z prevratu.
Koaličné počty
Premiér Fico si myslí, že mimoriadnu schôdzu k zdravotníckemu a stavebnému zákonu sa podarí otvoriť.

Obsah schôdze, ktorá sa má začať v utorok, je taký vážny, že poslanci by mali byť uznášaniaschopní.
Fico potvrdil, že na schôdzi Národnej rady, ktorá sa má začať v utorok, nie je možné meniť program, lebo ide o mimoriadnu schôdzu. SNS chcela do programu schôdze zaradiť aj voľbu predsedu a podpredsedu parlamentu.
Pochválil Dankove vyhlásenia a ústupky v súvislosti s voľbou predsedu Národnej rady, považuje ich za stabilizujúce situáciu v koalícii. Spory pre obsadenie postu šéfa parlamentu medzi Hlasom a SNS sa začali vlani po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta.
Podľa Fica je možné, že na budúci týždeň sa zvolá ešte jedna mimoriadna schôdza. Túto možnosť pripustila aj ministerka hospodárstva Denisa Saková. Hlas navrhne za predsedu Národnej rady ministra investícií Richarda Rašiho.
Fico avizoval, že v marci by mala byť riadna schôdza. "Dávam predsedom koaličných strán mesiac, aby si situáciu v kluboch vyriešili," povedal v súvislosti odchodom niektorých poslancov z koaličných klubov.
"Odišli, ale vládu chcú podporovať. Je možné, aby táto skupina mala podiel aj na vládnej moci. Toto je bežný spôsob rozdelenia vplyvu na vládnu moc," objasnil Fico.
Premiér opäť zopakoval, že vyriešenie problému "rebelujúcimi" poslancami je na predsedovi Hlasu Matúšovi Šutajovi Eštokovi a predsedovi SNS Andrejovi Dankovi.
"Neprenášajte túto zodpovednosť na mňa. Mne neodišli poslanci, naopak, my sme ešte jedného poslanca, Dušana Muňka, museli ponúknuť SNS, aby mohla mať vôbec poslanecký klub," povedal.
Fico zároveň ocenil, že Danko aj Šutaj Eštok sa snažia situáciu riešiť. Nerozumie však vylúčeniu Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša z Hlasu. Myslí si, že sa malo s nespokojnými členmi intenzívne rokovať, no prišlo k veľmi ľahkému rozhodnutiu. "Pri 79 je strata každého jedného poslanca veľmi vážna," podotkol.

"Netvrdím, že je všetko ideálne," priznal minister obrany Robert Kaliňák, podľa ktorého má koalícia stále 79 poslancov.
"Aj keď poslanci Radomír Šalitroš so Samuelom Migaľom boli vylúčení zo strany Hlas, zároveň povedali, že nemajú záujem o pád vlády. Zatiaľ sú preto súčasťou koalície, nie opozície," vysvetlil s tým, že predsedovia Hlasu i SNS na vyriešení problémov s počtami poslancov pracujú.
Roman Michelko z SNS ocenil, že predseda Hlasu vylúčil zo strany dvoch, nie všetkých štyroch nespokojných členov. Myslí si, že ich tak rozbil.
"Predpokladám, že s výnimkou dvoch 'exhlasáckych' poslancov, by to mala celá koalícia, teda 77, podporiť. Nehovorím však, že to je ideálna dohoda. Nehovorím, že sa to ešte nebude nejakým spôsobom modifikovať, no v tejto chvíli pravdepodobne nie je celkom iné východisko," povedal Michelko v relácii O 5 minút 12 v STVR. Zopakoval, že dohoda s lekárskymi odborármi je nevyvážená.
"Táto legislatíva prejde s ľahkosťou," podotkol Michal Bartek z Hlasu. Ráta buď s podporou 77, alebo 79 poslancov.
Opozícia koaličné zákony nepodporí
Podľa poslanca z Progresívneho Slovenska Tomáša Valáška vládna koalícia nefunguje. "Koalícia momentálne nevie, či im zákony v parlamente prejdú, a stratila kontrolu na jej chodom," povedal Valášek.

Poslanec dodal, že v tejto situácii sa PS chce a potrebuje baviť aj s prezidentom, aj s vládou o predčasných voľbách. "Je slušná šanca, že zvolaná mimoriadna schôdza parlamentu 4. februára ani nebude," povedal Valášek.
Podobný postoj má aj Marián Viskupič z SaS. "Toto, čo aktuálne predvádza vláda, nie je ani pokojné, ani bezpečné a ani dobré vládnutie," skonštatoval v relácii O 5 minút 12 v STVR s tým, že karty preto treba rozdať nanovo. Za nevyhnutnú označil rekonštrukciu vlády.
"Myslím si, že to koalícia zatiaľ vyrieši nejakou rekonštrukciou a predčasné voľby sa budú posúvať," dodal.
KDH podľa Ján Horeckého rešpektuje výsledok volieb, no tie neurčujú zloženie vlády. "Voľbami sa určuje zloženie parlamentu. To je to, čo rešpektujeme, ale nie vlády. Keď vláda nevie vládnuť v tomto zložení a situácia ľudí, podnikov, pozícia Slovenska sa oslabujú a zhoršujú, tak hovoríme, že zmeňte to alebo choďte od toho," uzavrel.
Horecký avizoval, že kresťanskí demokrati na mimoriadnej schôdzi za zákony na mimoriadnej schôdzi hlasovať nebudú. Viskupič potvrdil, že rovnaký postoj majú aj poslanci za SaS.
Horecký vládu za situáciu v zdravotníctve kritizoval. Kresťanskí demokrati majú k súčasnému zneniu zákona výhrady. "Sú v ňom aj pozitívne veci, ako je transparentnosť, ale tento zákon má znaky absolútnej kapitulácie," dodal.
Ani poslanci za SaS za zákon v parlamente nezahlasujú. Viskupič poukázal na to, že slovenský pacient nebude mať z neho nič. Vládny kabinet si podľa neho problém s lekármi, ktorí podávali výpovede, vyrobil sám, pretože nedodržiaval memorandum uzavreté s vládou Eduarda Hegera.
Koalíciu skritizoval aj za proces súvisiaci so schvaľovaním zákona. Upozornil na to, že ešte nie je vyčíslené, koľko budú zmeny stáť.
Kaliňák pripustil, že predčasné parlamentné voľby prichádzajú do úvahy, no iba v prípade, že by nebola funkčná Národná rada. Pripomenul, že na predčasné voľby treba 90 hlasov poslancov.
Michelko odmietol možnosť predčasných volieb. Potvrdil prebiehajúce rokovania s odídencami z SNS. Tí by podľa neho mohli získať podiel na moci, no nemal by to byť rezort. Výmena vo vedení ministerstva kultúry nie je podľa neho v hre a ani to, aby sa poslanec za Hlas Roman Malatinec stal štátnym tajomníkom na ministerstve kultúry.
Prezidentov okrúhly stôl
Pri okrúhlom stole k zahraničnopolitickej orientácii Slovenska, ktorý zvolal prezident Peter Pellegrini, budú aj prázdne stoličky.
"Ja na stretnutie prídem. Vyhlásenia Progresívneho Slovenska a SaS, že neprídu, sú obavy z konfrontácie," povedal. Obavy opozície z vystúpenia Slovenska z Únie sú podľa Fica vymyslené.
PS a SaS kritizoval aj Kaliňák. Minister obrany vyhlásil, že podpredseda PS Tomáš Valášek klame.
Vyhlásenia podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara a predsedu vlády Fica podľa Kaliňáka neznamenajú, že slovenskí predstavitelia o odchode z Únie uvažujú.
Pozvanie prezidenta na diskusiu hnutie PS odmietlo, lebo ju považuje za zbytočnú. Jediný problém v súvislosti so slovenskou zahraničnou politikou je Fico, uviedol v relácii V politike v TA3 podpredseda hnutia Tomáš Valášek.
Poslanec pripomenul tiež, že v minulosti žiadali prezidenta o stretnutie viackrát, ale nereagoval.
KDH sa ako jediná pozvaná opozičná strana na stretnutí zúčastní.
Dodávky plynu
Ak chceme znížiť tlak na ceny plynu, ktorý je v Európe výrazne drahší ako inde, musí sa obnoviť tok tejto komodity aj z východu na západ, tvrdí Fico. Nemusí pritom ísť podľa neho len o ruský plyn, Slovensko ho môže kúpiť ešte pred vstupom na územie Ukrajiny.
Fico zopakoval, že aj keď je diverzifikácia zdrojov plynu dôležitá, bez dodávok z východu nebude Európska únia konkurencieschopná.
Uvedomuje si to podľa neho aj Európska komisia. O tejto téme má rokovať v pondelok s jej predstaviteľmi v Bruseli.
"Mojou povinnosťou ako predsedu vlády je robiť všetko pre to, aby išiel plyn aj z východu na západ, aby sme opäť boli my tou rúrou, ktorá bude dovážať plyn do iných krajín," zdôraznil Fico s tým, že v súčasnej situácii sa obáva budúcej zimy.
Slovensko aktuálne čerpá plyn zo zásobníkov a menší objem prúdi z juhu cez Maďarsko cez plynovod Turkstream.
V súvislosti s ním je podľa Fica "na stole" nový projekt rozšírenia kapacity Turkstreamu, predovšetkým na území Srbska a Maďarska. Išlo by o investíciu za 800 až 900 miliónov eur. Aj toto bude témou rozhovorov s predstaviteľmi eurokomisie.
"Ten plán je veľmi reálny a podľa mňa 800 miliónov eur stojí za to, aby sme zainvestovali spoločne viaceré krajiny, aby bolo možné pokračovať v tranzite aj iného, ako len západného plynu," zhodnotil premiér.
Podľa vlastných slov bude veľmi rád, ak súčasťou prípadných mierových dohôd medzi Ukrajinou a Ruskom bude aj to, že bude ďalej prúdiť plyn cez územie Ukrajiny. Označil to za dôležité nielen pre Slovensko, ktoré na takomto tranzite plynu zarába, ale aj konkurencieschopnosť celej Únie.

Beata
Balogová
