BRATISLAVA 17. augusta (SITA) - Cudzinci, ktorí sú príbuzní občanov Európskeho hospodárskeho priestoru alebo Švajčiarska a majú pobytový preukaz vydaný niektorou z týchto krajín, nebudú potrebovať pre vstup na Slovensko víza. Navrhuje to Ministerstvo vnútra v novele zákona o pobyte cudzincov, ktorú dnes schválila vláda. Od vízovej povinnosti budú oslobodení aj cudzinci, ktorí majú povolený dlhodobý pobyt v niektorom zo štátov Európskeho hospodárskeho priestoru. Minister vnútra Vladimír Palko uviedol, že tieto zmeny súvisia s uplatňovaním práva na slobodný pohyb v rámci Európskej únie.
Minister upozornil na zmenu, ktorá rieši problém tzv. dokladovej turistiky. V poslednom čase sa rozmohlo, že občania iných krajín únie si vybavujú na Slovensku najmä vodičské preukazy. Robia tak podľa Palka najmä preto, že v domovskom štáte by nespĺňali podmienky na jeho získanie. Zavádza sa teda povinnosť, že cudzinec musí byť na Slovensku 180 dní, aby si mohol takýto doklad vybaviť, dodal minister vnútra.
Za výrazný prvok boja proti nelegálnej migrácii označil minister Palko povinnosť pre leteckých prepravcov
poskytovať policajnému útvaru údaje o osobách cestujúcich na medzinárodných letoch. Zoznam budú musieť podľa novely zasielať polícii elektronickou formou najneskôr do ukončenia registrácie pasažierov. Ak letecký prepravca údaje neposkytne alebo poskytne neúplné či nesprávne údaje, bude mu môcť policajný útvar udeliť pokutu od 120-tisíc do 200-tisíc korún za každý let.
Novela zároveň upravuje podmienky udeľovania prechodného pobytu. Toto povolenie bude možné udeliť na dva roky, v súčasnosti je to na jeden rok. Cudzinci, ktorí majú dlhodobý pobyt v inom členskom štáte, budú môcť dostať povolenie na prechodný pobyt na päť rokov.
V prípade trvalého pobytu novela zavádza pojem tzv. prvého povolenia, ktoré môže byť vydané na päť rokov. V súčasnosti sa vydávajú povolenie na trvalý pobyt pre cudzincov na tri roky. Cudzinci, ktorí podnikajú alebo pracujú na území Slovenska a ich rodinní príslušníci budú mať po piatich rokoch nepretržitého pobytu právo na trvalý pobyt na neobmedzený čas.