BRATISLAVA. Spôsob, akým sa vládna koalícia najnovšie blíži k dohode s časťou rebelujúcich poslancov, aby si zabezpečila väčšinu v parlamente, pripomína korupčné praktiky. V Česku za ne padli odsudzujúce rozsudky.
Podobný je najmä postup pri trojici poslancov okolo Rudolfa Huliaka zo strany Národná koalícia, ktorí na jeseň odišli z poslaneckého klubu SNS. Pôvodne pre seba žiadali kreslo ministra životného prostredia.
Cez víkend však poslanec klubu SNS Roman Michelko v STVR naznačil, že trojica napokon nemusí získať požadovaný vládny post, ale "nejaké iné orgány, ktoré pomôžu v napĺňaní ich programu".
Podľa informácií SME z viacerých zdrojov by Huliakova skupina mohla získať funkcie v štátnom podniku Lesy SR alebo v Štátnej ochrane prírody.
Keď v roku 2012 vymenili traja českí vládni poslanci svoje mandáty za pozície v štátnych podnikoch, čím odvrátili pád vlády premiéra Petra Nečasa z ODS, súdy premiéra odsúdili za korupciu. Najvyšší súd Českej republiky v septembri 2024 presne opísal, prečo takýto postup nepovažuje za bežnú politickú dohodu.
Ak by si Huliakova skupina zabezpečila "nepolitické" pozície v štátnej sfére výmenou za zabezpečenie väčšiny v parlamente, podobnosť s českou kauzou by narástla.
Dohodu s trojicou poslancov zabezpečuje podľa Michelka premiér Robert Fico zo Smeru.
V článku sa dozviete:
- čo je bežná politická dohoda a čo už je politická korupcia podľa Najvyššieho súdu v ČR
- k akej dohode sa Huliak s kolegami približuje
- prečo skutočný počet vládnych poslancov neodhalí utorňajšia mimoriadna schôdza parlamentu
- Aké sporné body ukážu, či má štvrtá vláda Roberta Fica väčšinovú podporu