BRATISLAVA 17. augusta (SITA) - Minister obrany Juraj Liška tvrdí, že nemá problém s tým, aby o vysielaní slovenských vojakov v rámci síl rýchleho nasadenia NATO a EÚ rozhodoval parlament, hoci v analýze, ktorú dnes predkladal, navrhuje, aby rozhodovala vláda. Kabinet predloženú analýzu schválil. Liška pred novinármi zdôraznil, že jeho cieľom je, aby Slovensko bolo dôveryhodný partner a bolo schopné plniť po roku 2008 svoje záväzky pri vysielaní jednotiek rýchleho nasadenia do operácii NATO a EÚ. "Ak parlament zagarantuje, že bude schopný rozhodnúť do 24 alebo 48 hodín o žiadosti vyslať jednotku rýchleho nasadenia do krízovej oblasti, ja s tým nemám problém," vyhlásil. Pripomenul, že Slovensko sa zaviazalo, že bude schopné vyslať takéto jednotky maximálne do piatich dní od rozhodnutia NATO alebo EÚ. Liška zdôraznil, že žiaden člen vlády nemal k analýze pripomienky. Na jej základe vláda uložila ministrom obrany, zahraničných vecí a spravodlivosti do konca októbra pripraviť legislatívny návrh možných zmien.
V schválenej analýze sa navrhuje, aby o vyslaní vojakov v rámci síl rýchleho nasadenia NATO a EÚ rozhodla vláda a parlament by do 60 dní jej rozhodnutie potvrdil alebo zamietal. V prípade zamietavého stanoviska by sa vyslaní vojaci museli vrátiť. Podľa analýzy je ďalej potrebné upraviť aj prítomnosť vojakov zahraničných ozbrojených síl na území SR a vysielanie slovenských vojakov na výcvik mimo nášho územia. Potrebné je zmeniť aj účasť vojakov vo veliteľských a štábnych štruktúrach NATO, EÚ a ďalších medzinárodných organizáciách. Problémom je totiž, že nevieme pružne a rýchlo reagovať, ak ich tieto inštitúcie vysielajú na nejaké aktivity.
Kriticky sa k tejto analýze vyjadril predseda branno-bezpečnostného výboru Robert Kaliňák. Návrh ministerstva označil za neadekvátny a predčasný. Podľa neho by vláda nemala bez parlamentu rozhodovať o zapojení Slovenska do vojenskej operácie. "V prípade jednotiek rýchleho nasadenia nejde o mierové operácie, ale o regulárnu vojnu, kde sa počíta aj so stratami," zdôraznil Kaliňák. Aj prezident Ivan Gašparovič si podľa jeho hovorcu Mareka Trubača myslí, že parlament by mal byť schopný operatívne a rýchlo rozhodnúť o vyslaní vojakov mimo územia Slovenska.