BRATISLAVA. Ústavný súd prikázal bezodkladne zničiť nahrávky Gorila. Informuje o tom Denník N. Slovenská informačná služba podľa Ústavného súdu nezničením záznamov porušila práva Jaroslava Haščáka.
Súd podľa Haščákovho advokáta Martina Škublu prikázal „SIS, aby bezodkladne zničila tak primárne, ako aj sekundárne výsledky použitia informačno-technických prostriedkov“.
Škubla podotkol, že hoci SIS tvrdí, že nahrávky skartovala, „je treba vykonať nápravu aj vo vzťahu k dosiaľ nezničeným nahrávkam“. Poukázal pritom na materiál, ktorý vyšetrovatelia kedysi zaistili v dome Mariana Kočnera.
Rozhodnutie Ústavného súdu prišlo niekoľko mesiacov po tom, čo Haščákovi a ďalším šiestim obvineným prokurátor obvinenia zrušil.

Naplnenie rozsudku ESĽP
Gorila je jednou z najväčších korupčných káuz z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Haščák, ktorý sa vlani vrátil do vedenia finančnej skupiny Penta, bol v súvislosti s kauzou aj zadržaný a skončil vo vyšetrovacej väzbe.
„Ide o naplnenie rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva,“ napísal v tlačovej správe Haščákov advokát k nálezu Ústavného súdu, ktorý im doručili v pondelok.
Európsky súd pre ľudské práva podľa Škublu usmernil Haščáka v roku 2023 podať novú ústavnú sťažnosť, lebo poskytnutú ochranu nepovažoval dovtedajšími rozhodnutiami Ústavného súdu za dostatočnú.
Novej sťažnosti Ústavný súd minulý týždeň 29. januára vyhovel.

Haščák a kauza Gorila
Haščák sa o zničenie nahrávok Gorily súdil so štátom od roku 2014. V kauze bolo spolu s Haščákom obvinených sedem ľudí, obvinenia vzniesla ešte 23. novembra 2022 vtedajšia vyšetrovateľka kauzy Martina Babacsová. Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava obvinenia zrušil v septembri 2024.
Prokuratúra podľa Škublu veľmi podrobne vysvetlila, ako špecializovaný tím „Gorila“ vyrábal obvinených bez dôkazov „na základe domnienok a zbožných prianí“, a nie na základe reálne zisteného skutkového stavu.
„Vyšetrovatelia nielenže nemali žiadny dôkaz na vznesenie obvinenia, ale aj následné dvojročné dokazovanie len simulovali. A tak prokurátor ani po dvoch rokoch nenašiel v spise nič, čo by obvinenia podporilo,“ skonštatoval Škubla.
Medzi obvinenými boli aj bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek či bývalá šéfka výkonného výboru Fondu národného majetku Anna Bubeníková. Obvinili ich zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Beata
Balogová
