BRATISLAVA. Legislatívna úprava súvisiaca s dohodou s lekárskymi odborármi môže priniesť benefity aj pacientom.
Vyplýva to z vyjadrenia ministra zdravotníctva Kamila Šaška v pléne Národnej rady (NR) SR počas diskusie k zákonu.
Transparentnosť má pocítiť aj pacient
Odmietol tak argumenty opozície, ktorá tvrdí, že návrh neprináša pacientom žiadne pozitíva.
Pripomenul aj ďalšie benefity vyplývajúce z návrhu ako zvýšenie transparentnosti financovania a stabilizácia platu a pracovného času zdravotníkov.
"Kroky, predovšetkým pokiaľ ide o efektivitu financovania, znamenajú, že ak sa to spraví správne, a ja som presvedčený, že to správne vykonáme, tak tie zdroje sa buď ušetria, alebo zefektívnia, a tým pádom beneficientom bude pacient," poznamenal.
Šaško poukázal na to, že dohoda s Lekárskym odborovým združením (LOZ) o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve spresňuje a rámcuje memorandum uzavreté s vládou Eduarda Hegera. Kritizoval opozičných poslancov, že keď boli vo vládnej koalícii, memorandum neplnili.
"Až táto vláda spravila detailný odpočet. Mnoho z opatrení, ktoré ste tam dosadili a nespravili s nimi nič, sa teraz začínajú krok za krokom plniť," odkázal im.
Venoval sa aj kritike opozičníkov, ktorí upozorňovali, že zdravotníctvo nie je len o nemocničných lekároch. Minister pripustil, že memorandum sa venuje len jednej oblasti zdravotníctva, no aspoň v nej majú presný plán. Deklaroval, že sa budú venovať aj ďalším oblastiam. Prioritou sú podľa neho prevencia, vzdelávanie, ambulantný sektor a situácia týkajúca sa sestier a pôrodných asistentiek. "Sú to oblasti, ktorým sa konečne ideme systémovo venovať. Rokovania s odborármi stáli množstvo energie množstvo ľudí na ministerstve zdravotníctva, ale došlo k dohode," doplnil. Hovoril aj o ďalších krokoch, plánoch a zámeroch rezortu na zlepšenie zdravotníctva.
Parlament v stredu rokuje o zdravotníckom zákone súvisiacom s dohodou medzi vládou a lekárskymi odborármi. Uzavretím danej zmluvy sa podarilo zabrániť kolapsu nemocníc, ktorý hrozil pre výpovede viac ako 3300 lekárov.
Odborári trvajú na tom, aby parlament do konca februára legislatívu prijal, inak lekári, ktorí podali výpoveď, odídu z nemocníc.
Opozícia nesúhlasí s personálnym normatívom
Opozičné KDH súhlasí s navrhovanou zdravotníckou legislatívou na 98 percent. Považuje ju za dobrú štartovaciu čiaru pre ďalší rozvoj zdravotníctva, povedal poslanec František Majerský. Kritizuje však navrhované zavedenie personálneho normatívu.
Hnutie nemôže podľa Majerského súhlasiť s personálnym normatívom. "Mali sme najprv urobiť poctivý audit, aby sme zistili, koľko lekárov, sestier, zdravotníckeho personálu chýba," povedal s tým, že si to vyžaduje poctivú debatu.
Zdôraznil, že medicína sa vyvíja a personálny normatív, ktorý je z roku 2008, potrebuje poctivú obmenu. "Ale nie tak, že ho dáme do zákona a budeme sa ho snažiť vymáhať," skonštatoval.
Dodal, že z neho aj tak nevyplývajú sankcie a už teraz môže rezort zdravotníctva kontrolovať normatív.
Aj poslanec Tomáš Szalay (SaS) súhlasí s tým, že sa na Slovensku nedodržiava personálny normatív. Pýta sa, či sa bude dodržiavať, keď ho dáme do zákona.
Kritizoval tiež, že sestry sú tlačené do zbytočného formálneho vzdelávania. Ministerstvu zdravotníctva tiež vyčíta programové vyhlášky, ktoré podľa neho už dnes zdravotné poisťovne nedodržiavajú.