BRATISLAVA. Vo veku 78 rokov zomrel bývalý poslanec Národnej rady a advokát Ján Cuper. Ako prvý o tom informoval portál noviny.sk, podľa ktorého skolaboval na trhovisku na Miletičovej ulici v Bratislave.
Ján Cuper sa narodil 25. novembra 1946 v Dubovej. Po absolvovaní štúdia práva pôsobil na Právnickej fakulte Univerzity Komenského ako pedagogický asistent, neskôr tam vyučoval sociológiu a sociálnu psychológiu.
Po roku 1989 sa začal angažovať aj v politike. V roku 1990 ho oslovila Matica slovenská, aby sa podieľal na tvorbe jazykového zákona.
Zastupoval Lexu v kauze únosu
Bol taktiež členom komisie pre ľudské práva a humanitárne otázky, ktorú viedol vtedajší vicepremiér Ján Čarnogurský. Neskôr organizoval mítingy za samostatnosť a zvrchovanosť Slovenska.
Pred voľbami roku 1992 mu pozíciu na kandidátke ponúklo HZDS, hoci záujem o jeho kandidatúru mala aj Slovenská národná strana, ktorej pomáhal s tvorbou jej stanov.
Vo voľbách v roku 1992 bol za HZDS zvolený do slovenskej časti Snemovne národov. Vo Federálnom zhromaždení zotrval do zániku Československa v decembri 1992.
V už čisto slovenských parlamentných voľbách v roku 1994 bol zvolený za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za HZDS. Mandát obhájil v parlamentných voľbách roku 1998.
Známym sa stal aj vďaka tomu, že ako advokát zastupoval vtedajšieho riaditeľa Slovenskej informačnej služby Ivana Lexu, ktorý bol podozrivý a aj obvinený z účasti na akcii, ktorá viedla k zavlečeniu Michala Kováča mladšieho do Rakúska.
Otvorene obhajoval amnestie, ktoré na prípad uvalil vtedajší zastupujúci prezident Vladimír Mečiar. Kontroverzným sa stal najmä jeho výrok na adresu zavraždeného expolicajta Róberta Remiáša, že si za svoju smrť mohol sám.
Remiáš bol spojkou kľúčového svedka únosu Oskara Fegyveresa.
Cuper už neskôr v parlamentných voľbách roku 2002 zvolený nebol, ale v roku 2004 nastúpil ako náhradník po tom, čo zo slovenského parlamentu odišiel Sergej Kozlík.
Bol členom ústavnoprávneho výboru a výboru pre európske záležitosti. Bol držiteľom Rádu Andreja Hlinku.
Nezhody v HZDS
V roku 2005 spôsobil pod vplyvom alkoholu dopravnú nehodu v Modre. Pred kamerami najprv tvrdil, že nepil, hoci jeho artikulácia naznačovala opak. Neskôr priznal dve deci "orešanského".
Polícia mu namerala dve promile. Za nehodu ho nepotrestali, chránila ho poslanecká imunita.
Stranu HZDS opustil v roku 2006. „Za všetko dobré, čo vykonal v HZDS, mu ďakujem. Veľkosť osobnosti sa meria aj schopnosťou rozoznať vlastné chyby. Nie je dobré, ak ješitnosť ovládne konanie,“ okomentoval to vtedy líder HZDS Vladimír Mečiar.
Cuper ako dôvod rozkolu so stranou videl v situácii v bratislavskej krajskej organizácie HZDS, ktorej predsedom sa vtedy opätovne stal, avšak vedenie ho vynechávalo z dôležitých porád.
Neskôr sa skúšal dostať na kandidátnu listinu Slovenskej národnej strany, ale neúspešne. V roku 2005 neúspešne kandidoval aj za stranu Mariana Kotlebu Naše Slovensko.
Pôsobil na Univerzite Komenského v Bratislave, Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a na Vysokej škole v Sládkovičove.


Beata
Balogová
