SME

Parlament schválil legislatívu, ktorá je súčasťou dohody s lekárskymi odborármi

Zákon prešiel 79 hlasmi.

Parlament schválil zdravotnícky zákon. Zdroj: TASR

BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady schválili v stredu legislatívu, ktorá je súčasťou dohody s Lekárskym odborovým združením (LOZ).

Za návrh hlasovalo 79 zo 141 prítomných poslancov. O súbore úprav rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

Prijatím zákonov lekárski odborári koncom minulého roka podmienili stiahnutie hromadných výpovedí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reakcie politikov

Minister zdravotníctva Kamil Šaško ocenil prijatie zákona . Váži si konštruktívnu diskusiu. Uviedol to novinárom po hlasovaní. Avizoval, že sa ide venovať aj ďalším témam a oblastiam v zdravotníctve.

SkryťVypnúť reklamu

"Zdravotníctvo sa dá zlepšiť, iba keď budeme všetci spoločne nie súperiť, ale spolupracovať. Ja si myslím, že toto je dobrý základ. Opatrenia, ktoré tam sú a ktoré nás ešte len čakajú, sú správne. Opäť však zdôrazním, že zdravotníctvo ako sektor nie je len o nemocniciach a ja sa teraz naozaj idem v plnej mojej kapacite venovať ďalším témam ako 'ambulantu', všeobecným lekárom, regionálnym ambulanciám, prevencii a všetkým ďalším témam, pretože sú rovnako dôležité pre rozvoj slovenského zdravotníctva," poznamenal.

Šaško poukázal na to, že kľúčové opatrenia vyplývajúce z dohody uzavretej s odborármi sa schválením zákona splnili. Na vláde by mali podľa neho v priebehu mesiaca prijať ešte určité "drobnosti".

Predpokladá, že to bez problémov splnia. Vyjadril sa aj ku kritike opozičníkov, ktorí namietali, že nie sú známe dosahy už schválenej legislatívy. Odmietol to. Hovorí, že dosahy sú explicitne vymenované. Suma je podľa neho vyčíslená medzi 25 až 30 miliónmi eur. Avizoval, že ich bude zháňať a snažiť nájsť v rozpočte zdravotníctva. "To znamená, nebudeme zaťažovať verejný rozpočet," podotkol.

SkryťVypnúť reklamu

Už štyri mesiace sa v slovenskom zdravotníctve nepomáha pacientovi, politici i združenia by sa mali upokojiť a konečne riešiť zdravotníctvo.

Vyzval ich na to poslanec Národnej rady František Majerský (KDH) po prijatí zdravotníckej legislatívy, ktorá vychádza z dohody s Lekárskym odborovým združením (LOZ).

Poslanec a exminister zdravotníctva Marek Krajčí (Slovensko, Za ľudí, KÚ) dodal, že rezort zdravotníctva v celom procese zlyhal.

Majerský vyhlásil, že už stačilo vydierania. "Treba sa upokojiť a začať konečne riešiť zdravotníctvo, lebo to, čo sa teraz deje, nepomáha pacientovi. Štyri mesiace neriešime nič pre pacientov. Naozaj sa všetci upokojme, aj opozícia, koalícia, takisto aj všetky združenia, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu zdravotníctva," povedal novinárom. Vyzýva, aby si všetci aktéri sadli a riešili, ako zlepšiť slovenské zdravotníctvo.

SkryťVypnúť reklamu

KDH podľa neho nemohlo zahlasovať za zdravotnícky zákon, pretože súčasťou bolo aj zaradenie personálnych normatívov, čo podľa neho spôsobí nepružnosť. Navyše to nebolo súčasťou memoranda lekárskych odborárov.

"Myslím si, že sa to malo robiť opačne, mal sa urobiť aj audit v nemocniciach, mali sme zistiť, koľko lekárov, sestier nám chýba," dodal, s tým, že až potom sa mala začať debata. "Chápem, že po tlaku, ktorý LOZ vyvinulo na vládu, sa to muselo urobiť takto, ale nie je to správne riešenie," skonštatoval Majerský. Zvyšok zákona považuje za dobrý.

Nová legislatíva vypúšťa tresty

Zmeny sa podľa dohody s odborármi týkajú valorizácie platov lekárov, uzákonenia personálnych normatívov v nemocniciach či skrátenia pracovnej doby zdravotníkov v nemocniciach. Upravia sa aj povinnosti zdravotných poisťovní či Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Nová legislatíva prináša vypustenie trestného sankcionovania pri porušovaní povinností vyplývajúcich zo zákona v čase mimoriadnej situácie. Kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti po novom už nebude zahrnutá medzi mimoriadne udalosti.

Zavádza sa tiež úprava rozsahu pracovného času zdravotníckych pracovníkov pracujúcich v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti. "A to tak, že pre všetkých týchto zdravotníckych pracovníkov, ktorí pracujú pri nepretržitom poskytovaní zdravotnej starostlivosti, bez ohľadu na konkrétny spôsob rozvrhnutia ich pracovného času, sa pracovný čas môže ustanoviť najviac v rozsahu pracovného času zamestnanca v nepretržitej prevádzke," píše sa v dôvodovej správe k návrhu.

Rozsah pracovného času zamestnanca v nepretržitej prevádzke je 37 a pol hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Po novom sa tiež vypustia znížené základné zložky miezd na roky 2025 a 2026. Platiť teda bude nárast miezd 9,66 percenta na rok 2025 pre všetkých zdravotníckych pracovníkov s účinnosťou od 1. marca 2025 a nárast miezd 6,44 percenta na rok 2026 pre všetkých zdravotníckych pracovníkov.

Zmeny majú zabezpečiť zvyšovanie platov lekárov podľa pôvodného stavu pred konsolidáciou. Výnimkou sú lekári, ktorí pracujú na menej ako polovicu úväzku a zároveň pracujú u iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti s výnimkou nemocníc a záchraniek. Rovnako, ak sú štatutárnym orgánom iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ako je poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Zažehnaná hrozba kolapsu nemocníc

Ministerstvo zdravotníctva má predpisom upraviť aj minimálne požiadavky na personálne zabezpečenie jednotlivých druhov ústavných zdravotníckych zariadení. Úrad pre dohľad má po novom zverejňovať na svojom webovom sídle do 30 dní od ich doručenia zdravotnými poisťovňami údaje o úhradách DRG.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh bude účinný dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov okrem ustanovení súvisiacich s úpravou základnej zložky mzdy lekárov a zubných lekárov, ktoré by boli účinné od 1. marca 2025.

Úprava minimálnych požiadaviek na personálne zabezpečenie jednotlivých druhov ústavných zdravotníckych zariadení má byť účinná od 1. januára 2026.

Súbor zdravotníckej legislatívy vychádza zo zmluvy o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve, ktorú v decembri 2024 v mene vlády podpísal minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) s Lekárskym odborovým združením. Vláda sa v nej zaviazala k plneniu viacerých požiadaviek lekárskych odborárov.

Uzavretím zmluvy sa podarilo zabrániť kolapsu nemocníc, ktorý hrozil pre výpovede viac ako 3300 lekárov. Lekári sa vrátili do nemocníc podmienečne s tým, že sa do konca februára 2025 podarí prijať zákony podľa dohody. V opačnom prípade mali z nemocníc v marci odísť.

Národná rada Slovenskej republiky (NR SR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  2. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  3. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  4. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 175
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 749
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 785
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 838
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 743
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 457
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 053
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Advokát Marek Para.

TOP 20 kancelárií za Fica podľa registra zmlúv: vedú veľké firmy, medzi nováčikmi sú advokáti známi z káuz.


a 1 ďalší 23
Kyjev po nočnom ruskom útoku.

Pri útoku na Kyjev zahynulo desať ľudí.


Raditeľ Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar.

SME prvýkrát zverejňuje nahrávku výzvy na zosadenie vlády z roku 1996.


8
Beata Balogová.

Slovensko: krajina, kde sa Ukrajinci boja hovoriť svojím jazykom.


29

Neprehliadnite tiež

Ľudia sa zoraďujú na ulici Via della Conciliazione, aby si uctili zosnulého pápeža Františka ležiaceho vo vnútri Baziliky svätého Petra.

Legislatíva nezakazuje podujatia, mali by mať ale dôstojný charakter.


TASR
Nové služobné policajné vozidlá.

Ministerstvo zaplatilo takmer 50-tisíc eur za nový dizajn policajných áut.


SITA 1
Čelná zrážka dvoch osobných áut v okrese Banská Bystrica si vyžiadala život maloletého dievčatka.

Pomôcť by mohli kamerové záznamy.


4
Rafinéria Slovnaft v Bratislave.

Spoločnosť Slovnaft vníma štvrtkové vyhlásenie bratislavských mestských poslancov k zámeru jej spaľovne ako deklaratívne a politické.


TASR 1

Sportnet

Fotka z prípravného zápasu Slovensko - Nemecko.

Pozrite si zostavy zápasu Česko - Slovensko v prípravnom zápase pred MS v hokeji 2025.


Radosť hráčov Slovenska.

Pozrite si, kto vysiela prvý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Česko - Slovensko.


Josuke Watanuki.

Z virálneho momentu sa napokon stala marketingová spolupráca.


Matyáš Klouček
Slovenský šípkar Martin Homola.

Niké Dart Liga pokračuje podujatím v Poprade.


SkryťZatvoriť reklamu