BRATISLAVA. Extrémista a internetový agresor Daniel Bombic alias Danny Kollár nateraz nejde do väzby v prípade troch známych obvinení, rozhodol vo štvrtok Najvyšší súd. Zo súdu ho však prekvapivo v putách odviedla polícia.
V rámci rozhodovania o odvolaní prokuratúry senát Bombicovi uložil ochranné opatrenia vrátane monitorovacieho náramku.
Dostal tiež zákaz vycestovania do cudziny, zákaz uverejňovať príspevky s nenávistným charakterom na sociálnych sieťach a raz mesačne sa musí hlásiť aj u probačného a mediačného úradníka.
Senát pod vedením Dany Wänkeovej vysvetlil, že pokiaľ takéto obmedzenia stačili vo Veľkej Británii, kde sa zdržiaval dlhodobo, musia postačovať aj na Slovensku.
"Avšak je potrebné si uvedomiť, pán obvinený, že je to možné kedykoľvek prehodnotiť," upozornila Bombica predsedníčka senátu Wänkeová pri čítaní odôvodnenia.
"Pozor na to, čo robíte, kde robíte, ako robíte," dodala.
Monitorovací náramok nasadili Bombicovi hneď na súde. V pojednávacej miestnosti už bola pripravená mediačná úradníčka z bratislavského mestského súdu.
Kým však médiá čakali na Bombica pred budovou súdu po dobu, kým mu mali nasadiť náramok, obvineného zadným vchodom z budovy vyviedla polícia a s putami na rukách ho odviezla preč.
Jeho obhajca David Lindtner povedal, že dôvodom zadržania bol technický problém. Bombic po dvoch hodinách napísal na Telegrame, že "bol znova zatknutý, ale už je vonku".
Situáciu neskôr vysvetlila bratislavská polícia, ktorá vraj iba poskytovala súčinnosť okresnej polícii v Martine. Tá sa opierala o príkaz súdu na zatknutie Bombica, ktorý bol ešte spred vyše dvoch rokov, konkrétne z decembra 2022.
"Po vyrozumení príslušného súdu bolo útvaru Policajného zboru doručené odvolanie príkazu na zatknutie bývalého Okresného súdu Bratislava II. Na základe tohto bola dotknutá osoba ihneď prepustená," povedala hovorkyňa bratislavskej polície Katarína Bartošová.
Advokáti mu platia bývanie
Samotný Bombic pred súdom odmietol vypovedať. Až v rámci záverečných vyjadrení povedal niekoľko viet, v ktorých trval na svojej nevine.
„Som presvedčený o tom, že som nespáchal žiaden trestný čin. Žil som 20 rokov v iných podmienkach,“ vyhlásil Bombic.
Do pozornosti dával, že počas ôsmich dní, ktoré je zatiaľ na Slovensku, "dodržal chlapský sľub", ktorý dal sudcovi Petrovi Pulmanovi. Ten ho ponechal na slobode na prvom stupni.
S advokátom Lindtnerom poukazovali na to, že Bombic medzičasom neušiel zo Slovenska a tiež, že naplno zanechal život vo Veľkej Británii. V Londýne vraj už nemá byt, v ktorom dosiaľ býval a neostali mu tam vraj ani sociálne väzby.
Na štvrtkovom verejnom zasadnutí pritom vysvitlo, že bývanie pre Bombica stíhaného pre extrémizmus poskytuje advokátska kancelária Kallan Legal, ktorú zakladal minister obrany Robert Kaliňák.
Dnes ju spoluvlastní so spomínaným Lindtnerom, na ktorého zas bola podaná obžaloba v sudcovskej kauze Búrka, resp. Víchrica. Lindtner je zároveň aj poradcom premiéra Roberta Fica.

Prokurátor to pôvodne použil ako argument, že Bombic na Slovensku ani nemá sám zabezpečené bývanie, keďže nájom mu platí advokátska kancelária.
Lindtner situáciu zľahčoval.
"Ak my mu nezabezpečíme bývanie, tak si ho zabezpečí sám," hovoril Lindtner súdu.
Predsedníčka senátu podotkla, že rovnako ako v Británii, "bohužiaľ" ani na Slovensku podľa toho nemá zabezpečené riadne bývanie ani sociálne väzby. Napokon však zavážilo aj slovo Lindtnera.
"Je tu vyjadrenie obhajcu (Lindtnera), ktorý poukázal na to, že mu umožní bývať v byte. Ak bude trestné konanie trvať viac ako rok, obvinený si nenájde prácu, vlastné bývanie, zabezpečí mu bývanie aj na ďalšie obdobie," povedala Wänkeová.
Nešlo o slobodu prejavu
Bombica stíhajú pre viaceré skutky vrátane výrokov o tom, že treba zabezpečiť „budúcnosť bielych detí", ale aj pre rôzne rasistické reči či za šírenie knihy Židokracia, ktorej autorom je dnes už odsúdený extrémista Marián Magát.
Trestnej činnosti sa Bombic podľa obvinenia dopustil napríklad aj tým, že zdieľal odkaz na knihu Protokoly sionských mudrcov, alebo aj častou prezentáciou gesta, ktoré používajú prívrženci hnutia White power.
Senát Najvyššieho súdu pri rozhodovaní o väzbe podotkol, že si kládol otázku, či je možné akceptovať takéto konanie a či prípadným postihom nezasiahne do práva na slobodu slova či na šírenie vlastných myšlienok.
"Ak by bol štát nečinný a hluchý voči nenávistným prejavom, ktoré zakladajú trestnosť, nemožno to prekrývať slobodou prejavu," povedala Wänkeová.
Treba si uvedomiť, najmä v dnešnej dobe, že neexistuje sloboda bez vzájomného porozumenia, slušnosti a vzájomného rešpektu, dodala.
Prvostupňovému sudcovi Pulmanovi dal Najvyšší súd za pravdu pri jeho slovách, že nemohol ostať hluchý voči argumentom obhajoby.
"Nie je možné ale zostať hluchý ani voči argumentom, ktoré uvádza prokurátor," podotkla Wänkeová.
Najvyšší súd podľa nej zistil, že skutky spáchané Bombicom majú znaky trestného činu a treba ich ďalej vyšetrovať.
Súd však zároveň skritizoval postup polície a prokuratúry v tom, že nezabezpečili výsluch Bombica cez telemost už oveľa skôr, teda v čase, keď sa zdržiaval v Londýne. Od augusta 2022 bol totiž podľa súdu k dispozícii, no nič sa nedialo.
"To je jeden z dôvodov, pre ktorý sa Najvyšší súd rozhodol nahradiť väzbu," povedala predsedníčka senátu.
Bombica pritom naďalej vyšetrujú aj pre skutky z trestného oznámenia, ktoré na neho podala novinárka SME Zuzana Kovačič Hanzelová. Prihliadať na ne však súd nemohol, keďže ide o samostatné konanie.
Na pojednávanie prišla aj europoslankyňa
Bombic sa už deň pred rozhodovaním zastrájal na to, že rozhodnutie ani nepadne.
Podal totiž námietku zaujatosti smerovanú voči všetkým trom členom senátu. Očakával, že zaujatosť bude musieť posúdiť iný päťčlenný senát Najvyššieho súdu a rozhodnutie o väzbe to oddiali. Prerátal sa.
Súd totiž hneď v úvode oznámil, že o námietke zaujatosti sa nebude konať. A to z dôvodu, že námietka sa týka procesného postupu a nebol v nej vyjadrený vzťah k veci ani k osobe, vysvetlila predsedníčka senátu Wänkeová.
Rozhodovanie o väzbe sprevádzalo živé komentovanie jeho fanúšikov a podporovateľov.
Pred budovu súdu súdu prišli Bombica podporiť desiatky fanúšikov, viacerí z nich sedeli aj priamo v pojednávacej miestnosti. Pri čítaní niektorých pasáží z obvinenia sa smiali, komentovali aj niektoré vyjadrenia senátu či prokurátora. Cez prestávku pred vyhlásením rozhodnutia dostal Bombic od jednej z podporovateliek aj ružu.
Verejného zasadnutia sa osobne zúčastnila aj europoslankyňa za Smer Judita Laššáková.
Tá sa už pri prvostupňovom rozhodovaní o väzbe ponúkala, že sa za Bombica zaručí, avšak súd napokon povedal, že ani nemal dôvod na prijatie záruky dôveryhodnej osoby.
Do diania na súde sa zapojila aj vo štvrtok hneď v úvode, keď si senát vypýtal od Bombica doklad totožnosti.
"Mám ho tu v hľadisku, môžem si ho zobrať?," reagoval Bombic. Vzápätí sa ukázalo, že jeho cestovný pas mala práve Laššáková, ktorá mu ho prišla podať.
Prokurátor sa s odôvodnením nepretrhol
Bombica koncom januára priviezol na Slovensko vládny špeciál z Londýna, kde sa dlhodobo zdržiaval. Boli na neho vydané tri medzinárodné zatykače.
Špecializovaný súd pôvodne minulý týždeň nezobral Bombica do väzby s tým, že uznal argumenty obhajoby a sudca zároveň naznačil kritiku prokurátora, ktorý sa podľa neho obmedzil iba na formálne konštatovanie, že dôvody na väzbu existujú a bližšie ich neodôvodňoval.
Veľa na tom nezmenilo ani odvolacie konanie, keď prokurátor Michal Stanislav nevyužil možnosť verejne odprezentovať dôvody, pre ktoré navrhol väzbu.
V rámci podanej sťažnosti ich síce rozpísal, avšak pri možnosti vyjadrenia na verejnom pojednávaní Stanislav iba skonštatoval, že zotrváva na písomne predloženom stanovisku.
Štvrtkové rozhodnutie súdu prokurátor nechcel komentovať.

Beata
Balogová
