SME

Rozdeľovať sa má z portfólia Hlasu aj SNS. Hrá sa o ministerstvo športu, pripúšťa Michelko

Súhrn politických diskusií.

Poslanec SNS Roman Michelko.Poslanec SNS Roman Michelko. (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA. Po nariadenom „mediálnom pokoji“, keď sa politici Smeru, Hlasu a SNS vyhýbali akýmkoľvek detailom o chystanej rekonštrukcii vo vláde, viacerí vládni politici počas víkendu tvrdili, že sú blízko dohody.

Podľa poslanca SNS Romana Michelka, ale aj podpredsedu parlamentu za Smer Tibora Gašpara by ju mohli predstaviť nasledujúci týždeň. „Blížime sa ku koncu,“ povedal v relácii STVR O päť minút 12 aj minister zahraničných vecí a podpredseda Smeru Juraj Blanár.

Michelko v relácii TA3 V politike pripustil, že sa v rámci chystaného prerozdelenia rezortov mohla SNS prísť o ministerstvo športu a cestovného ruchu. Gašpar zas hovorí, že "podiel na vládnutí" chcú aj poslanci okolo Samuela Migaľa.

SkryťVypnúť reklamu

Michelko: V hre ministerstve športu

Ministerstvo športu a cestovného ruchu vzniklo iba pred rokom a pri podpise koaličnej zmluvy na jeseň 2023 si ho špeciálne pre seba v koalícii presadila SNS Andreja Danka. Zároveň je téma športu jednou z vlajkových tém, ktoré predseda SNS komunikuje.

Preto by sa SNS tohto rezortu vzdávala len ťažko, no podľa Michelka ich politika núti byť "kreatívnymi".

V nedeľu poslanec SNS verejne pripustil, že v rámci debát o chystanej rekonštrukcii vlády, je v hre práve tento rezort. "Nikoho neteší, ak by prišiel o rezort. A nejde o to, že či, ale aj akým spôsobom," povedal Michelko v relácii TA3 V Politike.

Načítavam... Dobré ráno sobota: Najviac získal Huliak, Fico stráca schopnosť vládnuť
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Ministerstvo športu vedie nominant SNS Dušan Keketi, ktorý by v prípade odchodu z jeho vedenia nesmeroval do parlamentu, keďže v parlamentných voľbách nekandidoval. SNS by tak v takomto prípade nemusela riešiť, či sklamaný a nespokojný poslanec bude naďalej v parlamente podporovať vládnu koalíciu.

SkryťVypnúť reklamu

Michelko v odpovedi na otázku moderátora o prípadnej strate ministerstva športu začal rozvíjať možnosť, ktorú nazval "zdieľaným ministerstvom". "To znamená, že sa vplyvovo rozdelí, lebo ten rezort má viacero častí," povedal poslanec. Nevysvetlil, čo by takýto scenár v praxi znamenal.

"Je extrémne predčasné v tejto chvíli o tom špekulovať o obsadení a podobných veciach. Môžeme ale povedať všeobecne, povedzme, že je to dnes v hre. Ale výsledok v tejto sekunde neviem povedať," dodal Michelko.

Súvisiaci článok "Majstrovský ťah" Šutajovi Eštokovi úplne stroskotal, víťazom je Huliak Čítajte 

Závery o rekonštrukcii vlády napriek štvrtkovému šesťhodinovému zasadaniu koaličnej rady podľa Michelka definitívne nie sú. „Nadávajme účet bez hostinského,“ okomentoval situáciu v koalícii a vzápätí si pomohol aj ďalšími metaforami: „Skončila sa (koaličná rada, pozn. red.) time-outom bez definitívneho rozhodnutia." či "Máme hodnotiť výsledky zápasu, ktorý nie je dohraný."

SkryťVypnúť reklamu

Po dohode, ktorá podľa Michelka v koalícii môže prísť v druhej polovici nasledujúceho týždňa, môže nasledovať "supervolebná" schôdza, na ktorej by sa okrem voľby predsedu parlamentu vyriešili aj odkladané voľby členov mediálnych rád, správnej rady Ústavu pamäti národa či členov súdnej rady.

Dohoda na voľbe členov súdnej rady podľa Michelka nie je, posunuli sa však vo voľbe členov Rady STVR. Hlas už podľa neho netrvá na tom, aby sa členom Rady STVR stal Daniel Krajcer, čo koalícii oznámil predseda poslaneckého klubu Hlasu Róbert Puci. Tak by sa mohla odblokovať voľba členov rady, keďže Krajcera SNS odmietala.

Hoci sa Michelko v nedeľnej debate obracal na časť opozície, aby v tajnej voľbe hlasovala za nominanta Hlasu na post predsedu parlamentu Richarda Rašiho, opozícia to odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

„Vládna koalícia si bude musieť vystačiť s vlastnými hlasmi," zopakoval v televízii JOJ 24 predseda KDH Milan Majerský.

Gašpar: Podiel na vládnutí chcú aj poslanci okolo Migaľa

Tibor Gašpar zo Smeru medzi rezorty, ktoré môže získať skupina štyroch rebelujúcich poslancov okolo Rudolfa Huliaka, spomínal okrem ministerstva športu aj rezort životného prostredia, ktoré tiež spadá do portfólia SNS.

Ministerstva životného prostredia sa však dlhodobo zdráha vzdať nominant SNS na jeho čele Tomáš Taraba. O treťom a poslednom ministerstve, ktoré riadi SNS - rezorte kultúry - zas Gašpar vraví, že "v hre nie je".

Ministerstvo kultúry vedie nominantka SNS Martina Šimkovičová a hlavný úradník rezortu Lukáš Machala.

Ak by Šimkovičová skončila v pozícii ministerky, mohla by si uplatniť svoj mandát poslankyne. Nie je pritom zrejmé, či by za takých okolností naďalej pokračovala v podpore vládnej koalície, rovnako ako jej blízky poslanec Peter Kotlár z klubu SNS.

SkryťVypnúť reklamu

Gašpar si nemyslí, že by priamo Rudolf Huliak mal "tendenciu" stať sa ministrom a odísť z parlamentu do vlády. Vidí to skôr tak, že na čelo rezortu by vyslal nejakého svojho nominanta.

"Podiel na vládnutí" však podľa Gašpara nechcú mať len poslanci okolo Huliaka, ktorí sa uplynulý týždeň posilnili o Romana Malatinca z Hlasu a získali tak silu blokovať rokovania parlamentu.

Dohodnúť sa podľa Gašpara chcú aj s ďalšími tromi rebelujúcimi poslancami okolo Samuela Migaľa. Gašpar vraví, že vyjednávaciu pozíciu z nich má Ján Ferenčák, ktorý ostal členom Hlasu, no koordinuje sa s vylúčenými poslancami z Hlasu Migaľom a Radomírom Šalitrošom.

Nepovedal priamo, či by aj poslanci okolo Migaľa mali získať pozície na niektorom z ministerstiev. Hovoril však o dohode na "podieloch na vládnutí“, ktorá by mala pochádzať "z portfólia SNS aj strany Hlas“.

SkryťVypnúť reklamu

Michelko neskôr novinárom naznačil, že jeden z rezortov Hlasu by mali získať práve poslanci okolo Migaľa. Po zvolení Rašiho za predsedu parlamentu sa uvoľní ministerstvo investícií a namiesto Rašiho by jeho vedenie mohol prebrať podpredseda vlády pre Plán obnovy z Hlasu Peter Kmec.

Naznačil, že Kmecov uvoľnený rezort by potom mohol získať poslanec Ferenčák. Nie je však známe, či by takú ponuku prijal.

Majerský: Podpredseda parlamentu patrí PS

Predseda KDH Majerský v relácii televízie Joj 24 povedal, že KDH na uvoľnené miesto podpredsedu parlamentu po odvolanom predsedovi PS Michalovi Šimečkovi nenavrhne vlastného kandidáta. KDH si podľa neho ctí parlamentné pravidlá a rešpektuje, že post patrí Progresívnemu Slovensku.

S PS si vie predstaviť rokovania o spolupráci po prípadných voľbách vtedy, ak by zo svojho programu "na bok" odložili niektoré kultúrno-etické témy, s ktorými KDH nesúhlasí.

SkryťVypnúť reklamu

Na budúci týždeň vo štvrtok chce hnutie predstaviť vlastný návrh ústavných zmien. Bližšie ich nepopísal, mohli by však podľa neho osloviť aj liberálne strany.

Majerský v nedeľu vylúčil spoluprácu so Smerom. „Po tom, čo sme videli, akým spôsobom sa vedia mojkať s extrémistami, to je pre nás hrubá čiara. V žiadnom prípade nie,“ povedal.

Súvisiaci článok Tridsaťosem miliónov alebo nič? Šaško skáče v odhade dopadov zmieru s lekármi Čítajte 

Záruka deštrukcie

Mária Kolíková (SaS) v TA3 kritizovala, že vládna koalícia rieši posledné mesiace najmä obsadenie funkcií a dôležité veci nezvláda. Férové by podľa nej bolo vyhlásiť predčasné voľby, pričom nová vláda by podľa nej mala pred sebou naozaj vážne výzvy.

"Nechajte ľuďom, nech nanovo rozdajú karty, a uvidíme, ako si to ľudia predstavujú," apelovala.

Michelko si však myslí, že predčasné voľby by nevyhovovali ani opozícii, keďže na zloženie vlády by potrebovala aj hnutie Slovensko Igora Matoviča, a to nazval "zárukou deštrukcie".

SkryťVypnúť reklamu

Karas: Karty sa rozdávajú nanovo

Problém so skupinkami poslancov okolo Rudolfa Huliaka a „rebelov" zo strany Hlas je problémom SNS a Hlasu - uviedol v relácii STVR O 5 minút 12 minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer).

„Kým nie je dojednané všetko, nie je dojednané nič," hovorí aj on o rokovaniach o prípadnej rekonštrukcii vlády.

„Sme svedkami rozpadu koalície," myslí si Viliam Karas z KDH, ktorý v STVR diskutoval s Blanárom. „Nanovo sa rozdávajú karty a nanovo sa dohaduje koaličná zmluva," vravel s tým, že do vládnutia pribúdajú ďalšie skupiny poslancov, ktoré koalícia na fungovanie potrebuje.

Blanár mu oponoval a opakovane zdôraznil, že koalícia de facto stále disponuje 79 poslancami, v tomto smere pripomenul nedávne hlasovanie o zdravotníckych zákonoch i stavebnom zákone, ktoré podporili aj huliakovci a migaľovci.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Analýza prieskumov: Smeru odchádzajú najvernejší voliči. PS by malo väčšinu len s Matovičom Čítajte 

Karas sa nechcel vyjadriť k prípadnej spolupráci KDH so Smerom, predseda KDH Milan Majerský pritom túto spoluprácu krátko predtým v diskusnej relácii televízie JOJ odmietol.

"Strana Smer sa radikalizuje a podľa správania sa premiéra Fica je predpoklad, že sa to bude zhoršovať," povedal Karas.

Karas povedal Blanárovi, že vláda nemá silu robiť reformy, nezvláda konsolidáciu a bolo by férové skončiť a dohodnúť sa na predčasných voľbách.

Blanár počas relácie opakovane deklaroval, že Slovensko je pevne ukotvené v EÚ aj NATO. Karas mu oponoval, že konanie Smeru a premiéra Fica sa javí úplne inak a nech sa nečuduje, že ľudia potom protestujú.

"Premiér Fico asi nechce odísť z EÚ, ale tému zneužíva a zaťahuje do toho celú krajinu," povedal Karas.

SkryťVypnúť reklamu

Blanár obhajoval Fica aj Blahu

Blanár sa vyjadril aj k plánovanej ceste europoslanca Ľuboša Blahu do Ruska. Obhajoval ju ako pokus o mierové riešenie konfliktu na Ukrajine.

Karas vytkol ministrovi spájanie sa s extrémistami a nevhodné vyjadrenia na adresu predstaviteľov susedných štátov.

Premiér Fico podľa Blanára nebol jediný, ktorý sa nezúčastnil na neformálnej večeri lídrov EÚ. Na pondelkovej večeri sa v Bruseli stretli európski lídri s britským premiérom.

Blanár vysvetlil neprítomnosť Fica na večeri k európskej obrane tak, že premiér bol vtedy na stretnutiach s eurokomisármi pre právny štát a energetiku.

Téma večere bola podľa Blanára stanovená tak, „že sa bude debatovať o budúcich vzťahoch medzi Európskou úniou a Britániou“ a témou podľa neho nebola európska obrana.

SkryťVypnúť reklamu

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 334
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 125
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 480
  4. Ísť do kúpeľov je IN 4 791
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 652
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 603
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 572
  8. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 4 481
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu