BRATISLAVA. Nie každý má vo zvyku stráviť dovolenku na Slovensku. Tento a podobné dôvody spôsobujú, že množstvo rekreačných poukazov každý rok nikto nevyužije.
Mohlo by sa to zmeniť. Od začiatku roka štát využitie preukazu rozšíril. Po novom ho už zamestnanec môže darovať svojim rodičom.
Zmenu odobril parlament ešte v polovici minulého roka, platiť však začala až od januára.
Čo sa ešte dočítate:
- Koľko poukazov a v akej sume sa použilo. Koľko to stálo firmy a aké lokality vedú.
- Čo sa mení v nastavení a či poukaz môžete použiť aj na detský tábor.
- Či suma stačí na kratší výlet.
- Že Danko presadil aj povinné športové poukazy.
Dankova srdcovka nie je veľmi úspešná
Rekreačné poukazy sú jednou z obľúbených tém predsedu SNS Andreja Danka. Strana stála za ich vznikom v roku 2019 a presadila aj nové nastavenie. Dúfa, že tak dopomôže k väčšej obľúbenosti poukazov.
„Minulý týždeň sa objavila štatistika, kde bolo povedané, že 30 percent ľudí používa rekreačné poukazy. Naozaj neviem pochopiť zamestnávateľov aj zamestnancov, ktorí si neuvedomujú, že tieto peniaze sú bez odvodov a bez daní,“ povedal ešte vlani na jar Danko.
Rekreačné poukazy sú určené len na platbu za dovolenku na Slovensku. Od ich zrodu až do vlaňajška mal na ne nárok len zamestnanec, ktorý dovolenku zaplatil sebe, manželke alebo deťom. Inak bol preukaz neprenosný.
Po novom sa dá preukaz darovať. Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska očakáva, že zmena môže skutočne pomôcť k vyššiemu využitiu poukazov.
Ako sa využívali v roku 2021:
- počet použitých preukazov – 197 353,
- priemerná výška poukazu – 205,12 eura,
- suma vyplatených rekreačných poukazov v roku 2021 – 40 480 812 eur.
„Časť zamestnancov, ktorým vzniká nárok, ho nečerpajú, pretože nestíhajú alebo majú iné preferencie, avšak rodičia s väzbou na slovenskú rekreačnú destináciu, môžu benefit čerpať,“ hovorí generálny manažér asociácie Martin Novotný.
Poukazy posledných päť rokov využíva približne rovnaký počet zamestnancov. Čísla podľa Novotného neovplyvňuje ani kvalita sezóny.
V roku 2021 podľa ministerstva športu (posledných dát, ktoré má) využilo poukaz necelých 200-tisíc zamestnancov.
Zamestnávateľské zväzy hovoria, že je príliš skoro hodnotiť, či sa po zmene pravidiel začnú poukazy využívať viac. Vo všeobecnosti takéto nútené benefity kritizujú.
„Únia dlhodobo presadzuje, že zavádzanie benefitov či motivačných nástrojov by malo byť v kompetencii zamestnávateľov, a to v závislosti od reálnych možností podniku a individuálnych potrieb ich zamestnancov,“ tvrdí hovorkyňa Republikovej únie zamestnávateľov Petra Podhorcová.