BRATISLAVA. Andreja Danka z SNS bude strata nového ministerstva cestovného ruchu a športu mrzieť, ak sa ho bude musieť vzdať pre záchranu vládnej koalície.
Ministerstvo by mohlo pripadnúť rebelujúcej skupine poslancov okolo Rudolfa Huliaka, naznačoval cez víkend poslanec za SNS Roman Michelko.

Danko často hovorí o športe a cestovnom ruchu. Hoci má SNS aj ministerstvo kultúry a životného prostredia, tie predseda SNS toľko nespomína.
Navyše fungovanie nového ministerstva si zatiaľ pochvaľujú aj športové zväzy. Vzniklo len pred rokom, tak, že sa spojili dve dovtedy skôr okrajové agendy iných ministerstiev.
Opozícia vznik nového ministerstva kritizovala ako nadbytočný. Vysmievala sa vládnej koalícii, že ustúpila Dankovi v čase, keď potrebovala zachraňovať štátny rozpočet.
Rozpočet nového ministerstva bol minulý rok 236 miliónov eur, no išlo prevažne len o presun peňazí z iných ministerstiev.
Pre veto bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej ministerstvo nakoniec vzniklo až od 1. februára 2024. Ministrom za SNS sa stal nestraník Dušan Keketi. Dlho potom nemalo vlastný web ani sídlo, takže zamestnanci sedeli v kanceláriách na ministerstve dopravy.
„Úprimne, ministerstvo funguje len asi tri mesiace, dovtedy to bolo také hľadanie sa,“ hovorí teraz prezident Slovenskej gymnastickej federácie Ľuboš Vilček.
Po roku si zväzy pochvaľujú, že dostali viac peňazí, ale aj to, že šport má podľa nich väčšie spoločenské uznanie. Prejavom uznania je vraj práve vlastné ministerstvo.
„Šport sa stal spoločenskejšou témou. Dostáva viac priestoru,“ myslí si prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.
Denník SME porovnal dotácie pre jednotlivé športy podľa údajov z Centrálneho registra zmlúv. Pre rôzne dodatky nemusí ísť o presné čísla, no aj tak je z týchto dát jasné, že väčšina športových zväzov si za Danka polepšila.
Najviac peňazí ide na futbal, potom na hokej, tenis, atletiku, plávanie a cyklistiku.
Peniaze idú zväzom prevažne z tzv. príspevku uznanému športu. Ten sa počíta komplikovaným vzorcom, ktorý zohľadňuje veľkosť zväzu, športové úspechy či popularitu športu. Od ministerstva športu dostala väčšina zväzov na začiatku tohto roka viac ako od ministerstva školstva.
Okrem toho sa zväzy uchádzajú o podporu svojich národných športových projektov a dotácie. Ide o peniaze na podporu mládeže, konkrétnych športových podujatí, najlepších športovcov alebo konkrétnych klubov.
Aj z týchto balíkov sa prerozdeľovalo viac, čo vidno aj z grafu. Napríklad Slovenský futbalový zväz si za rok 2024 vďaka tomu polepšil ešte o 2,6 milióna eur a hokejový zväz o dva milióny eur. V roku 2023 takýto projekt či dotáciu nedostali.
Nestačí mať najlepší olympijský dom
Korčok si pochvaľuje, že na novom ministerstve je viac ľudí a špecialistov na rôzne témy. „Vznikli tu nové odbory, takže sa športu venuje väčšia pozornosť,“ hovorí.
Lepšie podľa Vilčeka fungujú kontrolné orgány, ktoré dobre komunikujú a zväzom sú nápomocné. Očakáva však, že sa ešte niečo urobí so vzorcom pre výpočet prerozdelenia peňazí, ktorý je podľa neho príliš zložitý.
Privítal by aj okrúhle stoly ministerstva a zväzov. Teraz ministerstvo komunikuje s jednotlivými zväzmi samostatne, no podľa Vilčeka by bola pre šport prospešná širšia diskusia.
Šéf Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara očakával aj to, že sa zjednoduší byrokracia, no to sa nestalo. Tiež sa mu nepáčilo, že ministerstvo si nepriznalo neúspech na minuloročnej letnej olympiáde. Hovorí, že nestačí mať len najlepší olympijský dom.
Aj tak je však celkovo s novým ministerstvom spokojný. „Športovci majú svoje ministerstvo a finančné podmienky sa trochu zlepšili,“ tvrdí.
Skokanmi sú bowling a pretláčanie rukou
Do športu idú peniaze aj z Fondu na podporu športu. Vznikol za Pellegriniho vlády a je určený na budovanie športovej infraštruktúry. Hospodáril s rozpočtom 20 miliónov eur ročne.
Aj fondu sa minulý rok rozpočet mimoriadne zvýšil.
V parlamente sa má ešte rozhodovať o nových športových zákonoch, ktorých súčasťou je trvalé zvýšenie fondu na 60 miliónov eur.
Zákony však minulý rok zablokoval Samuel Migaľ, ktorý loboval za väčšiu podporu pre neregistrované športy. Sám sa venuje tzv. hobby horsingu, za čo sa mu Andrej Danko opakovane verejne vysmieval.
„Je normálne, aby na takéto idiotiny išli peniaze?“ pýtal sa Danko na šport s drevenými koňmi, ktorý vznikol z detskej hry.
Pod vedením Dankovho nominanta si však najviac prilepšili športové zväzy, ktoré tiež nestoja za celkom tradičnými športmi.
Príspevky uznaným športom medziročne najviac narástli Slovenskému bowlingovému zväzu (o 79 percent), Slovenskej asociácii pretláčania rukou (o 79 percent), Slovenskej asociácii čínskeho wushu (o 65 percent), čo je čínske bojové umenie, alebo Slovenskému zväzu športového rybolovu (o 63 percent).
Aj tieto príspevky sa však počítajú podľa vzorca s dopredu určenými parametrami.
„Predmetné športové zväzy dosiahli v týchto parametroch hodnoty, ktoré im zlepšili výsledok vo vzorci,“ vysvetľuje hovorca ministerstva Patrik Velšic.
Inými slovami, športovci v týchto športoch dosiahli minulý rok úspechy, vďaka ktorým dostali zväzy viac peňazí.

Beata
Balogová
