V tomto roku bolo nahlásených 1000 prípadov čierneho kašľa. Autor: TASR
BRATISLAVA. Od 1. januára tohto roka bolo nahlásených 1000 prípadov čierneho kašľa. Za minulý rok je evidovaných celkovo 7000 prípadov.
Pre nezaočkovaných je rast prípadov nebezpečný, teda pre najcitlivejšiu populáciu, ktorou sú deti.
Uviedla to hlavná hygienička Tatiana Červeňová.
Spomenula aj, že na čierny kašeľ zomrelo v tomto roku dieťa do jedného roka.
Ako podotkla, deti ešte nemajú vytvorený taký imunitný systém, aby vedeli s týmto ochorením bojovať.
"Bariéra sa vytvára vtedy, keď sa dieťatko dá zaočkovať tak, ako máme nastavené povinné očkovanie," doplnila Červeňová.

V tejto súvislosti odporučila na základe zváženia zdravotného stavu u tehotných žien očkovanie v 26. až 30. týždni tehotenstva. Rovnako aj preočkovávania dospelých v intervaloch každých 15 rokov.
Hlavná hygienička SR avizovala, že ak sa bude zhoršovať epidemiologická situácia pri výskyte čierneho kašľa, vstúpia do rokovania s tými, ktorí rozhodujú o hradení vakcíny.
"Povinné očkovanie máme hradené a čo sa týka dospelých, tam nám ide o príplatok, čiže v tej sume okolo 20 eur," pripomenula.
Vyzvala verejnosť na zodpovednosť voči okoliu v prípade zaznamenania príznakov ochorenia na čierny kašeľ.
"Je to infekcia, ktorá sa šíri vzdušnou cestou, takže tá nákaza je potom problém aj pre okolie," dodala.
Čierny kašeľ je vysoko infekčné ochorenie postihujúce dýchacie cesty, ktoré sa prejavuje silnými záchvatmi kašľa. Pôvodcom ochorenia je baktéria Bordetella pertussis.
Nákaza sa prenáša predovšetkým kvapôčkovou infekciou. Chorý človek je nákazlivý aj tri až štyri dni pred objavením sa klinických príznakov.
Na Slovensku sa očkovanie proti čiernemu kašľu vykonáva povinne v detskom veku v rámci kombinovanej hexavalentnej vakcíny s preočkovaním v šiestom a 13. roku života.
Preočkovanie v dospelosti odporúčajú odborníci tehotným ženám v treťom trimestri, chronicky chorým pacientom, pacientom s ochoreniami respiračného a srdcovocievneho systému, seniorom, učiteľom alebo zdravotníkom.