SME

Dozor týkajúci sa odberov pupočníkovej krvi pokračuje, vývoz pozastavili

Kontrola ministerstva zdravotníctva ukázala konkrétne nedostatky.

Minister zdravotníctva Kamil Šaško.Minister zdravotníctva Kamil Šaško. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Kontrola ministerstva zdravotníctva týkajúca sa odberov pupočníkovej krvi na Slovensku ukázala konkrétne nedostatky.

Podľa ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas) sa týkajú najmä nesprávneho označovania tkanív.

Nariadil preto ďalšie dve kontroly zamerané špecificky na vývoz a dovoz tkanivových buniek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým nedôjde k náprave pochybení, pozastavil vývoz pupočníkovej krvi. Informoval o tom v utorok. Kontrolu ministerstvo vykonalo v októbri minulého roka v Slovenskom registri placentárnych krvotvorných buniek a v Národnej transplantačnej organizácii.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Šéfka spoločnosti hematológov: Biznis s pupočníkovou krvou je neetický a dieťatu nepomôže Čítajte 

"Boli zistené konkrétne nedostatky, ktoré vyplývajú predovšetkým z nesprávneho označovania tkanív. Pri zistení týchto nedostatkov chcem, aby bol zabezpečený najvyšší možný štandard, a preto som nariadil ešte dve doplnkové kontroly, ktoré sa už veľmi špecificky zamerajú konkrétne na vývoz a dovoz tkanivových buniek a po ich skončení, tak ako aj v iných prípadoch, budú prijaté zodpovedajúce opatrenia. V každom prípade pôjde o legislatívne zmeny," ozrejmil minister.

Ako uviedol, kým nebudú kontroly plne ukončené a nedôjde k náprave pochybení, vývoz pupočníkovej krvi nariadil pozastaviť. Minister zároveň podotkol, že otvorene diskutuje s koaličnými aj opozičnými partnermi, ktorí majú o tému záujem.

Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) v októbri minulého roka poukázala na problém s darovaním pupočníkovej krvi, ktorá sa mala podľa nej stať predmetom biznisu.

SkryťVypnúť reklamu

Odbery zabezpečuje Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, ktorý je súčasťou skupiny Cord Blood Center Group.

S krvou podľa Marcinkovej spoločnosť obchoduje v zahraničí. Riaditeľ registra Zohdy Hamid sa voči "negatívnej kampani" ohradil. Hovorí o cielenej snahe o diskreditáciu.

V novembri Marcinková poukázala aj na zistenia poslaneckého prieskumu v NTO, ktoré jej slov potvrdili desiatky vecí, ktoré nie sú v súlade so zákonom.

Dozor nad vývozom pupočníkovej krvi do zahraničia podľa nej zlyhával, porušená mala byť aj slovenská a európska legislatíva. Šaško v tejto súvislosti v novembri odvolal vtedajšieho riaditeľa NTO.

Krv

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Slováci dodali tablety do Volkswagenu i do policajných áut
  2. Prvý mobil dieťaťa prináša radosť aj veľkú zodpovednosť
  3. BUBO zverejnilo všetky termíny - exotika za polovicu
  4. eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van: Zvýhodnený vstup len do 15.9.
  5. Dvanásť tipov, kam cestovať cez jesenné prázdniny
  6. Ako prežije váš biznis? Rozhodnú tieto 3 kroky
  7. Hodnotenie profesionála: Maldivské rezorty do hodiny od letiska
  8. Rozvrh hodín s kalendárom prázdnin v denníkoch SME a Korzár
  1. BUBO zverejnilo všetky termíny - exotika za polovicu
  2. Dvanásť tipov, kam cestovať cez jesenné prázdniny
  3. eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van: Zvýhodnený vstup len do 15.9.
  4. Slováci dodali tablety do Volkswagenu i do policajných áut
  5. Ich slnkom je mesiac, kvitnú v noci
  6. Nie je to len ihrisko: V K Parku deti opäť nájdu radosť z pohybu
  7. Po mape s EUROVIA SK: Objavujeme Spiš a Gemer
  8. Ako prežije váš biznis? Rozhodnú tieto 3 kroky
  1. Vyskúšal som si prácu výčapníka. Toto vám nepovedia 7 035
  2. Na toto by ste sa mali vo svojej obľúbenej krčme opýtať 6 330
  3. Tichá epidémia bolesti chrbta: Dostupná pomoc pre tisíce ľudí 5 650
  4. Na začiatku ledva naškrabali 700 eur, dnes majú miliónové tržby 4 872
  5. Prvý mobil ako skúška dôvery medzi rodičom a dieťaťom 4 549
  6. Z čašníkov majiteľmi top hotelov: Stavili na lokálnosť a luxus 4 395
  7. Čo urobiť, keď sa na stene objaví trhlina? Farba ju nezachráni 3 253
  8. Srí Lanka, Thajsko, Japonsko. Kde vás Ázia prekvapí najviac? 2 958
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu