SME

Fico dal Hlasu a SNS ultimátum, hrozí výmenou ministrov. Chýba Vám empatia a cit, reagoval Danko v liste

Danko hovorí o porušení koaličnej zmluvy.

Premiér Robert Fico zo Smeru.Premiér Robert Fico zo Smeru. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Hlas a SNS majú posledných šesť dní, aby zabezpečili vládnej koalícii so Smerom stálu a stabilnú väčšinu v parlamente.

Inak v pondelok 17. februára úplne stratia kontrolu nad rekonštrukciou vlády a nedobrovoľne prídu o niektoré ministerstvá, ktoré obsadili po voľbách v roku 2023.

Ultimátum s týmito podmienkami napísal premiér Robert Fico zo Smeru v utorok podvečer na svojom profile na facebooku.

"Pokiaľ Hlas a SNS nebudú spôsobilé do tohto termínu dosiahnuť vnútrostranícke dohody s poslancami, ktorí opustili kluby týchto strán, akceptujú, že predseda Smeru pristúpi k riešeniu krízovej situácie z pozície predsedu vlády a ihneď v ten istý deň navrhne prezidentovi viaceré zmeny vo vláde," oznámil premiér.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fico poukázaním na svoju ústavnú právomoc, ktorá mu umožňuje navrhnúť prezidentovi odvolať členov vlády stupňuje tlak na predsedu SNS Andreja Danka a tiež šéfa Hlasu Matúša Šutaja Eštoka, ktorým z poslaneckých klubov odišlo šesť poslancov a siedmy s odídencami spolupracuje.

Vládna koalícia je pod silným tlakom opozície a tiež bežných ľudí, ktorí sa od konca decembra v čoraz väčších počtoch stretávajú na protestných zhromaždeniach proti vláde.

Pre koaličnú krízu už vyše dva mesiace riadne nezasadal parlament, koalícia sa odhodlala len k mimoriadnej schôdzi s niekoľkými návrhmi, ktoré odvrátili opätovné podávanie výpovedí lekármi, a pre ktoré dokázali získať väčšinu.

Súvisiaci článok Koalícia dostane len jeden pokus (komentár) Čítajte 

"Vládna koalícia sa musí okamžite vrátiť k plneniu vládneho programu," zdôrazňuje Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Ultimátom koaličným partnerom sa vracia k vlastným slovám z januára, kedy dal SNS a Hlasu čas do marca, aby si urovnali vzťahy s vlastnými poslancami.

V opačnom prípade vtedy naznačil, že môže pristúpiť k rekonštrukcii vlády.

Premiér však zároveň vyslovil tézu, že výmeny na postoch ministrov bez súhlasu všetkých koaličných strán môžu mať za následok ich odpor a následný odchod z vládnej koalície.

Fico musí silou pretlačiť nenávisť medzi straníkmi

Aj preto Fico od januára začal hovoriť aj o možnosti, podľa ktorej koaličná kríza vyústi do predčasných volieb. Neskôr predčasné voľby nazval "technickým riešením," ktoré však nie je politicky ideálne.

Naposledy v pondelok vo videu publikovanom na facebooku oznámil, že ak koalícia nedokáže mať v parlamente stabilnú väčšinu, jeho Smer je pripravený aj na variant predčasných volieb.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér v utorok zároveň tvrdil, že počas celého dňa predstavitelia koalície "priamo aj nepriamo intenzívne rokovali o definitívnom vyriešení krízy". Napísal to bez podrobností.

Denník SME v utorok krátko pred zverejnením premiérovho ultimáta hovoril so zdrojom veľmi blízkym Národnej koalícii. Informácie o aktuálnych rokovaniach, či o ďalšom postupe vo vyjednávaní nemal.

Naposledy sa lídri koalície podľa dostupných informácií stretli na úrade vlády minulý týždeň. Neskôr len stroho komunikovali, že dohodu sa zatiaľ uzatvoriť nepodarilo.

Danko adresoval Ficovi otvorený list

Šéf SNS Andrej Danko v otvorenom liste, o ktorom informovali agentúry TASR a SITA, premiérovi vytýka, že jeho spôsob riešenie koaličnej krízy je hrubým porušením koaličnej dohody.

SkryťVypnúť reklamu

Danko vyzval premiéra, aby nevytváral tlak a nedehonestoval strany SNS a Hlas. Odkazuje mu, že ministrov nemôže meniť bez súhlasu materských strán. Za situáciu podľa Danka nenesú zodpovednosť strany SNS a Hlas.

Fico svojim najnovším postupom vyvíja najväčší tlak práve na Andreja Danka. Potom ako za trištvrte roka existencie vládnej koalície nedokázal uspokojiť ambície Rudolfa Huliaka z Národnej koalície, ktorý za SNS kandidoval, sa Huliak spolu s poslancami Ivan Šefčíkom a Pavlom Ľuptákom rozhodli na jeseň 2024 vystúpiť z poslaneckého klubu SNS.

Huliak sa mal stať po voľbách ministrom životného prostredia, neskôr mu vraj Danko sľúbil, že sa ním stane po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta, keďže jeho predchodkyňa, prezidentka Zuzana Čaputová Huliakovu nomináciu za ministra po voľbách odmietla.

SkryťVypnúť reklamu

Trojica okolo Huliaka už štyri mesiace trvá na obsadení tohto ministerstva a tiež na podpísaní memoranda so stranami vládnej koalície, aby sa ich Národná koalícia stala de facto pridruženým alebo riadnym členov vládnej koalície.

Politický rozchod medzi Huliakom a Dankom sprevádzali vzájomné urážky a kritika. Danko tvrdil, že si s Huliakom už nikdy nesadne za jeden stôl, Huliak zas o Dankovi tvrdil, že mu zostala len jedna mozgová bunka.

Trojica viackrát odmietla podporiť vládne návrhy v parlamente, prípadne sa nechceli prezentovať ako prítomní a hlasovania vôbec umožniť. Pred týždňom sa Huliakova pozícia významne posilnila, keď do Národnej koalície vstúpil dovtedajší člen Hlasu Roman Malatinec.

Huliak tak vďaka štyrom hlasom, ktorými disponuje, získal blokačnú menšinu, keďže bez týchto poslancov nemá vládna koalícia aspoň minimálny počet 76 poslancov potrebných na schválenie návrhov zákonov v parlamente.

SkryťVypnúť reklamu

Štvorica v posledných dňoch pripúšťala kompromis, že by namiesto rezortu životného prostredia, ktoré odmieta opustiť nominant SNS Tomaš Taraba, prevzala kontrolu nad iným ministerstvom pod kontrolou SNS.

V tejto súvislosti sa hovorí o ministerstve športu a cestovného ruchu, ktoré je však pre Danka ťažiskovým rezortom pre napĺňanie volebného programu SNS.

Huliak trvá na tom, že by jeho nominanti riadili rezort samostatne a nesúhlasia s tým, aby si SNS ponechala kontrolu aspoň nad časťou jeho agendy, napríklad nad športom.

Súvisiaci článok Nehádžte zodpovednosť na koaličných partnerov. Danko píše otvorený list premiérovi (celé znenie) Čítajte 

Politický šach, ktorý Šutajovi Eštokovi nevyšiel

V Hlase stále bojujú s reťazcom udalostí, ktoré vyvolalo rozhodnutie predsedu strany Šutaja Eštoka, keď pred dvomi týždňami nechal vylúčiť zo strany svojich poslancov Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša.

SkryťVypnúť reklamu

Tí už mesiace odmietali podporiť niektoré vládne návrhy a boli nespokojní s "gestapáckymi" metódami riadenia strany.

Ďalších dvoch rebelujúcich poslancov - Jána Ferenčáka a Romana Malatinca si v strane ponechali, Malatinec však z Hlasu následne vystúpil a pridal sa k Huliakovej Národnej koalícii.

Súvisiaci článok Vykričali si alkohol aj zradu. Dnes sa majú Danko s Huliakom podeliť Čítajte 

Štvrtý z rebelov Hlasu, Ján Ferenčák síce v strane zostal, ale oznámil, že naďalej bude spolupracovať s odídenou dvojicou Migaľ-Šalitroš. Líder Hlasu doteraz neuznal, že by spravil politickú chybu, hoci nad zbavením sa poslancov vyjadril počudovanie aj premiér Fico.

Šutaj Eštok uznal, že Huliakovej skupine je potrebné aspoň v časti požiadaviek ustúpiť, k skupine odídencov z Hlasu sa v rovnakej súvislosti podrobnejšie nevyjadril. V utorok však povedal, že odmieta scenár predčasných volieb.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte počas víkendu poslanec Smeru a podpredseda parlamentu Tibor Gašpar pritom naznačoval, že "podiel na vládnutí" nechcú mať len poslanci okolo Huliaka

Dohodnúť sa podľa Gašpara chcú aj s poslancami okolo Migaľa. Gašpar povedal, že vyjednávaciu pozíciu z nich má Ferenčák, ktorý ostal členom Hlasu, no koordinuje sa s vylúčenými poslancami z Hlasu Migaľom a Šalitrošom.

Nepovedal priamo, či by aj poslanci okolo Migaľa mali získať pozície na niektorom z ministerstiev. Hovoril však o dohode na "podieloch na vládnutí“, ktorá by mala pochádzať "z portfólia SNS aj strany Hlas“.

Poslanec z klubu SNS Roman Michelko v rovnakom čase novinárom naznačil, že jeden z rezortov Hlasu by mali získať práve poslanci okolo Migaľa. Po zvolení Rašiho za predsedu parlamentu sa uvoľní ministerstvo investícií a namiesto Rašiho by jeho vedenie mohol prebrať podpredseda vlády pre Plán obnovy z Hlasu Peter Kmec.

SkryťVypnúť reklamu

Naznačil, že Kmecov uvoľnený rezort by potom mohol získať poslanec Ferenčák. Nie je však známe, či by takú ponuku prijal.

Štvrtá vláda Roberta Fica (2023 - )

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 047
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 450
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 933
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 847
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 463
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 351
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 062
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 044
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu