BRATISLAVA. Hlas a SNS majú posledných šesť dní, aby zabezpečili vládnej koalícii so Smerom stálu a stabilnú väčšinu v parlamente.
Inak v pondelok 17. februára úplne stratia kontrolu nad rekonštrukciou vlády a nedobrovoľne prídu o niektoré ministerstvá, ktoré obsadili po voľbách v roku 2023.
Ultimátum s týmito podmienkami napísal premiér Robert Fico zo Smeru v utorok podvečer na svojom profile na facebooku.
"Pokiaľ Hlas a SNS nebudú spôsobilé do tohto termínu dosiahnuť vnútrostranícke dohody s poslancami, ktorí opustili kluby týchto strán, akceptujú, že predseda Smeru pristúpi k riešeniu krízovej situácie z pozície predsedu vlády a ihneď v ten istý deň navrhne prezidentovi viaceré zmeny vo vláde," oznámil premiér.
Fico poukázaním na svoju ústavnú právomoc, ktorá mu umožňuje navrhnúť prezidentovi odvolať členov vlády stupňuje tlak na predsedu SNS Andreja Danka a tiež šéfa Hlasu Matúša Šutaja Eštoka, ktorým z poslaneckých klubov odišlo šesť poslancov a siedmy s odídencami spolupracuje.
Vládna koalícia je pod silným tlakom opozície a tiež bežných ľudí, ktorí sa od konca decembra v čoraz väčších počtoch stretávajú na protestných zhromaždeniach proti vláde.
Pre koaličnú krízu už vyše dva mesiace riadne nezasadal parlament, koalícia sa odhodlala len k mimoriadnej schôdzi s niekoľkými návrhmi, ktoré odvrátili opätovné podávanie výpovedí lekármi, a pre ktoré dokázali získať väčšinu.

"Vládna koalícia sa musí okamžite vrátiť k plneniu vládneho programu," zdôrazňuje Fico.
Ultimátom koaličným partnerom sa vracia k vlastným slovám z januára, kedy dal SNS a Hlasu čas do marca, aby si urovnali vzťahy s vlastnými poslancami.
V opačnom prípade vtedy naznačil, že môže pristúpiť k rekonštrukcii vlády.
Premiér však zároveň vyslovil tézu, že výmeny na postoch ministrov bez súhlasu všetkých koaličných strán môžu mať za následok ich odpor a následný odchod z vládnej koalície.
Fico musí silou pretlačiť nenávisť medzi straníkmi
Aj preto Fico od januára začal hovoriť aj o možnosti, podľa ktorej koaličná kríza vyústi do predčasných volieb. Neskôr predčasné voľby nazval "technickým riešením," ktoré však nie je politicky ideálne.
Naposledy v pondelok vo videu publikovanom na facebooku oznámil, že ak koalícia nedokáže mať v parlamente stabilnú väčšinu, jeho Smer je pripravený aj na variant predčasných volieb.
Premiér v utorok zároveň tvrdil, že počas celého dňa predstavitelia koalície "priamo aj nepriamo intenzívne rokovali o definitívnom vyriešení krízy". Napísal to bez podrobností.
Denník SME v utorok krátko pred zverejnením premiérovho ultimáta hovoril so zdrojom veľmi blízkym Národnej koalícii. Informácie o aktuálnych rokovaniach, či o ďalšom postupe vo vyjednávaní nemal.
Naposledy sa lídri koalície podľa dostupných informácií stretli na úrade vlády minulý týždeň. Neskôr len stroho komunikovali, že dohodu sa zatiaľ uzatvoriť nepodarilo.
Danko adresoval Ficovi otvorený list
Šéf SNS Andrej Danko v otvorenom liste, o ktorom informovali agentúry TASR a SITA, premiérovi vytýka, že jeho spôsob riešenie koaličnej krízy je hrubým porušením koaličnej dohody.
Danko vyzval premiéra, aby nevytváral tlak a nedehonestoval strany SNS a Hlas. Odkazuje mu, že ministrov nemôže meniť bez súhlasu materských strán. Za situáciu podľa Danka nenesú zodpovednosť strany SNS a Hlas.
Fico svojim najnovším postupom vyvíja najväčší tlak práve na Andreja Danka. Potom ako za trištvrte roka existencie vládnej koalície nedokázal uspokojiť ambície Rudolfa Huliaka z Národnej koalície, ktorý za SNS kandidoval, sa Huliak spolu s poslancami Ivan Šefčíkom a Pavlom Ľuptákom rozhodli na jeseň 2024 vystúpiť z poslaneckého klubu SNS.
Huliak sa mal stať po voľbách ministrom životného prostredia, neskôr mu vraj Danko sľúbil, že sa ním stane po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta, keďže jeho predchodkyňa, prezidentka Zuzana Čaputová Huliakovu nomináciu za ministra po voľbách odmietla.
Trojica okolo Huliaka už štyri mesiace trvá na obsadení tohto ministerstva a tiež na podpísaní memoranda so stranami vládnej koalície, aby sa ich Národná koalícia stala de facto pridruženým alebo riadnym členov vládnej koalície.
Politický rozchod medzi Huliakom a Dankom sprevádzali vzájomné urážky a kritika. Danko tvrdil, že si s Huliakom už nikdy nesadne za jeden stôl, Huliak zas o Dankovi tvrdil, že mu zostala len jedna mozgová bunka.
Trojica viackrát odmietla podporiť vládne návrhy v parlamente, prípadne sa nechceli prezentovať ako prítomní a hlasovania vôbec umožniť. Pred týždňom sa Huliakova pozícia významne posilnila, keď do Národnej koalície vstúpil dovtedajší člen Hlasu Roman Malatinec.
Huliak tak vďaka štyrom hlasom, ktorými disponuje, získal blokačnú menšinu, keďže bez týchto poslancov nemá vládna koalícia aspoň minimálny počet 76 poslancov potrebných na schválenie návrhov zákonov v parlamente.
Štvorica v posledných dňoch pripúšťala kompromis, že by namiesto rezortu životného prostredia, ktoré odmieta opustiť nominant SNS Tomaš Taraba, prevzala kontrolu nad iným ministerstvom pod kontrolou SNS.
V tejto súvislosti sa hovorí o ministerstve športu a cestovného ruchu, ktoré je však pre Danka ťažiskovým rezortom pre napĺňanie volebného programu SNS.
Huliak trvá na tom, že by jeho nominanti riadili rezort samostatne a nesúhlasia s tým, aby si SNS ponechala kontrolu aspoň nad časťou jeho agendy, napríklad nad športom.

Politický šach, ktorý Šutajovi Eštokovi nevyšiel
V Hlase stále bojujú s reťazcom udalostí, ktoré vyvolalo rozhodnutie predsedu strany Šutaja Eštoka, keď pred dvomi týždňami nechal vylúčiť zo strany svojich poslancov Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša.
Tí už mesiace odmietali podporiť niektoré vládne návrhy a boli nespokojní s "gestapáckymi" metódami riadenia strany.
Ďalších dvoch rebelujúcich poslancov - Jána Ferenčáka a Romana Malatinca si v strane ponechali, Malatinec však z Hlasu následne vystúpil a pridal sa k Huliakovej Národnej koalícii.

Štvrtý z rebelov Hlasu, Ján Ferenčák síce v strane zostal, ale oznámil, že naďalej bude spolupracovať s odídenou dvojicou Migaľ-Šalitroš. Líder Hlasu doteraz neuznal, že by spravil politickú chybu, hoci nad zbavením sa poslancov vyjadril počudovanie aj premiér Fico.
Šutaj Eštok uznal, že Huliakovej skupine je potrebné aspoň v časti požiadaviek ustúpiť, k skupine odídencov z Hlasu sa v rovnakej súvislosti podrobnejšie nevyjadril. V utorok však povedal, že odmieta scenár predčasných volieb.
Ešte počas víkendu poslanec Smeru a podpredseda parlamentu Tibor Gašpar pritom naznačoval, že "podiel na vládnutí" nechcú mať len poslanci okolo Huliaka
Dohodnúť sa podľa Gašpara chcú aj s poslancami okolo Migaľa. Gašpar povedal, že vyjednávaciu pozíciu z nich má Ferenčák, ktorý ostal členom Hlasu, no koordinuje sa s vylúčenými poslancami z Hlasu Migaľom a Šalitrošom.
Nepovedal priamo, či by aj poslanci okolo Migaľa mali získať pozície na niektorom z ministerstiev. Hovoril však o dohode na "podieloch na vládnutí“, ktorá by mala pochádzať "z portfólia SNS aj strany Hlas“.
Poslanec z klubu SNS Roman Michelko v rovnakom čase novinárom naznačil, že jeden z rezortov Hlasu by mali získať práve poslanci okolo Migaľa. Po zvolení Rašiho za predsedu parlamentu sa uvoľní ministerstvo investícií a namiesto Rašiho by jeho vedenie mohol prebrať podpredseda vlády pre Plán obnovy z Hlasu Peter Kmec.
Naznačil, že Kmecov uvoľnený rezort by potom mohol získať poslanec Ferenčák. Nie je však známe, či by takú ponuku prijal.
Plné znenie listu Andreja Danka premiérovi
Vážený pán predseda,
s prekvapením som prijal Váš list, ktorý je plný technokratického postupu bez akejkoľvek empatie, ktorú si politika vyžaduje. Evidujem Vašu novú obľubu verejných listov, hoci ma mrzí, že tieto veci neriešime v súkromí.
Spolupracujeme ako politické strany spolu dlhé roky, napriek tomu si myslím, že spôsobom, akým sa rozhodujete riešiť vzniknutú koaličnú krízu, je hrubým porušením koaličnej dohody. Trikrát Vám naša politická strana SNS pomohla stať sa premiérom a vždy ste nás použili a následne takmer zničili. Aj pri tvorbe tejto vlády sme ako SNS ustúpili z požiadaviek a je logické, že sme nedokázali mocensky uspokojiť všetkých našich poslancov. Všetko ste si rozhodli za naším chrbtom so stranou Hlas - SD a tu je výsledok.
Vládnutie si vyžaduje nadhľad a kompromis. Umenie vládnuť nie je dané každému, moc získať viete, ale len tí najlepší si ju aj udržia. Vy na to máte, pán premiér. Základom politického fungovania v parlamente je spolupráca politických strán a vzájomný rešpekt a tolerancia každej strany pri napĺňaní programu. To si naozaj želáte byť premiérom vlády zloženej z politických strán a vydieračov? Musíte vedieť, že to nemôže fungovať.
Ani v jednej vláde, ktorej ste boli predsedom vlády, ste nešli do individuálnych rokovaní s ľuďmi, ktorí sa odtrhli od politických strán. Je zrejmé, že niektorí ľudia v SNS ako aj v Hlas – SD uverili možnosti individuálnej dohody s Vami ako s premiérom a predsedom najsilnejšej politickej strany. Nie my, ale Vy ste ich legitimizovali, dal im nádej dohody a chcete ich odmeniť za zradu, akú spáchali na svojich materských stranách. To spôsobí lavínovú reakciu.
Je to Vaše rozhodnutie, ale aj politické riziko. Dodržujte však prosím koaličnú zmluvu. Ministrov nemôžete meniť bez súhlasu materských strán. Ani strana SNS ani strana Hlas – SD za túto situáciu nenesieme zodpovednosť. Nemáme imperatívny mandát. V roku 2020 aj Vám odišli poslanci, taká je politická realita. To by mal byť prvý bod zmeny Ústavy Slovenskej republiky. Naša politická dohoda bola, že s nimi nevstúpite do rokovania, napriek tomu, že som si bol istý, že to k ničomu inému ako k vydieraniu z ich strany nebude viesť. Tým, že ste to urobili, títo ľudia ignorujú materské strany.
Prosím Vás, neútočte do strán SNS a ani Hlas – SD. Toto už nie je našou zodpovednosťou. Ste premiér a veľmi dobre viete, kto ich zlomil, ovláda a získal na svoju stranu. Riešte to s tými ľuďmi, nie útokmi do nás a strašením verejnosti s voľbami.
Politika je umenie kompromisu, čo vedie k udržaniu moci. Mala by byť však založená aj na charaktere, rešpekte a úcte politických strán. Ja som Vás nikdy nepodrazil ani politicky ani ľudsky, o to viac ma mrzia Vaše slová. Naša Ústava Slovenskej republiky neumožňuje imperatívny mandát. Tak ako aj Vám v roku 2020 odišli poslanci, stalo sa to tejto vláde, i SNS a strane Hlas – SD. Stalo sa to aj KDH a hnutiu Slovensko, to však neznamená, že by sme to mali využívať na vzájomné útoky a alibizmus. To neznamená, že by sme v stranách SNS alebo Hlas - SD boli horší alebo neskúsenejší politici.
Vaším krátkodobým riešením je v rozpore s koaličnou zmluvou odobrať strane Hlas – SD ministerstvo a prideliť ho ľuďom, ktorí zradili Hlas – SD a to isté chcete urobiť i s Ministerstvom cestovného ruchu a športu. Dokonca núkate miesta na svojej kandidátke i mojim ministrom, čo ma osobne sklamalo. To už Vám nevadí, že ministrom by mal byť Rudolf Huliak, ktorého ste sám nechceli na Ministerstve životného prostredia?
Musím povedať, že vždy pre mňa platili určité hranice v politike. Môžete mi vyčítať čokoľvek, ale moja podaná ruka platí a podal som ju aj, keď ste kľačali na zemi v roku 2018. Podržal som Vás v roku 2016, keď som súhlasil s vládou, ktorej súčasťou bola maďarská strana. Podržal som Vás, keď Vás najbližší odpísali v roku 2018. Stál som vedľa Vás na každej demonštrácii v rokoch 2020 - 2023 a pomohol som Vám stať sa premiérom v roku 2023. O to viac ma mrzí, že zase vidíte zlyhanie koaličných partnerov, útočíte a neriešite dôvod vzniku tejto situácie. Žiadna vláda, ktorá bude stáť na zrade, kupčení a vydieraní, nemá budúcnosť, a Vy to dobre musíte vedieť.
Vždy som Vás považoval a budem považovať za šikovného a schopného človeka. Ste politik v novodobej ére Slovenska, ktorý nemá obdoby, ale žiaľ konštatujem, že Vám chýba empatia ku koaličným partnerom. Ak padnú strany SNS a Hlas – SD, padnete aj Vy a o to ide našim nepriateľom. Prosím Vás, hľadajme spoločnú cestu, neútočte do nás a hlavne neotvárajte tému predčasných volieb.
Dokážete byť tvrdý a nekompromisný. Žiaľ, taký ste často voči koaličným partnerom, ľudom, ktorí si Vás vážia, ale ste mäkký voči opozičným súperom, aj tým, ktorí Vás chceli zavrieť. Kto si moc neudrží, ten si ju nezaslúži. Odpustili ste Dzurindovi, mrzelo Vás to časom a teraz som Vás ani raz nepočul, že chcete riešiť Sulíka, Matoviča a Kollára.
Je veľká škoda, že svoju emóciu, boj a silu nesústreďujete na to, čo sme spoločne sľúbili voličom. Hovorili sme, že zrušíme zmluvu o prítomnosti amerických vojsk. Hovorili sme ľuďom, že vyvodíme zodpovednosť za rozkrádanie v čase Covidu. Hovorili sme ľuďom, že Sulík, Matovič a Kollár ponesú svoju zodpovednosť. Dodnes som nepochopil, že ste dali súhlas ešte polroka Borisovi Kollárovi využívať štátnu ochranku. Dodnes som nepochopil, že ste v roku 2012 miesto tvrdého postupu voči Matovičovi, zvolili politické dohody a ešte ste mu dali Úrad splnomocnenca pre Polláka. Áno, tak isto konáte dnes.
Prišiel som do vlády plný nadšenia toho, že zrušíme Špecializovaný trestný súd, Úrad špeciálnej prokuratúry, že znormalizujeme spoločnosť, že ukážeme ľuďom, že im chceme pomáhať a pomôžeme im. Donútili ste nás hlasovať za konsolidáciu, s ktorou sa neviem stotožniť. Hlúpe transakčné dane, zrušenie rodičovského dôchodku. Miesto toho, aby sme urobili reformy v zdravotníctve, kde sa tvrdo rozkrádajú peniaze, miesto toho, aby sme zastavili nákupy zbraní a mnohé iné projekty, sme zaviedli nekoncepčné dane. Napriek tomu oceňujem, že ste mi umožnili aspoň ochrániť živnostníkov a malé firmy a znížiť DPH na 5% v gastroslužbách, fitnescentrách a ubytovacích zariadeniach.
Išiel som do vlády s tým, že SNS nebude rozbíjať vzťahy strán Smer – SD a Hlas – SD. Podporili ste nás v tom, aby sme sa realizovali v oblasti kultúry, kde sme začali tvrdý boj s projektami LGBTI, naštartovali sme nové infraštruktúrne projekty v oblasti životného prostredia, ale osobitne v oblasti cestovného ruchu a športu, kde sme pripravili historicky najviac projektov, ktoré sa v priebehu dvoch až troch rokov začnú kolaudovať.
To všetko teraz chcete zmariť len preto, že nás skupina poslancov, ktorých niekto záhadne získal, vydiera. Myslím si, že Slovenská národná strana si nezaslúži od Vás taký prístup. Bez nej by ste nikdy neboli premiérom, okrem obdobia 2012. Myslel som, že ste sa poučili.
Píšem Vám ako kolega, ktorý si Vás váži a možno ešte aj priateľ.
Prosím, nikdy som nepopieral Vaše politické schopnosti a nadanie riešiť akúkoľvek krízu. Máte obdivuhodný komunikačný talent, čo Vám však chýba, je cit . Cit pre svoje okolie. Nevnímate priateľov a úctu dávate nepriateľom. Je zrejmé, že Vás osobný súboj s prezidentom Slovenskej republiky pokračuje. Je zrejmé, že dobre viete, kto je za odchodom mojich poslancov na čele s Rudolfom Huliakom.
Pán premiér nehádžte zodpovednosť na koaličných partnerov, pretože opäť ostanete sám. Je potrebné si uvedomiť, že ľudia od nás očakávali a očakávajú väčšie výsledky. Ak chcete vládnuť tým, že zodpovednosť za stabilitu a neúspechy našej vlády potrebujete opäť na niekoho hodiť, tak Vám verejne hovorím, že sa toho zúčastniť dokážem, už len z posledných síl.
Je mi ľúto, že musím písať listy, ale uznajte sám, že koaličná rada za prvý polrok do prezidentských volieb rokovala trikrát. Prial by som si, aby ste Vy boli prezidentom Slovenskej republiky, no nepočúvali ste. Dnes si uvedomujete, že by to bolo dobrým riešením. Nespochybňujem Vaše utrpenie a bolesť. Nič nie je porovnateľné, s tým čo ste zažili. Je mi však ľúto, ako nedokážete politicky nikomu veriť. Je mi veľmi ľúto, ako nevidíte priateľov, ako priateľom ubližujete a z nepriateľov máte strach. Nepočul som Vás hovoriť za dva roky nič o tom, čo bude s kauzami v tejto republike. Ak si moc neudržíme, tak si ju nezaslúžime.
Chcem Vás vyzvať, aby ste nevytvárali politický tlak a nedehonestoval politické strany, ako sú SNS a Hlas – SD. My potrebujeme Vás a Vy potrebujete nás, ale akonáhle sa rozhodnete rokovať individuálne s ľuďmi, ktorí zradili, je to Vaše rozhodnutie, ktoré nebude mať dlhú trvácnosť. Odmietam, aby som bol pod politickým tlakom a vždy bol dobrým a lojálnym mladším politickým bratom.
Po atentáte sa nebolo možné s Vami rozprávať niekoľko mesiacov. To všetko, čo sa deje, nie je len výsledkom ambície a chtíču neuspokojených poslancov, to všetko sa deje preto, lebo žijete v politickej izolácii a neveríte nikomu.
Želal by som si, aby sme túto politickú krízu zvládli. Chcem Vás však upozorniť aj na to, že moje politické predstavy sa v mnohom rozchádzajú od Vašich. Nemal som možnosť takej politickej moci ako Vy, no napriek tomu som si vždy zachoval charakter a slušnosť a moje slovo platilo. Nikdy som Vás politicky nepodrazil, a preto Vás prosím, nepodrážajte ani Vy mňa.
Som tu a budem pri Vás stále, kým budem veriť, že ste ten správny chlap v pozícii premiéra Slovenskej republiky. Buďte, aký ste boli a ja budem vedľa Vás stáť v dobrom i zlom.
S úctou
Andrej Danko, predseda SNS

Beata
Balogová
