Americký prezident Donald Trump chce uvaliť 25-percentné clá na európske tovary. Slovenského priemyslu by sa mohli výrazne dotknúť, a to najmä pokiaľ by sa zaviedli aj na automobily. Trump sa takisto vyjadril, že bude podporovať Ukrajinu, ale má záujem o vplyv na jej nerastné suroviny.
Blíži sa aj siedme výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na Slovensku je však situácia pre novinárov stále riziková. Expandujú dezinformačné kanály. Európska únia síce navrhuje mediálnu legislatívu, na vnútroštátnej úrovni však chýba snaha novinárov chrániť a zároveň bojovať proti dezinformáciám.
V Aréne s Janou Krescanko Dibákovou sa tentoraz rozprávali europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann a europoslanec za Progresívne Slovensko Ľudovít Ódor.
Do relácie Aréna pôvodne dostala pozvanie europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová, tesne pred nahrávaním však účasť zrušila.
V Aréne s Ľudovítom Ódorom a Miriam Lexmann zaznelo:
- Či vnímajú list Roberta Fica Elonovi Muskovi ako prekrývací manéver.
- Čo budú clá, ktoré chce na Európsku úniu uvaliť Donald Trump, znamenať pre slovenský priemysel.
- V akom sektore sa najviac dotknú Slovenska.
- Akú stratégiu by navrhovali.
- Ako vidia ďalší vývoj vojny na Ukrajine aj s ohľadom na to, že Trump chce mať vplyv na jej nerastné bohatstvo.
- Ako nám môže Európska únia pomôcť v boji proti dezinformáciám.
Robert Fico písal list Elonovi Muskovi, že chce informáciu o tom, aké a komu šli americké peniaze na „rozkladanie republiky“. Ako to vnímate?
Miriam Lexmann: Veľmi ma mrzí, že pán premiér Fico začína otvárať takéto témy a neotvára témy, ktoré sa týkajú uvalenia ciel. Možnosti, že bude veľmi obmedzený náš export do Spojených štátov. Ekonomika Slovenskej republiky je najviac závislá od exportu do Spojených štátov zo všetkých krajín.
Boli urobené analýzy na to, akým spôsobom môžu dopadať clá zo strany Spojených štátov na členské štáty. Dopad na Slovensko bude najväčší.
Toto sme vedeli. Prezident Trump to hovoril už počas kampane. Už bol prezidentom a vieme, aké ochranné mechanizmy pre záujmy Spojených štátov chce použiť.
Pýtam sa, čo urobila naša vláda pre to, aby primäla Európsku komisiu, aby začala rokovať. S prezidentom Trumpom treba rokovať. Práve som sa vrátila zo Spojených štátov, kde som naznačovala, že musíme reagovať. Musíme rokovať.
Naša prvá reakcia ako Európskej únie bola: Počkáme si, kým nám niečo príde písomne a potom zareagujeme. Toto nie je reakcia, ktorú vyžadujeme na to, aby sme bránili naše záujmy.
Pán Ódor, ak správne rozumiem slovám Miriam Lexmann, je to vlastne prekrývací manéver. Ako vnímate, že tu máme témy, ako vyžadovanie si zoznamu amerických prijímateľov dotácií? Je to zakrývací manéver? Alebo je to o podkurovaní pod kotol, ktorý máme?
Ľudovít Ódor: Celá vláda používa od začiatku nástupu kúzelnícky trik, že pozerajte sa sem a nesledujete to, čo je naozaj dôležité. Že nevedia nič urobiť v zdravotníctve, v školstve, v automobilovom priemysle.
Teraz vypisovať po Facebooku... zdá sa mi, že ani adresáta netrafili celkom dobre. Ak chceli písať pánovi Muskovi, tak má sieť X a nie Facebook.
Toto vnímam len tak, ako všetko, čo robí táto vláda. Hovoriť o nepodstatných veciach, rozdúchať vášne v spoločnosti namiesto toho, aby priniesli víziu. Počuli ste od premiéra nejakú víziu za posledné dva roky? Ja nič iné, len to, že rieši sám seba. To je presne ten istý prípad.
Clá poškodia Slovensko
Pre vysvetlenie, dnes tu s nami mala sedieť aj Katarína Roth Neveďalová. Päťdesiat minút pred začiatkom relácie zrušila svoju účasť z dôvodu, že ide o rozhodnutie strany Smer neposkytnúť rozhovor - neviem, či denníku SME alebo mne osobne. Faktom však je, že na toto by sme sa konkrétne pýtali aj zástupcov strany Smer. Poďme teraz ku konkrétnym opatreniam, ktoré by sme potrebovali ako Európska únia a zvlášť ako Slovensko. 25-percentná úroveň cla je naozaj pomerne vysoká. Dotkla by sa slovenského priemyslu. Aké by boli najhoršie dôsledky, ktorým potrebujeme zabrániť?