BRATISLAVA. Premiér Robert Fico odmieta správu organizácie Transparency International o poklese Slovenska v rebríčku vnímania korupcie. Označil ju za "politický pamflet".
Neodráža realitu
Argumentuje, že od vzniku súčasnej vlády na konci roku 2023 jej predstavitelia nečelili žiadnym korupčným škandálom. Premiér to uviedol na sociálnej sieti.
Fico pripomenul, že vláda slovenskej pobočke organizácie obmedzila financovanie. Argumenty organizácie, ako sú napríklad reforma trestného práva či iné kroky vlády, sú podľa premiéra v súlade s jej programovým vyhlásením. Argumenty sú podľa neho len opakovaním "bezpohlavných" tvrdení slovenskej opozície a "protivládnych" mimovládnych organizácií a médií.
"Predseda vlády SR vyjadruje počudovanie nad tým, že takéto hoaxy, ako je správa TI, vôbec nachádzajú priestor vo verejnej diskusii," skonštatoval.
Ministerstvo spravodlivosti sa ohradilo voči správe Transparency International Slovensko, podľa ministerstva neodráža objektívnu realitu. Ako rezort uviedol vo svojej reakcii na predmetnú správu, táto správa ani nemôže odrážať realitu, keďže nepracuje so žiadnymi objektívnymi dátami.
„Rebríček je zostavený výlučne zo subjektívnych názorov a pocitov vybraných ľudí, ktorých identitu nepoznáme, pričom podľa z vyjadrení Transparency International Slovensko len vieme, že majú pochádzať z podnikateľského prostredia," tvrdí MS SR. Za hrubú manipuláciu označilo komentár TIS na tlačovej konferencii k rebríčku globálneho vnímania korupcie, ktorý zostavuje centrála Transparency International. Poukazuje pri tom na časové, zdrojové i faktické hľadisko.
Slovensko kleslo
Slovensko sa v roku 2024 umiestnilo na 59. mieste v rámci Indexu vnímania korupcie (CPI), ktorý každoročne zostavuje organizácia. V porovnaní s historicky najlepším umiestením z roku 2023 (47. miesto) ide o prepad o 12 priečok. Najlepšie v hodnotení skončili Dánsko, Fínsko, Singapur a Nový Zéland.
Slovensko dosiahlo skóre 49 zo 100, o päť bodov menej ako v roku 2023. "Za jeden rok vlády Roberta Fica sa skóre Slovenska prudko znížilo, pretože početné reformy oslabujú protikorupčné kontroly a obchádzajú verejné konzultácie," uvádza organizácia.
Poukázala napríklad na rozpustenie špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry, ktoré boli zodpovedné za boj proti korupcii a závažnej trestnej činnosti.