BRATISLAVA. Písomná pochvala od nadriadeného, hodinky alebo aj medaila. Ak sa príslušníkovi tajnej služby podarí niečo výnimočné, môže dostať špeciálnu odmenu. V praxi je to pomerne bežná záležitosť, potvrdili redakcii viacerí bývalí členovia spravodajskej komunity.
Ak by SIS skutočne odhalila pokus o štátny prevrat, ako to v januári tvrdil premiér Robert Fico, išlo by o operáciu, aká na Slovensku nemá obdobu. Podobnými výrokmi o ohrození štátu sa v minulosti prezentoval len bývalý šéf HZDS Vladimír Mečiar.
Od mimoriadneho zasadnutia bezpečnostnej rady, kde sa údajnou hrozbou prevratu zaoberali najvyšší predstavitelia štátu, uplynulo 22 dní. Téma zatiaľ vyprchala a o prevrate stále nie sú známe žiadne bližšie informácie.
Informačná služba neinformuje
Denník SME sa v pondelok SIS opýtal, či po akcii „prevrat“ jej vedenie odmenilo konkrétnych príslušníkov, ktorí ju rozpracovali. Na otázku ani po urgencii nereagovala. Na iné novinárske otázky pritom odpovedá bežne aspoň v zmysle, že sa nebude vyjadrovať.

Fico pôvodne tvrdil, že keď hovoril o prevrate 21. januára na neverejnom zasadnutí parlamentu, vychádzal zo zistení SIS a prezentoval časť z nich. Na druhý deň tajnú službu navštívil prezident Peter Pellegrini a potom oznámil, že „vzhľadom na vážnosť situácie“ navrhol zvolať bezpečnostnú radu.
„To, o čom SIS hovorí, je podložené dôkazmi a ITP-čkami,“ tvrdil premiér. „Cieľom bude, aby vláda padla a aby došlo k prevzatiu moci možno aj bez parlamentných volieb.“
Neskôr jeho vyjadrenia zmierňoval šéf SIS Pavol Gašpar. „Nie je to správa o nejakom prevrate,“ povedal o utajovanom materiáli po zasadnutí výboru na kontrolu tajnej služby v pondelok 27. januára. Prekvapivo dodal, že o údajnom prevrate začali hovoriť zástupcovia opozície, ktorí správu nesprávne interpretovali.
Správa podľa Gašpara len opísala aktivity a vplyvové pôsobenie cudzích spravodajských služieb na Slovensku. O tých informuje SIS vo svojich výročných správach pravidelne.
Odmeny podľa zákona
Ak sa príslušníkovi alebo tímu tajnej služby podarí niečo výnimočné, je viacero možností, ako ho oceniť. Postup upravuje zákon o štátnej službe policajtov, medzi ktorých patria aj členovia SIS.
“Počas môjho pôsobenia bolo veľmi cenené, keď niekto dostal medailu. Aj keď vedel, že ju nikdy nebude môcť prezentovať na verejnosti.
„
Základnou odmenu je písomná pochvala od nadriadeného, nasleduje peňažný alebo vecný dar a potom mimoriadne povýšenie.
„Vecným darom sa myslia napríklad hodinky, plaketa, alebo medaila,“ hovorí bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský, ktorý vo funkcii skončil predčasne. Čelí obžalobe z korupcie, on tvrdí, že je nevinný.
V čase, keď bol Pčolinský riaditeľom SIS, za odmenu mimoriadne povýšil viacero ľudí. Tento typ ocenenia však podľa neho nemusí vždy priamo súvisieť s výkonom služby. „Patria tam aj prípady, keď ten človek niekomu napríklad mimo služby zachránil život.“
Mikulec: O úspechoch sa mlčí
Súčasný poslanec za stranu Slovensko Roman Mikulec bol riaditeľom Vojenskej spravodajskej služby počas vlády Ivety Radičovej. „Vtedy bolo veľmi cenené, keď niekto dostal medailu. Aj keď vedel, že ju nikdy nebude môcť prezentovať na verejnosti,“ spomína.
Pripomenul staré pravidlo, ktoré platí v prostredí tajných služieb: keď sa podarí nejaká špeciálna operácia, navonok sa o tom nikdy nikto nedozvie. Naopak, na verejnosť sa zväčša dostanú len veci, ktoré nevyjdú, alebo keď niečo zlyhá.

Podobne ako Slovensko má systém odmeňovania nastavená aj česká Bezpečnostná informačná služba. „Sú to finančné odmeny, služobné alebo pamätné medaily, povýšenie do vyššej hodnosti a podobne,“ povedal jej hovorca Ladislav Šticha.
Kočner s plaketou
Pamätnú plaketu SIS polícia našla pri domovej prehliadke u dnes už odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera. V apríli 2019 o tom informoval Denník N. Plaketu mal Kočner uloženú v trezore. Jeho pobočník Peter Tóth na polícii vypovedal, že ju dostal od neho ako dar k narodeninám.
Tóth bol v minulosti v SIS šéfom kontrarozviedky. Plaketu dostal v roku 2003 pri príležitosti 10. výročia organizácie od vtedajšieho riaditeľa Vladimíra Mitra.
Bez ocenenia v SIS skončil jej bývalý analytik Peter Holúbek, ktorý bol autorom kauzy Gorila. Cez stenu z vlastného bytu v rokoch 2005 a 2006 nahrával rozhovory v konšpiračnom byte finančnej skupiny Penta. Vznikla tak jedna z najväčších korupčných káuz v histórii Slovenska.
V marci 2009 dostal Holúbek v službe výpoveď, krátko po tom, ako o kauze listom informoval vtedajšieho riaditeľa služby Jozefa Magalu. Upozorňoval ho, že jeho nadriadení s nahrávkami z Gorily obchodujú a snažia sa ju ututlať.

V roku 2013 Holúbek uspel na súde so žalobou proti nezákonnému prepusteniu zo služby. SIS mu musela vyplatiť odškodné.
Peniaze za únos a pusa na čelo
Odmena sa, naopak, spája s ďalšou veľkou kauzou tajnej služby – zavlečením prezidentovho syna do Rakúska v roku 1995.
SIS vtedy podľa výsledkov vyšetrovania zorganizovala únos syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča, aby ho diskreditovala. Obžaloba, ktorá sa pred súd doteraz nedostala, konštatuje, že únoscovia za akciu dostali po 50-tisíc korún. Z akých zdrojov peniaze išli, obžaloba nespomína.
Špecifický typ odmeny sľuboval vtedajší šéf SIS Ivan Lexa ministrovi vnútra Ľudovítovi Hudekovi, ak vymení nepohodlného vyšetrovateľa únosu. „Ak ho kopneš do gúľ, dám ti pusu na čelo,“ povedal Lexa v známom telefonáte, ktorý neskôr unikol na verejnosť.

Beata
Balogová
