BRATISLAVA. Nie je to list Elonovi Muskovi, ale voličom Smeru. Nápad napísať ho, aj samotné znenie, je smutnosmiešnym príbehom úpadku premiéra Roberta Fica zo Smeru.
Jeho štýl je na úrovni legendárneho listu ministerky kultúry za SNS Martiny Šimkovičovej českému ministrovi kultúry Martinovi Baxovi, v ktorom použila niektoré ustálené frázy v úplne inom kontexte, ako sa bežne používajú.
Také sú v skratke hlavné reakcie oslovených bývalých ministrov zahraničných vecí na Ficov list americkému miliardárovi a šéfovi úradu pre efektivitu vlády.
Fico v ňom Muska vyzval, aby mu poskytol informácie o dotáciách pre slovenské mimovládne organizácie, médiá a niektorých novinárov z amerického fondu USAID. Zároveň vyjadril záujem sa s Muskom stretnúť.
List okomentovali bývalí ministri zahraničia Rastislav Káčer, Ján Kubiš a Miroslav Wlachovský.
Štvrtý Mikuláš Dzurinda, ktorý bol ministrom zahraničia vo vláde Ivety Radičovej (obaja SDKÚ), odpovedal redaktorovi iba vetou: „A ste si istý, že sa mi na takúto blbinu chce odpovedať 😊.“ So zverejnením svojej reakcie dvojnásobný premiér súhlasil iba v prípade, ak denník SME zverejní aj emotikon úsmevu.
V článku sa dočítate
- čo si myslia exministri zahraničia o Ficovom liste Muskovi,
- komu by mal Fico napísať namiesto Muska a o čom,
- v čom sa Fico v liste mýli.
Svedectvo úpadku Fica
„Túto aktivitu slovenského premiéra považujem za smutnosmiešny obraz úpadku jeho i, a možno najmä, jeho bezprostredného okolia,“ hovorí Wlachovský, ktorý bol ministrom v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora.
Fico podľa neho listom opätovne zhodil vážnosť premiérskeho úradu nielen pred vnímavými občanmi doma, ale najmä v zahraničí.
„Štylisticky je to rovnocenné legendárnemu listu Martiny Šimkovičovej,“ pridáva sa ďalší bývalý minister Káčer. Bol ním za vlády Eduarda Hegera (vtedy OĽaNO, dnes Demokrati).
Štýl Ficovho listu Muskovi podľa neho zodpovedá „štýlu rustikálneho sociálneho demokrata z periférie vyspelého sveta“. Je to zjavná narážka na dôvetok názvu strany Smer – slovenská sociálna demokracia.
Šimkovičová v svojom liste, ku ktorému Káčer Ficov list prirovnáva, napísala viacero nesprávne použitých fráz.

„Pri všetkej úcte k Českej republike, dovoľujem si napísať Vám toto posolstvo ako ministerka kultúry Slovenskej republiky Martina Šimkovičová pri príležitosti dnešného významného kultúrneho sviatku vzniku Prvej česko-slovenskej republiky,“ napísala českému ministrovi k štátnemu sviatku Českej republiky 28. októbra 2023.
Ján Kubiš bol ministrom v prvej Ficovej vláde. Hovorí, že tento krok premiéra ho neprekvapuje. Dnes je Kubiš poradcom prezidenta Petra Pellegriniho pre zahraničné otázky a medzinárodnú politiku.
Slabosť pre oligarchu
Bývalí ministri Ficovi vytkli aj faktografické chyby.
Protokolárne Musk nie je podľa Wlachovského na úrovni premiéra Fica. Ficovým partnerom je americký prezident Donald Trump.
S tým súhlasí aj Kubiš. Fico mal napísať jemu, ale nie žiadosť o informácie o peniazoch z USAID, ale skôr by „prospela intervencia predsedu vlády u prezidenta Trumpa, aby neuvalil clá na EÚ, ktoré by zasiahli aj Slovensko“.
„Ale čo, keď on komunikáciu s oligarchami miluje. A tento je dokonca označovaný za najbohatšieho muža planéty,“ hovorí Wlachovský o Ficovi. „A to ani nehovorím, že Fico píše majiteľovi siete X Elonovi Muskovi na Markov Zuckerbergov facebook.“

Ďalším sporným bodom je, akú úlohu má v Trumpovej administratíve Musk. V prvom rade nie je minister, ako ho tituluje v liste Fico. Americký denník Washington Post 4. februára zverejnil vyjadrenie Bieleho domu, podľa ktorého je Musk „osobitným vládnym zamestnancom“. Je to podľa denníka status, ktorý sa udeľuje externým poradcom zo súkromného sektora.
Vo Ficovom liste nesedia ani informácie o americkom fonde USAID vo vzťahu k Slovensku.
Káčer v narážke na Juraja Blanára hovorí, že keby mal Fico normálneho ministra zahraničia, tak by vedel, že USAID zastavila poskytovanie pomoci Slovensku už dosť dávno. Hovorí, že to bolo za ministra zahraničia v Pellegriniho vláde Miroslava Lajčáka.
„Slovensko bolo prvou krajinou, ktorá sa z prijímateľa transformovala na spolupracovníka a donora spolu s USAID. Vzájomné programy boli úspešne realizované na západnom Balkáne a inde,“ vysvetľuje Káčer.

Beata
Balogová
