BRATISLAVA. Slovensko v roku 2024 vyplatilo v rámci príspevku na ubytovanie vyše 48-tisíc odídencov z Ukrajiny viac ako 46 miliónov eur. Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra SR, ktoré TASR sprístupnil hovorca rezortu Matej Neumann.
Z dát vyplýva, že oproti roku 2023 celková výška vyplatených príspevkov klesla z vyše 93 miliónov eur približne na polovicu. Je to najmenej od začiatku vojny na Ukrajine a s ňou spojenej migrácie.
Najnižší je aj počet individuálnych odídencov, na ktorých ubytovatelia príspevok poberali. Počet odídencov aj celková výška vyplatených príspevkov sa podľa štatistík znížili v júli minulého roka.
Po zmene zákona bolo od polovice roka 2024 možné poskytovať príspevok iba za prvých 120 dní pobytu odídenca, výnimku dostali zraniteľné osoby. Zákon sa opäť zmenil prijatím jeho novely v novembri. Príspevok tak bude od marca 2025 možné vyplácať 60 dní od prvého poskytnutia dočasného útočiska na Slovensku.
Najväčšou výzvou v oblasti dvojstrannej rozvojovej pomoci SR v roku 2025 naďalej zostáva humanitárna kríza spôsobená vojnou na Ukrajine. Vyplýva to z materiálu, ktorý predložilo ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí do medzirezortného pripomienkového konania.
Rezort potvrdil, že v nadväznosti na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu na Blízkom východe bude pomoc poskytovaná aj tomuto regiónu so zameraním na dosahy konfliktov v Sýrii, Libanone a Iraku.
"V roku 2025 bude takisto vyhlásená pilotná výzva v rámci nového samostatného tematického programu zameraného na riešenie relevantných výziev spojených so životným prostredím, zmenou klímy a s obehovou ekonomikou, určená pre programové krajiny Keňu, Moldavsko a Gruzínsko," dodáva ministerstvo v predloženom materiáli.
Pre rok 2025 sú na dvojstrannú rozvojovú spoluprácu vyčlenené prostriedky v hodnote necelých 23 miliónov eur, z čoho 83 percent predstavujú prostriedky v kapitolách rezortu financií a zahraničných vecí.
Rezort diplomacie v materiáli v tejto súvislosti pripomína, že SR výrazne zaostáva v plnení svojho medzinárodného záväzku dosiahnuť podiel oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA) na hrubom národnom dôchodku vo výške 0,33 percenta do roku 2030.
"Pokrok v tejto oblasti nepredpokladáme ani v roku 2025 z dôvodu konsolidácie a deficitu na úrovni 4,7 percenta hrubého domáceho produktu," konštatuje rezort upozorňujúc, že v spomínanom ukazovateli sa SR dlhodobo pohybuje okolo úrovne 0,13 - 0,15 percenta a umiestňuje sa na posledných priečkach spomedzi členských krajín EÚ, ako aj členov Výboru OECD pre rozvojovú pomoc.
"Okrem ambície zvýšiť prostriedky na rozvojovú pomoc ostáva stále aktuálnou výzvou neustále zvyšovanie verejného povedomia o význame rozvojovej spolupráce pod značkou SlovakAid," priznáva ministerstvo.
Upozorňuje, že rozvojová spolupráca ako súčasť zahraničnej politiky predstavuje nástroj, ktorým SR ako zodpovedný člen medzinárodnej komunity prispieva k napĺňaniu cieľov udržateľného rozvoja Agendy 2030 vo svete a spolupodieľa sa na riešení globálnych výziev.
Vojna na Ukrajine
