SME

Prezident prevzal záštitu nad projektom Slovensko bez bariér 2030

Peter Pellegrini vyzdvihol paralympionikov za úspešnú reprezentáciu.

Prezident Peter Pellegrini.Prezident Peter Pellegrini. (Zdroj: SME - Marko Erd)

BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini prevzal záštitu nad projektom Slovensko bez bariér 2030. Informovala o tom Kancelára prezidenta SR.

„Chceme podporiť čo najviac miest, obcí, ale aj firiem aby sa stali bezbariérovými, ale po všetkých stránkach. Nielen po tej fyzickej, ale že budú prístupné pre hendikepovaných ľudí, ale aj legislatívnej a mentálnej,“ uviedol prezident počas diskusie o rovnosti príležitostí a inklúzií znevýhodnených do spoločnosti, ktorá sa konala v rámci konferencie Vizionári pri príležitosti 30. výročia založenia Slovenského paralympijského výboru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Morálny dlh

Pellegrini sa zúčastnil aj na podujatí Spolu bez bariér v Galérii SPP, kde o tejto téme diskutoval s predsedom Slovenského paralympijského výboru Jánom Riapošom.

Prezident zdôraznil svoju dlhodobú podporu občanom so zdravotným znevýhodnením. Súčasne vyjadril presvedčenie, že ako spoločnosť môžeme urobiť viac pre ich lepší život.

„Stále, hoci sa veci zlepšujú, máme voči týmto ľuďom morálny dlh, že ešte stále by sme pre týchto ľudí mohli urobiť viac. Preto pri akejkoľvek príležitosti, či už je to udalosť, ktorá sa týka týchto ľudí alebo športová veľká udalosť, ma vždy motivuje, aby som medzi nich prišiel a aby som o ich problémoch hovoril," uviedol Pellegrini.

Pocta paralympionikom

Prezident vyzdvihol aj paralympionikov, ktorí pravidelne a úspešne reprezentujú Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

„Ukazujú nám nesmiernu chuť do života, že neexistuje problém, ktorý sa nedá zvládnuť ak sa rozhodnete niečo pre to spraviť. V tomto sú nám príkladom a mali by sme si od nich brať príklad, ako sa vysporiadať s vlastnou bolesťou, neúspechom či nedostatkom, pretože títo ľudia nám to ukazujú dennodenne,“ uviedol Pellegrini.

Prezident súčasne informoval, že prevzal záštitu nad iniciatívou Slovensko bez bariér 2030. Podľa jeho slov ľudia hendikepovaných často podceňujú a myslia si, že nedokážu zvládnuť nejakú činnosť.

„Veľakrát nás v mnohých oblastiach predčia, čiže treba aj mentálnu bariéru medzi nami zbúrať. A ja ako prezident chcem v tomto byť veľmi aktívny a oceniť z úrovne prezidenta tých, ktorí tieto bariéry rúcajú,“ vyhlásil prezident a informoval o svojom zámere venovať sa bezbariérovosti počas regionálnych výjazdov.

SkryťVypnúť reklamu

Chce sa tejto téme venovať v každom okrese a motivovať mestá, aby sa snažili získať ocenenie za bezbariérovosť.

Prezident taktiež upozornil, že téma bezbariérovosti by mala ísť mimo politický cyklus a politici by sa jej mali venovať naprieč celým spektrom.

„Budeme sa musieť snažiť aj v Prezidentskom paláci hovoriť o víziách a stratégiách, na ktoré môžu tie nasledujúce vlády, bez ohľadu na to, aké budú, nadviazať,“ doplnil Pellegrini.

Medzi témy, ktoré chce na prezidentskej úrovni zastrešovať a tým garantovať ich presah nad politický cyklus, uviedol aj prístup k ľuďom so zdravotným znevýhodnením, ochranu pitnej vody, potravinovú sebestačnosť a bezpečnosť či modernizáciu riadenia krajiny.

Prezident súčasne oznámil, že v spolupráci s predsedom Slovenského paralympijského výboru Jánom Riapošom a s predstaviteľmi ďalších organizácií plánuje v Prezidentskom paláci zorganizovať okrúhly stôl k téme bezbariérovosti a uľahčenia života zdravotne znevýhodneným ľuďom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 135
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 808
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 751
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 231
  6. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 065
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 062
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 009
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


47
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


31
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci asi nepoznajú.


2
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3

Sportnet

Mikael Granlund, Jason Robertson a Jason Marchment oslavujú gól

Tromi bodmi zažiaril Seguin


TASR
Tréner Totenhamu  Ange Postecoglou oslavuje.

Kto by povedal, že klesnú tak hlboko?


Vizualizácia nového štadióna.

V Brezne má vzniknúť športový stánok kategórie UEFA 3.


Alexandros Kyziridis sa raduje z gólu.

V najvyššej slovenskej súťaži odohral 25 zápasov a strelil 15 gólov, čo je v histórii klubu najviac v jednej prvoligovej sezóne.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu