Jeho telo našli nadránom 10. marca 1948 na dlažbe nádvoria Černínskeho paláca, barokovej budovy v Prahe, kde sídlilo ministerstvo zahraničných vecí a svoj byt tu mal aj minister Jan Masaryk.
Syn zakladateľa demokratickej republiky predstavoval kontinuitu v náročnej dobe, keď si po druhej svetovej vojne veľmoci rozdelili Európu a my sme sa ocitli v zovretí súdruhov z Kremľa. Masarykova náhla smrť bola symbolom konca slobodnej éry.
Médiá pravidelne prinášajú bombastické odhalenia o smrti vtedajšieho ministra. Naposledy to boli zverejnené správy z archívov západných tajných služieb o tom, že Masaryka mala v osudnú noc navštíviť trojica neznámych mužov.
V skutočnosti uniká, že fakty neležia na Západe, ale v archívoch na Východe. Tie sú však pre bádateľov zatvorené.
V Putinovom Rusku je sloboda bádania nemožná a stále tak nevieme dôležité fakty o našej minulosti.
Ak bolo niekedy u nás plno cudzích agentov, bolo to po vojne a boli z Moskvy. S domácimi poskokmi zavádzali komunistický teror.

Je koniec pokrytectva
Fotografie zachytávajú Masarykovo telo s rozhodenými rukami, bosé a len v pyžame.
V izbe je neporiadok a v kúpeľni je otvorené okno, pod ktorým ho našli. Pri posteli vidno okuliare, knihy, popolník a na skrinke portrét „tatíčka“. Tomáš Garrigue Masaryk nebol len jeho otcom, ako otca titulovali prvého prezidenta milióny ľudí, ktorí sa vďaka nemu stali z poddaných občanmi s vlastnými právami.
Pôvodné fotografie urobil inšpektor pražského kriminalistického ústavu 10. marca 1948 ešte predtým, ako prípad prevzala komunistická Štátna bezpečnosť (ŠtB). Komunisti vtedy uchopili v Československu moc, čo sprevádzala nielen vlna zatýkania a represií, ale aj manipulácií. Akákoľvek účasť eštebákov na vyšetrovaní robí preto vtedajšie závery nedôveryhodné.
„Fotografie sú súčasťou spisu z pôvodného vyšetrovania, ktoré prebiehalo hneď po smrti, keď sa na miesto dostavila kriminálka,“ hovorí Alena Šimánková z Národného archívu v Prahe.
„S telom sa podľa svedkov už medzitým manipulovalo, toto sú však prvé fotografie urobené na mieste činu. Počas Pražskej jari prebehlo nové vyšetrovanie na generálnej prokuratúre, ktorá si vyžiadala aj pôvodné spisy z ministerstva vnútra, za normalizácie však išlo do stratena a po páde komunizmu sa celý vyšetrovací spis dostal do nášho archívu,“ dodáva archivárka.

Súčasťou spisu sú aj výpovede svedkov a predmety zaistené na mieste, napríklad lekárnička, vreckovka či výrez parapetu okna, cez ktoré minister vypadol.
Pár dní pred smrťou sa Jan Masaryk vrátil z prehliadky Ľudových milícií a polície, kde sa musel zúčastniť a kde videl zneužívanie mena Masaryk pri nastoľovaní totality. Bol v depresii, zrejme si uvedomoval, že po komunistickom prevrate zostal len bábkou vo fraške, ktorá sa hrala na demokraciu.