SME

Imreczeho odsúdili trestným rozkazom v rámci kauzy Mýtnik, trest nedostal

Rozhodnutie je podľa advokátskej kancelárie právoplatné.

Bývalý riaditeľ finančnej správy František Imrecze.Bývalý riaditeľ finančnej správy František Imrecze. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Špecializovaný trestný súd trestným rozkazom z 13. januára tohto roku odsúdil bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho za jeho účasť na údajne predražených obstarávaniach informačných systémov finančnou správou v rokoch 2013 až 2018.

Informovala o tom advokátska kancelária Mandzák a spol., s.r.o. s tým, že trestný rozkaz vydal sudca Jozef Pikna, ktorý uznal Imreczeho za vinného a neuložil mu žiadny trest.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priznal, že štátu nevznikla škoda

Rozhodnutie je podľa advokátskej kancelárie právoplatné a zverejnené na webovom sídle Ministerstva spravodlivosti SR. Prokurátor Ondrej Repa totiž nepodal voči trestnému rozkazu odpor.

SkryťVypnúť reklamu

„Prokurátor Ondrej Repa podľa tohto trestného rozkazu vôbec prvýkrát priznal, že štátu v kauze Mýtnik nevznikla škoda 45 miliónov eur. Na Františka Imreczeho totiž podal obžalobu za to, že vraj štátu spôsobil bližšie nevypočítanú a neurčenú škodu vo výške „prevyšujúcej sumu 650-tisíc eur“.

Konkrétna suma nebola ustálená, čo je v rozpore so zákonom. V trestnom rozkaze nie je uvedené, akým spôsobom sa prokurátor a súd dopracovali k tejto sume," uviedol advokát Michal Mandzák.

Ten v kauze známej ako Mýtnik, ktorá sa tiež týka predmetných obstarávaní na finančnej správe zastupuje obžalovaných Jozefa Brhela a Jozefa Brhela mladšieho. Madzák zároveň pripomenul, že Imrecze bol ešte v roku 2021 spoločne trestne stíhaný v jednom trestnom konaní spolu s jeho klientmi, následne však bolo stíhanie Imreczeho vylúčené na samostatné konanie, čo prokurátor vysvetľoval snahou o rýchle ukončenie jeho stíhania.

SkryťVypnúť reklamu

„Napriek tomu sa však s jeho vylúčenou trestnou vecou až do druhej polovice roka 2024 nič nedialo, prokurátor Repa podal obžalobu až v závere minulého roka – ktorá však vyčísľuje údajnú škodu a údajný prospech výrazne odlišne než obžaloba podaná na mojich klientov,“ zdôraznil Mandzák.

Nezákonný posudok

Advokát podľa vlastných slov očakáva, že prokurátor Repa alebo Špecializovaný trestný súd teraz pristúpia k zmene aj v tej časti kauzy Mýtnik, v ktorej sú trestne stíhaný Brhel st. a Brhel ml. K zmene v súvisiacej obžalobe podľa neho došlo potom, čo sa počas hlavného pojednávania v kauze Mýtnik ukázalo, že znalecký posudok, ktorým prokuratúra preukazovala údajnú škodu 45 miliónov eur, je nezákonný.

Konštatovalo to podľa neho Ministerstvo spravodlivosti SR v rozhodnutí, ktorým uložilo za tento nezákonný posudok sankciu Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

„Sudca Pikna podľa našich poznatkov nedisponoval žiadnym zákonne získaným dôkazom, ktorým by preukazoval vznik údajnej škody pri obstaraní informačných systémov,“ uviedol Mandzák.

Zároveň zdôraznil, že Imrecze bol odsúdený trestným rozkazom za jeden mesiac od podania obžaloby. „Podľa Trestného poriadku však môže súd toto rozhodnutie vydať iba v prípade, že skutkový stav je dôkazmi spoľahlivo preukázaný," pripomenul advokát s tým, že sudcu Jozefa Piknu ešte pred rozhodnutím o Imreczem upozornil, že skutkový stav vo veci spoľahlivo preukázaný nie je, či už ide o okolnosti stíhaného skutku alebo výšku škody.

„A doložili sme mu dôkazy,“ povedal Mandzák s tým, že iba ťažko možno hovoriť o spoľahlivo preukázanom skutkovom stave, ak ten istý súd, na ktorom sudca Pikna pôsobí, už tretím rokom vykonáva v tej istej veci hlavné pojednávania práve s cieľom skutkový stav náležite objasniť.

SkryťVypnúť reklamu

Mandzák preto celú vec označil za škandalóznu. „Jeden sudca toho istého súdu o kauze postavenej na nezákonnom znaleckom posudku a výpovediach kajúcnikov hovorí, že to stačí na odsúdenie aj bez pojednávania a iní sudcovia toho istého súdu, Ján Hrubala, Ján Giertli a Rastislav Stieranka v tej istej veci vykonávajú riadne dokazovania na hlavnom pojednávaní,“ vyhlásil Mandzák. Doplnil, že z tohto dôvodu podá Súdnej rade SR návrh na iniciovanie disciplinárneho konania proti sudcovi Jozefovi Piknovi.

Odsúdený v rámci dohody o vine a treste

Imrecze už bol raz odsúdený v rámci dohody o vine a treste. Samosudkyňa Špecializovaného trestného súd v Pezinku mu konkrétne vo februári 2023 uložila trest tri roky väzenia s podmienečným odkladom na dobu piatich rokov. Imrecze tiež musel zaplatiť peňažný trest 202-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Keby tak neurobil, súd schválil náhradný trest v dĺžke troch rokov väzenia. Imrecze, ktorý bol na čele finančnej správy v rokoch 2012 až 2018, dostal tiež zákaz stretávať sa a kontaktovať sa s aktérmi skutkov, za ktoré bol odsúdený a tiež zákaz pôsobenia vo verejných funkciách na dobu šiestich rokov.

Podľa orgánov činných v trestnom konaní sa Imrecze po svojej rezignácii z postu šéfa finančnej správy v septembri 2018 stretol s podnikateľom Michalom Suchobom a požiadal ho o odmenu pre zamestnancov finančnej správy za pomoc pri implementácii projektov od spoločnosti Allexis.

Konkrétne išlo o 50-tisíc eur pre Imreczeho nástupkyňu vo funkcii Lenku Wittenbergerovú, 30-tisíc eur pre riaditeľku odboru právnych služieb Denisu Ž. a 20-tisíc eur pre šéfku odboru verejného obstarávania Kornéliu Č. Sumu 50-tisíc eur mal obdržať aj šéf odboru informatiky Milan Grega. Keďže ten to opakovane odmietol, financie si podľa prokuratúry nechal Imrecze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 639
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 347
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 932
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 805
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 577
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 464
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 105
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Auto Landa Norrisa po nehode v kvalifikácii Veľkej ceny Saudskej Arábie.

Po náraze do bariéry v štvrtej zákrute si sám vyčítal zbytočné riziko.


Reuters
Na snímke smútok hráčov Žiliny.

Žilina dohrávala záver zápasu v presilovke.


a 1 ďalší
Hokejisti Česka počas prípravy.

Tím Radima Rulíka už doplnili aj hokejisti Sparty Praha a Hradca Králové.


Matúš Malý (Ružomberok).

Dlhú presilovku futbalisti Skalice využili až v nadstavenom čase druhého polčasu.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu