BRATISLAVA. Už to nie sú e-maily od nigérijského princa, ktorý ponúka milióny eur zo svojho dedičstva. V posledných rokoch sú podvodníci organizovanejší a prichádzajú s oveľa premyslenejšími metódami.
Využívajú psychologickú manipuláciu a moderné technológie, vrátane umelej inteligencie. Odborník na kybernetickú bezpečnosť Ondrej Kubovič z Esetu hovorí, že podvodníci sa dnes snažia zmanipulovať obeť tak, že im pošle peniaze dobrovoľne. Hovorí sa tomu sociálne inžinierstvo.
Denník SME sa rozprával s viacerými ľuďmi, ktorí sa stali obeťami takýchto podvodov. Ich finančné straty sa pohybujú od niekoľko sto eur po 150-tisíc.
Väčšinou ide o vysokoškolsky vzdelaných ľudí, dvaja dokonca pracujú v oblasti IT.
Niektorí nechceli zverejniť svoje priezvisko, jednému sme zmenili meno úplne. Všetci majú spoločné to, že dnes nechápu, ako sa mohli nechať nachytať.
Ich prípady ukazujú, že za istých okolností sa môže stať obeťou podvodu ktokoľvek. Tiež odhaľujú, ako polícia opakovane odmieta tieto podvody vyšetrovať, a odvoláva sa na neopatrnosť obetí.
Od tindra ku kryptomenám
Andrej (jeho meno sme na jeho žiadosť zmenili) bol na služobnej ceste v západnej Európe, keď začal cez zoznamovaciu aplikáciu Tinder komunikovať so ženou z Ázie. Už po niekoľkých dňoch si získala jeho dôveru. „Vzniklo medzi nami priateľstvo,“ hovorí.
Ešte netušil, že sa stane obeťou podvodnej schémy, ktorá má v zahraničí názov „Pig butchering scam“.
Žena využila zblíženie, a začala ho lákať na investovanie do kryptomien. Andrej poslal peniaze najskôr na Binance, čo je známa kryptomenová burza, ale odtiaľ ďalej na platformu, kde mu žena sľúbila, že zarobia na rôznych špekulatívnych obchodoch.
Počiatočná malá investícia sa Andrejovi skutočne vrátila so ziskom. Tak podvodníci svojim obetiam dokážu, že systém funguje.
Andrej si hľadal cez google informácie o platforme, no nič nenašiel. Na internete je o nich málo informácií aj preto, že podvodníci ich pravidelne obmieňajú.
Zdalo sa mu to podozrivé, a povedal to aj žene, s ktorou si písal, no ona ho ubezpečovala, že nejde o podvod. „Mal som zatemnený mozog. Bola to psychologická hra a oni vedia zmanipulovať človeka,“ hovorí.
Celé to trvalo asi mesiac. Andrej mal na platforme už pomerne veľkú sumu, vyše 400-tisíc dolárov, ale išlo len o fiktívne peniaze. Rozhodol sa, že si ich vyberie.
Podvodníci však od neho žiadali, aby najskôr zaplatil 50-tisíc dolárov ako daň zo zisku. Zaplatil. Žena, s ktorou dovtedy komunikoval, odrazu zmizla a podvodníci žiadali ďalších takmer 40-tisíc ako daň za výber. Vtedy mu došlo, že ide o podvod.
Spolu prišiel o 150-tisíc dolárov. Polovica boli jeho úspory, zvyšok si požičal od rodiny a z banky. Aby neskôr svoje dlhy splatil, vzal si hypotéku.
Keď si uvedomil, že ide o podvod, skúsil si cez internet najať hackerov, aby s ich pomocou získal peniaze späť. No aj tí ho podviedli, a stratil ďalších niekoľko tisíc dolárov.