SME

Šéf literárneho centra sa smeje s konšpirátormi. Ponúka im čistky (Dezinfomaják #17)

Novinky zo slovenskej dezinformačnej scény.

(Zdroj: Reprofoto/MH, TASR)

„Vážený pán minister Elon Musk,“ oslovil Robert Fico amerického miliardára v úvode jeho listu a hneď v prvej vete spravil faktickú chybu. Podporovateľ Donalda Trumpa, ktorý dostal za úlohu zefektívniť americkú vládnu administratívu, totiž nie je žiadny minister.

Musk je len „special government employee“, teda osobitný vládny zamestnanec vedúci DOGE, čo je zase v preklade Ministerstvo pre vládnu efektivitu. Až nato, že nejde o žiadne skutočné ministerstvo, ale len Trumpom zriadený tím, ktorý je súčasne Muskovým výstrelkom odkazujúcim na viac ako desaťročie starý mém a s ním súvisiacu kryptomenu dogecoin.

SkryťVypnúť reklamu

Aký je rozdiel medzi skutočným a osobitným vládnym zamestnancom? „Špeciálnych“ ľudí ako Musk si môže vláda najať oveľa jednoduchšie. Nemusia prejsť žiadnym výberovým konaním, v ktorom by museli v konkurencii ďalších uchádzačov dokazovať, že sú pre danú úlohu najkvalifikovanejší. Zároveň môžu pre vládu pracovať nanajvýš 130 dní do roka.

V Muskovom prípade je tiež príhodný fakt, že na osobitných zamestnancov nie sú kladené také prísne nároky, pokiaľ ide o možný konflikt záujmov, ktorý by mohol súvisieť s podnikaním kontroverzného miliardára. Jeho firmy majú s vládnymi agentúrami a ministerstvami podpísané miliardové kontrakty.

Fico v liste žiada Muska o vydanie informácií o slovenských subjektoch podporovaných Agentúrou USA pre medzinárodný rozvoj (USAID), ktorú chce Trump zrušiť. Premiér tvrdí, že americké peniaze boli na Slovensku zneužité na politické ciele a deformáciu systému.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Je to smutnosmiešny príbeh úpadku, hovoria o Ficovom liste Muskovi bývalí ministri zahraničia Čítajte 

Bývalý minister zahraničných vecí Rastislav Káčer pripomenul, že USAID v skutočnosti zastavila poskytovanie pomoci Slovensku už veľmi dávno, ešte za Pellegriniho vlády. Je preto otázne, čo chce Fico v amerických záznamoch nájsť.

Robert Fico o liste informoval na sociálnych sieťach. K statusu pripojil aj fotografiu, na ktorej podpisuje neznámy dokument s nečitateľne rozmazaným textom. Nešlo o list Muskovi. Totožnú ilustračnú fotografiu Fico použil už v decembri, keď adresoval kritický list Európskej únii.

Vitajte pri sedemnástom vydaní DEZINFOMAJÁKA, komentovaného prehľadu aktuálneho diania na slovenskej dezinformačnej scéne.

Hoaxy a dezinformácie sú fenoménom digitálnych čias a Slovensko je nimi zasiahnuté viac ako okolité štáty. Preto je dôležité poznať naratívy a falošné správy, ktoré sa šíria naším informačným priestorom a môžete sa s nimi stretnúť na internete či v rozhovore s priateľmi a rodinou.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka Dezinfomajáku ich skôr môžete spoznať bez toho, aby ste sa sami museli brodiť kalnými vodami slovenského internetu. Aktivujte si ho ako newsletter alebo ho odporučte známym, ktorým sa podľa vás môže zísť.

Citát týždňa:

„Ja budem sedieť vo svojej kancelárii a vy z môjho poverenia ich tam budete chodiť chytať za krágel a vyhadzovať.“

Tak rozprával konšpispisovateľ Gustáv Murín o zamestnancoch Slovenského literárneho centra (SLC), ktorým šéfuje ako dočasne menovaný riaditeľ dosadený ministerstvom kultúry.

„Ja vás tam zamestnám na dohodu a vy to tam budete čistiť,“ smejúc sa ponúkol v živom vysielaní konšpiračného rádia InfoVojna moderátorom Norbertovi Lichtnerovi (kedysi kandidujúcom za ĽSNS) a Adrianovi Repčokovi.

Vystúpenie Gustáva Murína sme zachytili cez slovenský AI nástroj pre transkripciu videí a audio nahrávok GASTON, aby sme sa vyhli promovaniu dezinformačných a inak problémových kanálov:

SkryťVypnúť reklamu

Murín v rozhovore reagoval na viaceré obvinenia nespokojných zamestnancov SLC, ktorí hovorili o vulgárnom a nepredvídateľnom správaní či vyhrážkach zo strany riaditeľa.

V rozjarenej nálade tiež vysvetľoval údajné nehospodárne riadenie predošlého vedenia inštitúcie, pre ktoré žiada ministerstvo o vykonanie mimoriadnej kontroly: „Preto som požiadal o mimoriadnu kontrolu z ministerstva kultúry – alebo si objednám vonkajší audit –, aby to nebolo na mňa zosobnené. Pretože oni si myslia, že keď sa ma zbavia, že sa zbavia tých svojich hriechov.“

Súvisiaci článok Riaditeľ sa zaoberá sebaprezentáciou a uplatňovaním moci. Zamestnanci literárneho centra tvrdia, že čelia autokracii Čítajte 

Bombic ostane zakázaný

Po dlho očakávanom návrate slovenského extrémistu Daniela Bombica na Slovensko sa každým dňom rozširuje rad podporovateľov, s ktorými v minulosti natáčal videá a teraz sa s nimi konečne môže odfotiť aj naživo.

SkryťVypnúť reklamu

Pridávajú sa aj ďalší, ktorí s ním síce nič nenakrútili, no obľubujú ho pre jeho názory. Medzi nich sa zaradil aj tenista Martin Kližan, ktorý – paradoxne – v roku 2021 vstúpil do Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Kližan na Instagrame zverejnil príbeh s fotografiou, kde večeria s Bombicom a obaja ukazujú gesto OK, respektíve krajne pravicové WP (white power, teda biela sila).

Spoločnosť Meta, prevádzkovateľ siete, príbeh po nahlásení používateľmi najprv zmazala. Kližan sa však úspešne odvolal a kritikom sa následne v komentároch vysmieval. Dokonca fotografiu znova zverejnil aj na svojom Facebooku.

Prípad vyvolal pochybnosti o tom, či Meta nezmenila svoj prístup k extrémizmu a terorizmu. Bombic sa totiž nachádza na jej internom zozname nebezpečných organizácií a jednotlivcov, ktorí sú na jej platformách zakázaní. Nemôžu na nich mať účet a používatelia im nemôžu prejavovať podporu – tak ako to očividne urobil Kližan. Preto je absolútne nepochopiteľné, že moderátori Mety nedokážu vyhodnotiť ani takéto jasné prípady.

SkryťVypnúť reklamu

Meta však pre denník SME tvrdí, že svoj „čierny zoznam“ naďalej používa a vzťah k entitám a osobám na ňom sa nezmenil. Išlo preto len o chybné vyhodnotenie. Jedno z mnohých, aké vídame na Facebooku a Instagrame deň čo deň.

Pravda o Gruzíncoch 2

Vojnový reportér Tomáš Forró reaguje na snahu vlády očierňovať Gruzínsku légiu bojujúcu na Ukrajine. Zverejnil druhý diel svojej investigatívy, ale aj o situácii väčšiny dobrovoľných zahraničných bojovníkov v ukrajinskej armáde.

„V texte som urobil aj prácu za naše tajné služby, na ktoré sa odvolával Fico, a evidentne si predtým ani len neoverili, pod kým vlastne Légia bojuje. Nemáte za čo,“ komentoval svoju prácu uštipačne Forró.

Článok zahŕňa aj viaceré fotografie zranených vojakov bez končatín či s protézami. Reagujú na obvinenia, že gruzínska légia vlastne vôbec neexistuje a ide len o podvod na spreneveru finančných príspevkov zahraničných darcov.

SkryťVypnúť reklamu

„Chcel by som, aby niekto z ľudí, ktorí toto šíria, mal odvahu podobné slová vyriecť do tváre niektorého z tých chlapcov, čo zostali bez končatín a s následkami na celý život,“ dodal Forró.

Nezmestilo sa na tlačovku

V minulom Dezinfomajáku sa neobjavilo zopár správ, ktoré by si predsa len zaslúžili zmienku. Ohliadnime sa preto za nimi po vzore rubriky, ktorú zaviedol premiér Robert Fico.

Nebezpečná výzva: Slovenské nemocnice museli ošetrovať viaceré deti, ktoré sa predávkovali paracetamolom. Nešlo o nehodu, ale o nezvládnutú tiktokovú výzvu „paracetamol challenge“, ktorá sa šíri aj slovenským internetom. Deti majú užiť čo najviac tabliet, natočiť video so svojimi pocitmi a... neskolabovať.

TikTok je podobnými výzvami známy, aj preto je pre deti jednou z najrizikovejších digitálnych platforiem súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Výzva Zjedz čo najviac paracetamolu ohrozuje aj deti na Slovensku Čítajte 

Úroveň STVR: Kandidátom na citát týždňa bol aj Tomáš Taraba v rozhovore u dezinfluencerky Mimi Šramovej: „Ľudia mesiace sa musia pozerať na STVR, ktorá nemá úroveň, kde pustia premiérovi nejaké vyjadrenie, ktoré on ani nepovedal, lebo ho tak zostrihajú.“

Taraba reagoval na virálne video z Ficovho kritizovaného rozhovoru v Sobotných dialógoch, kde si zjavne prekvapene vypočul zostrih vlastných nenávistných prejavov.

„To je výsmech. Ale toto nie je problém Martiny Šimkovičovej,“ dodal minister životného prostredia a poukázal na blokáciu hlasovania o členoch rady STVR.

Pár pozitív na záver

Dobrá umelá inteligencia: Slovenskí výskumníci z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií (KInIT) sa v rámci projektu DisAI zaoberajú vývojom umelej inteligencie, ktorá pomôže s bojom proti dezinformáciám. Užitočná bude najmä pre fact-checkerov, no jej potenciál je masovejší. O projekte rozprával v podcaste Disinfo Report portálu Infosecurity.sk výskumník Michal Gregor:

SkryťVypnúť reklamu

Spoznaj svojho dezinformátora: Projekt 360° spustil nový seriál o postavách dezinfoscény. V prvom diele sa venuje Erike Vincourekovej, ktorá má za sebou desiatky rokov v médiách, napriek tomu dnes robí ľúbivé, nekritické rozhovory s politikmi a otvorene adoruje Vladimíra Mečiara.

Darček pre Putina: Iniciatíva Mier Ukrajine spustila interaktívnu novinku v rámci zbierky Munícia pre Ukrajinu. Ide o možnosť vytvárania vlastných fundraisingových tímov. S priateľmi a známymi môžete zbierať peniaze pre Ukrajinu a súťažiť s ostatnými tímami, kto nazbiera viac.

Súvisiaci článok Iniciatíva Mier Ukrajine spustila ďalšiu fázu zbierky na muníciu pre Ukrajinu Čítajte 

Americký agent: Peter z Ľubiše chodí na zhromaždenia extrémistov a konšpirátorov. Nie je však ich členom. Na mítingy chodí s americkou vlajkou, kvôli čomu sa už neraz dostal do problémov. Pre Korzár vysvetľoval, prečo to robí.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Na pochod kotlebovcov prišiel s americkou vlajkou. Zamával ňou a zobral si guláš Čítajte 

Dezinfomaják zostavujeme aj s pomocou slovenského AI nástroja GASTON pre transkripciu, sumarizáciu a preklady videí či zvukových nahrávok, ako aj monitorovanie audiovizuálnych zdrojov.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 484
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 942
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 439
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 394
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 091
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 107
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 393
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu