BRATISLAVA. Strana Smer chce, aby vládu podporovalo 79 poslancov. Uviedol to podpredseda parlamentu Tibor Gašpar v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.
Závisieť to podľa neho bude od toho, ako situáciu vyriešia strany Hlas a SNS.
Smer postavil Hlas a SNS pred ultimátum, ktoré vyprší v pondelok 17. februára. Cieľom je obnoviť parlamentnú väčšinu.
Odpoveď majú doručiť Hlas a SNS
Na to, či sa koalícia dohodne, zatiaľ podpredseda parlamentu odpoveď nemá.
„My sme vstupovali do tohto volebného obdobia s koaličnou zmluvou troch politických strán a parlamentnou väčšinou v počte 79. Tieto čísla sa v parlamente zmenili. Pomer je dnes iný a treba urobiť korekciu aj v zmysle dohody o vládnutí," vysvetlil Gašpar.
„Som rád, že sa stanovil termín. Už niekoľko mesiacov riešime tento problém. Je tu sedmička poslancov, traja z pôvodného klubu SNS a štyria z klubu Hlas-SD, ktorá momentálne žiada za podporu programového vyhlásenia vlády a podporu vlády ako takej, istý podiel na vládnutí,” dodal.
Podľa Gašpara je na týchto dvoch politických stranách, aby doručili do termínu, ktorý stanovil predseda vlády Robert Fico (Smer) odpoveď na to, ako chcú vyriešiť situáciu s poslancami, ktorí odišli z ich klubov.

Významnú úlohu má aj prezident
Na to, aby bola obnovená podpora 79 poslancov, je podľa Gašpara nutné diskutovať aj s poslancami, ktorí boli vylúčení z Hlasu, a teda Radomírom Šalitrošom a Samuelom Migaľom.
„Rokovať treba aj s nimi, pokiaľ sami nezahlásia, že chcú spolupracovať s opozíciou a nebudú podporovať vládu,” dodal podpredseda parlamentu a dodal, že bolo jasné, že vládnutie bude komplikované už pri 79 hlasoch.
To, ako sa k tejto situácii postavil premiér, je podľa neho prirodzené. Ak nebudú vedieť parlamentnú väčšinu v podobe 79 alebo 76 hlasov zabezpečiť strany Hlas a SNS, riešenia bude musieť navrhnúť predseda vlády.
„Je otázka, či s týmto riešeniami budú súhlasiť koaliční partneri," uzavrel Gašpar s tým, že v celom postupe má významnú úlohu aj prezident, ktorý je zaangažovaný napríklad pri vymenovávaní nových ministrov.

Aj 79 poslancov je problémová väčšina
Vládnutie nebude podľa Gašpara ideálne ani po vyriešení krízy a bude si vyžadovať "vážnu disciplínu" poslancov pri rokovaní parlamentu i hlasovaní. Dodal, že 79 poslancov a menej je "veľmi problémová väčšina".
Na otvorený list Andreja Danka Robertovi Ficovi reagoval tým, že Andrej Danko je známy svojimi extrémnymi stanoviskami. „Beriem to ako extrém, ktorý bude skorigovaný,“ povedal.
Gašpar nezachytil debatu o tom, že by sa mohol v prípadných voľbách objaviť na kandidátke Smeru súčasný minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).
Gašpar ho označil za silnú politickú osobnosť, no dnes je podľa neho Smer dostatočne kapacitne naplnený a nie je nutné rozmýšľať o posilňovaní.
Gašpar sa teší, že o mieri na Ukrajine nebude rokovať Európska únia
V relácii Sobotné dialógy sa politici venovali aj zahraničnej politike. Tibor Gašpar privítal, že rokovania Trumpa s Putinom o možnom mieri na Ukrajine sa budú konať mimo Európy.
„Chvalabohu, že Európska únia nebude pri stole, keď sa dohaduje mier,“ povedal s tým, že Únia by bránila mieru.
Irena Bihariová z Progresívneho Slovenska reagovala, že „ak Trump ide vybavovať mier s Putinom poza chrbát Ukrajiny, môžeme si byť istí, že to nebude v prospech Ukrajiny a v prospech Európy. Ak sa z toho Fico teší, ako keby to bol zápas, tak nerozumie, v ktorom družstve hrá“.
Smer si podľa nej neuvedomuje, že rusky mier, ktorý predstavuje kapituláciu Ukrajiny, spôsobí masívnu emigráciu z Ukrajiny.
„Ja som zvedavá, čo budete robiť, keď milióny ukrajinských migrantov sa budú tiahnuť cez naše územie,“ reagovala na Gašpara.