BRATISLAVA. Keby sa voľby konali v prvej polovici februára, skončili by sa patom. Naznačuje to najnovší prieskum preferencií agentúry Focus pre web 360-tka.sk.
Na prvom mieste by sa umiestnilo hnutie Progresívne Slovensko s 22,1 percentami, len o 0,4 percentuálneho bodu za ním nasleduje Smer. Hlas je už s veľkým odstupom tretí, volilo by ho 11,8 percenta opýtaných.
Do parlamentu by sa dostali ešte ďalšie štyri strany: Republika a KDH s podporou zhodne 7,8 percenta, SaS so 6,2 percentami a hnutie Slovensko s 5,6 percentami.
Pred bránami parlamentu by zostali Maďarská aliancia a Demokrati, ktorým by dalo svoj hlas 4,6 percenta opýtaných. Koaličná SNS v prieskume získala len 3,7 percenta.
Preferencie spomedzi najsilnejších strán sa oproti predchádzajúcemu decembrovému prieskumu agentúry Focus najvýraznejšie zmenili Hlasu - jeho podpora klesla o dva percentuálne body.
O jeden percentuálny bod klesla Maďarská aliancia, ktorá by v decembri prekonala päťpercentné kvórum potrebné na vstup do parlamentu. Tentoraz by sa jej to nepodarilo.
KDH aj Smer narástli o 0,9 percentuálneho bodu, PS o 0,6.
V prepočte na mandáty by PS a Smer obsadili v parlamente zhodne po 40 kresiel, Hlas by mal 21 poslancov, Republika a KDH po 14, SaS 11 a hnutie Slovensko by v Národnej rade zastupovalo 10 poslancov.
Keďže SNS je už dlhodobo pod hranicou zvoliteľnosti, súčasná koalícia by vládu nezložila. Smeru a Hlasu by nepomohlo prizvať ani Republiku, spolu by mali 75 poslancov.
Problém by to bol aj pre opozíciu, lebo aj keby sa spojili všetky štyri aktuálne opozičné strany (PS, KDH, SaS a hnutie Slovensko), mali by tiež 75 poslancov.
Znamenalo by to, že na vytvorenie vlády by sa museli Smer a Hlas spojiť aj minimálne s jednou opozičnou stranou, alebo by opozičné strany museli presvedčiť na spoluprácu niekoho z trojice Smer, Hlas alebo Republika.

Beata
Balogová
