SME

Taraba avizuje výmenu na ministerstve športu, o rezort podľa neho príde aj Hlas

Ficovo ultimátum vyprší v pondelok.

Minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi.Minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. V rámci rekonštrukcie vlády nastane zmena na ministerstve športu a cestovného ruchu, ktoré momentálne spadá pod SNS.

V diskusnej relácii Politika 24 spravodajskej televízie Joj 24 to povedal minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) s tým, že o jeden rezort zrejme príde aj Hlas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nevie však, či na čele ministerstva športu bude stáť poslanec Národnej koalície Rudolf Huliak. "O tom finálne musí rozhodnúť premiér, on totiž preberá aj istú zodpovednosť za to, čo sa bude diať v danom rezorte," upozornil Taraba. Vníma ale, že Huliak "a priori nie je proti".

SkryťVypnúť reklamu

To, že v hre je výmena na poste ministra športu a tiež na pozícii podpredsedu vlády pre plán obnovy, ktorú zastáva Peter Kmec z Hlasu, naznačil aj minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) v relácii televízie Markíza Na telo.

Načítavam... Fico dáva ultimáta, Danko bude pri ňom v dobrom i v zlom (13. 2. 2025)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

V pondelok zasadne koaličná rada

Podľa ministra práce Erika Tomáša (Hlas) v pondelok zasadne koaličná rada, ktorá by mala rozlúsknuť situáciu v koalícii.

Detaily prípadných zmien vo vláde v relácii TA3 V politike neprezradil, naďalej podľa neho prebiehajú rokovania.

Za najlepšie riešenie považuje, aby sa podarilo obnoviť väčšinu 79 hlasov. „Je psou povinnosťou koalície dohodnúť sa a zaistiť v parlamente komfortnú väčšinu pre pokračovanie v napĺňaní záväzkov v programovom vyhlásení vlády a sľubov, ktoré sme dali voličom pred voľbami," vyhlásil Tomáš.

SkryťVypnúť reklamu

O väčšinu 79 hlasov sa usiluje aj Takáč, ktorý podľa vlastných slov hovoril aj s odídencami zo strany Hlas. „Ani jeden z nich nemá záujem prestať podporovať vládu," tvrdí.

Súvisiaci článok To, že Huliak bude ministrom, prezradilo viac. Hovorili sme s insidermi koalície Čítajte 

Buď dohoda alebo predčasné voľby

Premiér Robert Fico podľa Erika Tomáša jasne povedal, že ak nedôjde k dohode v koalícii, príde rad na predčasné voľby.

„Hlas ich v Národnej rade nepodporí," zdôraznil Tomáš. Nechce pripustiť, aby sa k moci dostali opozičné strany, ktoré na Slovensku vládli v rokoch 2020 až 2023.

Aj Taraba si však myslí, že ak by do pondelka nedošlo k nejakej dohode, potom „to treba ukončiť". Nabáda premiéra, aby krízu v koalícii v pondelok doriešil.

„Pretože odmietame aj my vo vláde byť obeťou neustálych mediálnych výstupov, že my nevieme ani vlastnú prácu komunikovať, lebo neustále sa rieši kto kde bude. A preto som veľmi rád, že pán premiér dal termín buď jún, alebo sa to zajtra vyrieši,” doplnil Taraba vo svojom druhom nedeľnom mediálnom vystúpení v relácii STVR O 5 minút 12.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte predtým na Joj 24 však vyjadril presvedčenie, že dohoda sa zrodí.

"Vzhľadom na to, že nikto nechce predčasné voľby, očakávam, že sa zrodí trvalá dohoda, ktorá odstráni napätie a tenzie, brániace efektívne vládnuť," povedal.

Súvisiaci článok Fico dal Hlasu a SNS ultimátum, hrozí výmenou ministrov. Chýba Vám empatia a cit, reagoval Danko v liste Čítajte 

Hlas ešte nemusí stratiť ministerstvo

Erik Tomáš pripustil, že strana Hlas by v rámci riešenia situácie mohla prepustiť niektorú z pozícií. Podľa jeho slov však ešte nie je isté, že pôjde o funkciu vo vláde.

Ak by premiér zabral bez dohody ministerstvo Hlasu, strana to podľa Tomáša nebude automaticky považovať za porušenie koaličnej zmluvy.

„Nové rozdelenie rezortov však musí odrážať aktuálne pomery v parlamente," pripomenul minister práce v TA3.

Zopakoval, že Hlas sa nebráni odovzdaniu nejakej pozície, má ale jasný rámec, o aký rezort by malo ísť.

SkryťVypnúť reklamu

Taraba tvrdí, že zostáva ministrom

Taraba ubezpečuje, že on na čele rezortu životného prostredia ostáva.

„Nikdy nikto nepovedal, ani premiér, že by som mal opustiť ministerstvo životného prostredia,” zdôraznil. „Vždy mi len bolo povedané, že v hre je šport a cestovný ruch."

Pokiaľ ide o medializované výroky podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara (Smer), že Taraba by sa mohol vrátiť do parlamentu, minister podľa vlastných slov nerozumie tomu, čo Gašpar rozpráva.

„Aj som mu písal esemesku, že nerozumiem, čo má za potreby mňa komentovať,” povedal Taraba.

Odmieta tiež, že by o ministerstvo kultúry mala prísť Martina Šimkovičová. „S pani Šimkovičovou sme tandem, keby sa siahalo na jej rezort, tak ja sa určite ozvem,“ povedal.

Taraba bráni Šimkovičovú

Taraba zároveň popiera, že by mu bolo ponúknuté miesto v Smere.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, že Smer ponúka ministrom za SNS miesta na kandidátke, písal v otvorenom liste premiérovi Ficovi Andrej Danko.

„Ohľadom svojej politickej budúcnosti budem ako s prvým rokovať s Andrejom Dankom,“ povedal Taraba.

Dankove tvrdenia odmietol v Markíza aj Takáč.

Súvisiaci článok Čo Danko Ficovi napísal, čo zamlčal a čo z listu vyplýva Čítajte 

Štvrtá vláda Roberta Fica (2023 - )

Súvisiace témy: Tomáš Taraba
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  2. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  3. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  4. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 180
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 824
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 800
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 825
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 719
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 447
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 050
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 829
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec NRSR Rastislav Krátky (Hnutie Slovensko, vpravo) kritizuje projekt baterkárne v Šuranoch už niekoľko týždňov. Ministra Tomáša Tarabu (vľavo) predložená štúdia o dopadoch na životné prostredie nepresvedčila.

Opoziční poslanci kritizujú ministerstvo i investora.


Minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Levickí poslanci sa pýtajú, či mrchovisko neotrávi ich studne.


a 1 ďalší 3

Sledujte prenos zo zhromaždenia v Bratislave.


a 3 ďalší 1
Ilustračné foto.

Útoky sa vyskytujú v mnohých podobách, tvrdí Rada prokurátorov.


TASR 1

Sportnet

HC Prešov - HK Skalica: ONLINE prenos z 5. zápasu finále play-off Tipos SHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 5. zápasu finále play-off Tipos SHL: HC Prešov - HK Skalica.


Róbert Boženík sa teší po strelenom góle v zápase Slovensko - Wales v príprave na EURO 2024.

Agent Róberta Boženíka priznal, prečo prestup jeho klienta do MLS stroskotal.


Radosť hráčov Slovenska.

Pozrite si, kto vysiela prvý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Česko - Slovensko.


Josuke Watanuki.

Z virálneho momentu sa napokon stala marketingová spolupráca.


Matyáš Klouček
SkryťZatvoriť reklamu