Premiér Fico sa stretol s prezidentom Pellegrinim. Autor: SME/Michal Katuška
BRATISLAVA. SNS sa v pondelok odhodlala ku krajnému kroku. Premiérovi Robertovi Ficovi ponúkla všetky svoje vládne posty a tiež ďalšie funkcie. Strana Andreja Danka tvrdí, že tak urobila s cieľom "uspokojiť každého, s kým bude premiér rokovať".
Tlačová správa SNS s týmto znením pôsobí, že Danko je ochotný vzdať sa všetkého, čo si v októbri 2023 vyrokoval pri podpise koaličnej zmluvy, aby odvrátil konanie predčasných volieb.
SNS sa v prieskumoch pohybuje hlboko pod hranicou zvoliteľnosti a predčasné voľby by ju navyše pripravili o väčšinu štátneho príspevku za voľby, ktoré by inak čerpala do septembra 2027.
V pondelok predpoludním najskôr rokovala na úrade vlády koaličná rada, kde mal Danko odovzdanie svojho vládneho portfólia ponúknuť. Fico sa po 14. hodine následne stretol s prezidentom Petrom Pellegrinim. Rokovali necelú hodinu a o obsahu stretnutia neinformovali.

Podvečer po 17. hodine sa na úrade vlády začalo druhé kolo rokovania koaličnej rady, ktoré trvalo hodinu. Vyjadrenie Hlasu a jej predsedu Matúša Šutaja Eštoka po nej finálnu dohodu nepotvrdilo. Podľa premiérovho šéfa zboru poradcov Erika Kaliňáka zo Smeru by sa koaličná kríza mohla vyriešiť do stredy.
Danko hrá vabank. Nie je jasné, či mu zostali žetóny
Andrej Danko v čase konania podvečernej koaličnej rady zverejnil na sociálnych sieťach status, v ktorom ponúkol všetky ministerstvá SNS.
"Slovenská národná strana verí, že k tejto situácii rovnako pristúpia aj strany HLAS-SD a SMER-SD. V prípade, že bude potrebná kompletná rekonštrukcia vlády, SNS poskytne maximálnu súčinnosť," napísal.
Nie je pritom zrejmé, aký vplyv Dankovi a SNS nad ministrami svojich rezortov zostal. Z trojice ministrov - Tomáš Taraba, Martina Šimkovičová a Dušan Keketi - je len posledný z nich priamym nominantom Danka a SNS.
Ešte cez víkend vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) odmietal, že by sa pripravovaná rekonštrukcia vlády mala týkať aj jeho pozície, či postu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS).
Taraba sa zároveň ohradil voči skorším slovám poslanca Smeru Tibora Gašpara, podľa ktorého nie je vylúčené, že sa Taraba vráti naspäť do parlamentu ako radový poslanec.
"Nikdy nikto nepovedal, ani premiér, že by som mal opustiť ministerstvo životného prostredia,” bránil sa Taraba a nerozumel, "čo Gašpar rozpráva". "Aj som mu písal sms," tvrdil.
Tlačová správa SNS však hovorí opak a ministrom za SNS v nej síce ďakuje za odvedenú prácu v rezortoch, no zároveň im odkazuje: " je dôležité, aby nikto nebol prilepený na svoju stoličku". Strana vo vyhlásení tvrdí, že ministri sa "neboja ani zásadných a tvrdých rozhodnutí".

Taraba a Šimkovičová rezorty prijali po voľbách, čím uvoľnili svoje poslaneckého mandáty, na ktoré potom nastúpili náhradníci, ktorí na rozdiel od Tarabu a Šimkovičovej, či Tarabových štátnych tajomníkov Filipa a Štefana Kuffovcov už boli členmi SNS.
Danko bol do parlamentu zvolený ako jediný člen strany z kandidátky SNS. Ostatní boli nestraníci, vrátane Tarabu a Šimkovičovej.
Keď Danko minulý týždeň napísal Ficovi otvorený list, sťažoval sa v ňom, že premiér oslovuje ministrov za SNS a ponúka im miesta na kandidátke Smeru. Ak by Smer prevzal gesciu nad rezortom životného prostredia a kultúry, mohol by vo funkciách ponechať oboch pôvodných nominantov SNS.
V takom prípade by ponuka SNS, ktorou je ochotná vzdať sa svojich pozícií v mene odvrátenia predčasných volieb, bola len formálna, pretože Danko by už v skutočnosti nemusel mať nad ponúkanými ministerstvami kontrolu.
Šutaj Eštok nechce pripustiť návrat opozície
Po skončení rokovania na Úrade vlády nikto z koaličných lídrov neoznámil finálnu dohodu. Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok ale zverejnil stanovisko o tom, že sa k moci nesmú dostať pravicové strany.
"Vládna koalícia musí pri aktuálnych, ale aj všetkých budúcich rokovaniach myslieť na to, čo by ľudí na Slovensku čakalo, ak by sa súčasná opozícia opäť dostala k moci," napísal.
Za Hlas v stanovisku garantuje, že "spravia všetko pre to, aby vláda vydržala a aby sa na Slovensku žilo lepšie". Čo konkrétne to znamená, neuviedol.
Ferenčák bol v Kežmarku
Kým skupina štyroch poslancov z Národnej koalície okolo Huliaka má podľa predošlých vyjadrení koaličných politikov získať ministerstvo z portfólia strany SNS, s vylúčenými poslancami z Hlasu Samuelom Migaľom a Radomírom Šalitrošom do piatka nikto nerokoval.
Skupina, ku ktorej sa hlási aj rebelujúci poslanec Hlasu Ján Ferenčák, ešte aj v piatok tvrdila, že žiadnu ponuku nedostala.
Portál Aktuality.sk neskôr informoval, že Šutaj Eštok s trojicou rokoval počas soboty tri hodiny, hoci v piatok tvrdil, že s nimi „debatu nevedie“.
Ferenčák údajne dostal ponuku stať sa vicepremiérom pre plán obnovy namiesto Petra Kmeca, prípadne kreslo ministra školstva alebo informatizácie. Ferenčák ponuky odmietol.
Poslanec Ferenčák sa v pondelok dopoludnia, teda v čase, keď sa v Bratislave rokovalo o výmenách vo vláde, prihlásil z mestského úradu v Kežmarku, kde je primátorom. Oznámil, že ho aj zajtra čakajú pracovné cesty do Krakova a Bruselu. Nie je známe, či sa s ním niekto z koalície v pondelok skontaktoval.
Šutaj Eštok už minulý týždeň ponúkol premiérovi, že sa strana vzdá jedného vládneho postu, mohlo by ísť práve o funkciu podpredsedu vlády pre plán obnovy.
Zmeny však môžu byť aj rozsiahlejšie. Zdroje z prostredia Národnej koalície minulý týždeň pre SME tvrdili, že súčasťou rekonštrukcie vlády majú byť aj „dve prekvapenia“.
Fico sa vyhráža voľbami
Robert Fico minulý týždeň vyzval Hlas a SNS, aby si do pondelka urobili poriadky vo svojich poslaneckých kluboch a obnovili väčšinu. Zároveň avizoval, že ak sa tak nestane, je ochotný ísť do predčasných volieb.
Minister za SNS Tomáš Taraba v nedeľu Ficove plány odkryl, keď povedal, že premiér by po páde rokovaní o obnovení vládnej väčšiny v parlamente začal ihneď konať.
„Som veľmi rád, že pán premiér dal termín buď jún, alebo sa to zajtra vyrieši,“ hovoril o pondelku.
Medzi koaličnými politikmi sa spomína konkrétny dátum – sobota 14. júna. V takom prípade by do utorka budúceho týždňa musel parlament prijať uznesenie o skrátení volebného obdobia a konaní volieb. Inak nie je možné dodržať zákonné lehoty potrebné na prípravu volieb.
Za predčasné voľby musela hlasovať ústavná väčšina, najmenej 90 poslancov. Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok už avizoval, že jeho strana ich nepodporí.

Beata
Balogová
