Celá koaličná kríza je spor o fleky, tvrdí Šimečka. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady neboli v utorok ani na druhý pokus uznášaniaschopní pri otváraní mimoriadnej schôdze k odvolávaniu šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu.
V rokovacej sále sa ich ako prítomných prezentovalo len 63. O návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi sa plénum pokúsi rokovať opäť v stredu.
Prvý pokus o otvorenie mimoriadnej schôdze k odvolávaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej taktiež nebol úspešný, prezentovalo sa 63 poslancov. Plénum sa o návrhu pokúsi rokovať opäť v stredu.
Taraba považuje dôvody za smiešne
Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi Tarabovi podali opoziční poslanci za PS, SaS a nezaradený poslanec Ľubomír Galko. Hovorili o viacerých Tarabových zlyhaniach.
Kritizovali ho aj v súvislosti so zámerom výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec.
Taraba s dôvodmi na jeho odvolanie, prezentované opozíciou, nesúhlasí. Označil ich za smiešne a koalícia sa na schôdzi podľa neho nemá prečo zúčastniť. Pred začiatkom schôdze poznamenal, že jeho odvolávanie má účel vyvolávať napätie.
"Zatiaľ som teda nenašiel jeden jediný relevantný dôvod, vlastne čo nám vyčítajú. Pretože, samozrejme, nám nemajú vyčítať čo," vyhlásil minister.

Taraba napríklad nesúhlasí, že by dôvodom na jeho odchod malo byť to, že nepripravil koncepciu budovania vodovodov a kanalizácií.
Minister tvrdí, že na tieto projekty dal rezort počas jeho vedenia desaťkrát viac ako predošlé vedenie ministerstva. Opozícia podľa neho nepochopila viacero projektov vrátane prípravy priehrady Málinec.
Minister nesúhlasí ani s tým, že by mal byť odvolaný, pretože nezastavil pozmeňujúci návrh koaličnej strany Hlas v súvislosti s odpadovým hospodárstvom. Zároveň odmietol, že by rezort pod jeho vedením zastavil sanáciu environmentálnej záťaže v bratislavskej Vrakuni.
Schôdzu k odvolávaniu ministra Tarabu neotvorili. Zdroj: TASR
Prieťahy podľa Tarabu spôsobilo predošlé vedenie rezortu životného prostredia. Myslí si tiež, že odvolanie ľudí, pôsobiacich v rezorte, bolo odôvodnené.
Podpredseda vlády na čele Ministerstva životného prostredia rešpektuje ponuku predsedu SNS Andreja Danka ponúknuť pre udržanie koalície všetky posty SNS.
"Premiér si má možnosť vybrať, ktoré z troch ministerstiev považuje za dôležité pre stabilizáciu koalície," uviedol Taraba pri úvahe o možných zmenách na ministerských postoch. Deklaroval zároveň, že ani on ani Šimkovičová nie sú "prilepení" ku svojim stoličkám. Očakáva však, že ak sa jeho či Šimkovičovej zmeny dotknú, dostanú aj vysvetlenie prečo.

"Boli sme 'v prvom slede boja' na 'slniečkárskych' rezortoch, ktoré sme zdedili, investovali sme do toho veľa energie. Takže by som očakával, že nám niekto vysvetlí, prečo nemáme dokončiť veci, ktoré sme rozbehli a považujeme za dôležité," vyhlásil.
"Ja odmietam logiku, že to je len nejaké posúvanie na šachovnici," dodal.
Opozícia kritizuje neotvorenie schôdze
Opozičné hnutie PS a strana SaS kritizujú neotvorenie mimoriadnej schôdze Národnej rady k odvolávaniu Tarabu.
"To, že koaliční poslanci neotvorili schôdzu, je symptomatické celkovej paralýze Národnej rady. Sme v situácii, keď vláda nevládne, keď parlament reálne nezasadá, nikto nevie, či vládna koalícia má väčšinu alebo nemá väčšinu. Do toho občania Slovenskej republiky zažívajú bezprecedentnú drahotu. Od januára sa dramaticky zvyšuje inflácia, rastú aj ceny potravín, ceny všetkého, a to nás ešte čaká transakčná daň od 1. apríla," vyhlásil líder PS Michal Šimečka. Dodal, že Slovensko aktuálne potrebuje vládu ihneď.
Predseda SaS Branislav Gröhling poukázal, že parlament riadne nezasadá už dva mesiace. Dianie na politickej scéne označil za trápenie. Pripomenul, že vládna koalícia sa aktuálne dohaduje na novom usporiadaní vzťahov.
"Tri egá sa nevedia dohodnúť na ničom, ako si poposúvajú tu stoličky, kto obsadí aké ministerstvo, vymieňajú si tu nejaké odkazy. Ja som už hovoril, že to je normálna telenovela," vyhlásil.
Schôdzu k odvolávaniu ministerky Šimkovičovej sa opozícii nepodarilo otvoriť. Zdroj: TASR
Koaliční poslanci už v minulosti otvorili mimoriadne schôdze iniciované opozíciou, no aj tak nemali význam. Skonštatoval to líder koaličnej SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko.
"Boli schôdze, ktoré sme otvorili, aj tak nemali význam. Vždy aj opozícia, keď ich zvoláva, tu nie sú prítomní všetci opoziční poslanci. Niektoré schôdze sa otvárajú a niektoré sa neotvoria. Takže je to ad hoc, záleží to od časového harmonogramu, ale boli aj schôdze, ktoré sme otvorili a nič nevyriešili, len sa stupňovali hádky poslancov," skonštatoval.
Šimkovičovú kritizujú aj koaliční poslanci
Pod návrhom za odvolanie ministerky Šimkovičovej sú podpísaní poslanci a poslankyne opozičných strán Progresívne Slovensko a Sloboda a Solidarita (SaS). Šimkovičovej vytýkajú nedostatok skúseností, odbornosti a profesionálneho kreditu.
Rezort kultúry dostala podľa nich do stavu rozkladu. V tomto smere spomenuli erbové kultúrne inštitúcie, ale aj verejnoprávne médiá. Navrhovatelia hovoria aj o zlyhaní pamiatkovej starostlivosti či prepúšťaní odborníkov na Pamiatkovom úrade.
Šimkovičovej odvolanie podľa nich požadujú desiatky kultúrnych inštitúcií, odborná verejnosť aj zástupcovia samospráv a vysokých škôl. Rovnako poukázali aj na petície za jej odstúpenie, ktoré podpísali státisíce ľudí či kritiku z radov vládnej koalície.
Kultúrny sektor ako celok odmieta Martinu Šimkovičovú a chce zmenu na poste ministerky kultúry, uviedli predkladatelia návrhu s dodatkom, že ministerku kritizujú aj zástupcovia strán vládnej koalície.
„Verejnoprávne médiá sú v rozklade, fungujú v núdzovom režime a po schválení novej legislatívy už osem mesiacov nemajú riadne zvolené orgány, riaditeľa ani logo. Ochrana pamiatkovej starostlivosti zlyháva, ministerstvo nedokáže administrovať podporné schémy, znižuje rozpočty, prepúšťa odborníkov na Pamiatkovom úrade a avizuje úplné rušenie pamiatkovej ochrany v jej súčasnej podobe,“ píše sa v návrhu.