BRATISLAVA. Keď vyhodený koaličný poslanec z Hlasu Samuel Migaľ pred týždňom vykresľoval neschopnosť lídra svojej bývalej strany Matúša Šutaja Eštoka, pomohol si vtipom.
"Hlas sa pod jeho vedením mení na stranu, ktorej preferencie letia dole rýchlosťou jazdcov F1," glosoval nie náhodnou metaforou.
Spojil vývoj popularity strany s nedávnou návštevou ministra vnútra na pretekoch formuly 1 v Dubaji, kde vraj rokoval s prezidentom FIA aj o kyberšikanovaní jazdcov F1, no zároveň tvrdil, že nešlo o pracovné stretnutie, ale súkromnú cestu.
Ak má Migaľov výrok naznačovať, že podpora Hlasu klesá rekordne rýchlo, mýli sa. Najrýchlejší a najväčší nameraný pokles voličskej podpory politických strán na Slovensku za posledných pätnásť rokov dosahuje hodnotu približne dvanásť percent za štyri mesiace.
Rekord vytvorili odchádzajúci voliči Smeru na prelome rokov 2015 a 2016. Podpora Smeru vtedy klesla z 39 percent na 27,5 percenta voličov.
Vyhodený poslanec Hlasu však s istou mierou zveličenia správne opisuje, že Hlas drží rekord tohto volebného obdobia v najstabilnejšom neprerušovanom poklese podpory spomedzi všetkých súčasných strán.
Rýchlosť klesania Hlasu je tak 4,85 percenta voličov za dvanásť mesiacov.
Vyplýva to z aktuálnej analýzy prieskumov SME na základe meraní štyroch agentúr - AKO, Focus, NMS a Ipsos.
Hlas medzi vrcholom svojej podpory vo februári 2024 klesol z priemernej hodnoty 16,45 percenta hlasov na 11,6 percenta vo februári 2025.
Hlas sa za týchto okolností prezentuje odmietaním predčasných parlamentných volieb, ktoré zvažoval premiér Robert Fico ako alternatívu, ak by si vládna koalícia nedokázala zabezpečiť stabilnú parlamentnú väčšinu, ktorú stratila na jeseň 2024 rebéliou siedmich poslancov pôvodom z klubov strán SNS a Hlas.

Denník SME sumarizuje pohyb v podpore voličov za obdobie, v ktorom premiér konštruoval hrozbu údajného pokusu o štátny prevrat, koalícia ani po takmer troch mesiacoch stále nezvolala riadnu schôdzu parlamentu a snaží sa zachovať si šancu na dovládnutie rekonštrukciou vlády
Výkon strán:
- Nešťastník mesiaca, roka, volebného obdobia: Andrej Danko a SNS
- Zvrat roka: Fico prestal klesať a velí k rastu
- Najdlhšie rastúca strana: Progresívne Slovensko
- Rast Republiky sa zastavil, keď sa Fico aktivizoval
- KDH sa približuje k najvyššej podpore od volieb
- Štátna agentúra postrašila SaS a Gröhlinga
- Matovič sa stabilizuje nad piatimi percentami
- Demokrati - zakliatych päť percent
Nešťastník mesiaca, roka, volebného obdobia: Andrej Danko a SNS

Hoci rekordérom v strate voličov je Hlas, strana Šutaja Eštoka má napriek tomu stále vysokú podporu, ktorá jej stačí na to, aby si udržiavala status tretej najpopulárnejšej strany na Slovensku.
Najhoršiu pozíciu spomedzi všetkých relevantných strán na Slovensku má Slovenská národná strana Andreja Danka.