BRATISLAVA. Parlament nebol v stredu ani na druhý pokus uznášaniaschopní pri otváraní mimoriadnej schôdze k odvolávaniu šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (nominant SNS).
O odvolanie sa pokúsia v marci
Ako prítomných sa ich prezentovalo len 53. O návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi z dielne opozície sa plénum pokúsi rokovať až na najbližšej riadnej schôdzi, ktorá sa má začať 25. marca.
Návrh podali opoziční poslanci z PS, SaS aj nezaradený poslanec Ľubomír Galko. Argumentovali, že Taraba nezvláda riadiť svoj rezort. Kritizovali okrem iného odvolávanie odborníkov z rezortných organizácií, zmeny v Envirofonde aj zastavenie projektov realizovaných v záujme ochrany zdravia.

Ministrovi vyčítali i neadekvátny výkon v napĺňaní míľnikov plánu obnovy či zvrátenie reformy národných parkov. Hovorili aj o likvidačnej legislatíve, "papalášizme" štátnych tajomníkov envirorezortu a neschopnosti riešiť problematiku veľkých šeliem.
Namietali tiež zámer výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec.
Taraba dôvody, pre ktoré ho chce opozícia odvolať, odmietol. Označil ich za smiešne. V tejto súvislosti pripomenul viaceré kroky a opatrenia, ktoré zrealizoval od nástupu do svojej funkcie.
Hovoril napríklad o tom, že vyčlenil historicky najviac peňazí na odkanalizovávanie Slovenska a vyplatil najviac peňazí na zatepľovanie domov.
Pripomenul aj pomoc obciam postihnutých zemetrasením. Deklaroval tiež, že dal historicky najviac peňazí na kompenzáciu veľkým podnikom, čím zabránil zatváraniu fabrík.
Odvolávanie ministerky Šimkovičovej
Poslanci nerokovali ani o návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nominantka SNS). Schôdzu sa im ani na druhý pokus nepodarilo otvoriť. Neboli totiž uznášaniaschopní.
V sále sa ich prezentovalo iba 47. Návrh na odvolanie Šimkovičovej sa tak navrhne zaradiť do programu najbližšej riadnej schôdze parlamentu, ktorá sa má začať 25. marca.
Odvolávanie Šimkovičovej v parlamente iniciovali opoziční poslanci za PS a SaS. Odôvodňovali to jej nekompetentnosťou a neodbornosťou. Hovorili o rozklade kultúry a zlyhaniach šéfky rezortu.
Upozornili napríklad na zlyhania v oblasti ochrany pamiatkovej starostlivosti, rozklad verejnoprávnych médií a verejnoprávnych fondov. Konštatovali aj porušenia štandardov pri zadávaní úpravy štátnej hymny.
Šéfka rezortu kultúry prezentované dôvody odmietla. Označila ich za emotívne. Deklarovala, že v rámci oblasti kultúry sa plní programové vyhlásenie vlády.
Odmietla vyjadrenia na jej osobu o nekompetentnosti. Upozornila pritom na zlyhania v kultúrnych inštitúciách za predošlých vedení.