BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini žiada premiéra Roberta Fica (Smer), aby k návrhu rekonštrukcie vlády predložil aj podpisy poslancov Národnej rady.
Preukázať tak má, že disponuje parlamentnou väčšinou.
Návrh definitívneho znenia rekonštrukcie vlády zatiaľ prezident nedostal. Hlava štátu to uviedla na stredajšej tlačovej konferencii v Komárne.
Situáciu pozorne sleduje
"Budem žiadať od predsedu vlády, aby v prípade, že príde do paláca s konkrétnym návrhom na rekonštrukciu vlády SR, aby jeho súčasťou bolo preukázanie, že poslanci, ktorí nateraz odmietajú podporovať vládnu koalíciu, svojím podpisom potvrdia, že po rekonštrukcii budú koalíciu podporovať," vyhlásil Pellegrini.
Považuje to za kľúčovú podmienku k súčinnosti Prezidentského paláca s premiérom pri riešení koaličnej krízy.
Premiér tak podľa prezidenta preukáže, že disponuje parlamentnou väčšinou. "Čo mu dáva legitímny mandát, aby tieto zmeny vykonal," dodal prezident.
Hlava štátu zatiaľ od premiéra návrh definitívneho znenia rekonštrukcie vlády nedostala.
Nemá ani avízo, kedy ho chce Fico predstaviť. Pellegrini deklaroval, že situáciu pozorne, na dennej báze sleduje. Ako uviedol, o rokovaniach je pravidelne informovaný.
Gašpar: Na stole sú viaceré riešenia
Koaliční predstavitelia by chceli situáciu v rámci koalície vyriešiť tento týždeň a na stole sú viaceré riešenia. Poukázal na to podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer). Myslí si, že k dohode treba dospieť čím skôr.
Nestotožňuje sa preto s vyhlásením lídra koaličnej SNS Andreja Danka, že situáciu by stačilo vyriešiť do najbližšej riadnej schôdze parlamentu, ktorá sa má začať 25. marca.
"Radi by sme to vyriešili možno v priebehu dnešného dňa. Nejaké riešenia, ako som už povedal, sú na stole. Rokovania prebiehajú, tak možno to je blízko, možno ešte budeme musieť počkať," povedal v parlamente novinárom.

Aktuálnu situáciu v koalícii treba podľa Gašpara vyriešiť čím skôr. "Je dôležité vyslať občanom signál, že koalícia vie vládnuť ďalej, a dokonca s tou 79," poznamenal.
Za nešťastné označil vyhlásenia Danka, ktorý okrem iného upozornil, že premiér nemôže meniť ministra bez súhlasu materských strán, inak by išlo o porušenie koaličnej zmluvy.
"On v zásade hovorí o tom, že je potrebné meniť koaličnú zmluvu a s jeho súhlasom robiť niektoré zmeny. My sme mu dali priestor týždne až mesiace na to, aby vyriešil situáciu vo svojom klube a svojej politickej strane sám. Takže ma to trochu prekvapuje, lebo ak chce aj teraz on odsúhlasovať nejaké riešenia, tak v zásade ich mal doniesť na stôl," dodal Gašpar.
Zároveň poukázal na to, že k porušeniu koaličnej zmluvy už došlo zo strany SNS.
"Tým, že nedoručuje desať poslancov do koaličnej zmluvy pôvodnej, ale len sedem," ozrejmil. Gašpar nesúhlasí ani s vyhlásením Danka, že situáciu v koalícii by stačilo vyriešiť do marcovej schôdze parlamentu.
Namietal aj to, že Danko stále prichádza s novými podmienkami. "Vo mne to vyvoláva pocit, že či vôbec má vôľu sa dohodnúť alebo nie," skonštatoval.
Podľa Kaliňáka sa veci vyvíjajú dobre
Veci sa vyvíjajú dobre a určitom momente sa návrhy, ktoré sú na stole, pretavia vo výsledok, po rokovaní vlády to povedal minister obrany Robert Kaliňák (Smer).
"Keď sa zrodí finálna dohoda, budeme vás informovať, ja určite nebudem ten, kto bude predčasne o niečom informovať, čo ešte nie je definitívne dohodnuté," odmietol špekulácie s tým, že na stredajšom rokovaní vlády sa táto téma vôbec nepreberala.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) nechcel špekulovať o lehote, v ktorej sa zrodí finálna dohoda. "Veľmi intenzívne sa o tom rokuje," uistil.
Podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas) nepozná priebeh rokovaní o zmenách vo vláde. Vie, že sa rokuje o viacerých požiadavkách.
"Neviem to ovplyvniť," uviedol k dynamike rokovaní a hľadania riešenia. Výsledok rokovaní sa však verejnosť podľa neho určite nedozvie pred štvrtkovou cestou predsedu vlády do USA. "Nie, určite nie," potvrdil.
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) nemá vedomosť o tom, že by v rámci rekonštrukcie vlády bol v hre aj rezort školstva. Hlas si podľa neho uvedomuje, že dvoch poslancov zo strany vylúčili a jeden poslanec odišiel.
"Pomery sa zmenili a sme pripravení zmenu týchto pomerov reflektovať v zmene v zastúpení vo vláde," poznamenal Drucker. Považuje za zbytočné špekulovať o výmene postov. Ak by bola konečná dohoda v koalícii, verejnosť by o nej už vedela, dodal.
Bartek verí, že predčasné voľby nehrozia
Poslanec Michal Bartek z Hlasu verí, že predčasné voľby nehrozia, potvrdil aj prebiehajúce rokovania.
"Pri týchto koaličných rokovaniach sa budem držať starého známeho, že dokedy nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. Keď bude dohodnuté všetko, predstúpime pred kamery a budeme o všetkom informovať. Do tejto chvíle nepovažujem za potrebné ani vhodné komentovať prebiehajúce rokovania," skonštatoval.
Bartek si myslí, že aktuálnu situáciu spojenú s neistotou vládnej koalície treba vyriešiť čím najskôr.
"Musíme robiť všetko pre to, aby sa neistota vytratila, aby sme sa takpovediac preskupili a pokračovali v práci pre ľudí," poznamenal.
Vyjadril sa aj k prípadnej spolupráci s bývalými straníkmi Radomírom Šalitrošom a Samuelom Migaľom, ktorí boli z Hlasu vylúčení. Nevie si predstaviť, že by s nimi Hlas na nejakej platforme spolupracoval. Pripustil však možnosť spolupráce v rámci koalície. "Veď tie rozhovory prebiehajú," podotkol.
Hovoril aj o voľbe nového šéfa parlamentu. "Je to aj súčasťou koaličných dohôd a stále platí to, čo sme povedali, že za stranu Hlas je naším kandidátom na post predsedu parlamentu Richard Raši. Všetky ďalšie voľby sme podmienili jeho voľbou," doplnil.
Myslí si, že poslanci by mohli v parlamente voliť nového šéfa NR SR aj skôr ako na riadnej schôdzi, ktorá sa má začať 25. marca.
Koaličná kríza
Koaliční lídri tieto dni rokujú o riešení problémov v koalícii. Premiér Robert Fico (Smer) dal partnerom z Hlasu a SNS do pondelka ultimátum, aby si vyriešili situáciu s odídencami v ich stranách a priniesli riešenie na obnovenie stálej vládnej väčšiny v parlamente.
Avizoval, že v opačnom prípade prezidentovi Petrovi Pellegrinimu predloží svoje návrhy na personálne výmeny vo vládnom kabinete.