BRATISLAVA. Nakúpené lietadlá Bombardier Global 5000 ministerstva obrany sa budú modifikovať. Rezort rokuje o ich vojenskej a zdravotnej výbave s dodávateľom.
Jedno z nich by malo byt schopné prevážať aj veľmi ťažké zdravotné stavy. Po rokovaní vlády to vyhlásil minister obrany Robert Kaliňák (Smer).
Kritici nákupu sa podľa ministra mýlia, keď hovoria, že štátne lety má zabezpečovať iba letka rezortu vnútra.
"Práve sa ukázalo pri tom evakuovaní našich občanov z Bejrútu už počas bombardovania, že to bola kombinácia vojenských lietadiel a civilných lietadiel," uviedol Kaliňák. Spolupráca medzi rezortmi by podľa neho mala pokračovať. Nevylúčil, že by sa štruktúra štátnych letiek menila.
Opozícia kritizovala nákup lietadiel Bombardier Global 5000. Takáto investícia je podľa nej v čase konsolidácie a spomaľovania ekonomického rastu zbytočná.
Minister obrany sa takisto vyjadril k zvolávaným samitom predstaviteľov štátov Európskej únie, ktoré sú reakciou na rokovania USA a Ruska o Ukrajine.
Vicepremiér mieni, že pondelkový i stredajší neoficiálny samit sú viac menej hysterickou reakciou na minulotýždňové vyjadrenia amerického viceprezidenta J. D. Vancea na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.
"Pritom on nehovoril o Ukrajine, on len vyzval Európu, aby sa vrátila k demokratickým princípom, ktoré v predchádzajúcom období sama porušovala," upozornil Kaliňák.
Nechápe rovnako "hystériu" predstaviteľov európskych mocností z neprítomnosti EÚ na rozhovoroch o Ukrajine, ktoré sa iniciovali. "Ja nevnímam tieto rozhovory ako rozhovory Ruska a USA, ale ako rozhovor toho, kto chce sprostredkovať rokovanie o mieri medzi Ruskom a Ukrajinou," vysvetlil. "Načo tam má byť pri tomto rokovaní EÚ, ak doteraz sa zubami-nechtami rokovaniu s Ruskom bránila," podotkol.
Odmietol zároveň, že neúčasť Slovenska na samitoch by bola vyjadrením nedôvery spojencov v EÚ. Poukázal na to, že samity majú neoficiálny charakter a iniciovali ich štáty, zvažujúce vyslanie vojakov na mierové misie na Ukrajine.
"My sme jasne deklarovali, že tam vojakov nepošleme," pripomenul. Dodal, že predseda vlády SR Robert Fico (Smer) je v rámci témy Ukrajiny a negociácií o vývoji situácie v kontakte s predsedom Európskej rady Antóniom Costom.
Ani podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas) si nemyslí, že by neúčasť Slovenska na rokovaniach znamenala izoláciu. "Európa si teraz skôr vyjasňuje pozíciu, čo chce vlastne robiť vo vzťahu k Ukrajine," upozornil. Je presvedčený, že aktuálne samity nie sú šťastným formátom.
"Skôr ako rozdeľovať Európu tým, kto bol a nebol pozvaný, by bolo lepšie, keby si štáty vyjasnili svoju národnú pozíciu k budovaniu budúcej bezpečnostnej architektúry Európy, ktorá je rozpadnutá. Všetci musíme prispieť k európskemu bezpečnostnému domu," zdôraznil.