BRATISLAVA. Súdna rada odsúdila výroky herca Roba Rotha o sudcovi Petrovi Pulmanovi, ktorý nevzal do väzby extrémistu Bombica. Zazneli na občianskom proteste iniciatívy Mier Ukrajine začiatkom februára.
Roth sa za svoj výrok ospravedlnil, no napriek tomu o jeho slovách z prejavu na proteste Súdna rada viedla diskusiu a označila ich za verbálny útok, ktorým Roth podľa nej „spochybňoval nestrannosť a nezávislosť sudcu a tým narušil dôveru v spravodlivé rozhodovanie súdov“.
„Súdna rada apeluje, aby sa verejne činné osoby zdržali spochybňovania nestrannosti a nezávislosti súdnictva neprípustnými útokmi na konkrétnych sudcov,“ stojí v odhlasovanom uznesení.
Ironický komentár
Roth v prejave zmienil meno sudcu Pulmana po pasáži venovanej premiérovi Robertovi Ficovi, ktorý bol krátko predtým v Rusku, kde sa stretol s Vladimirom Putinom. Tvrdil, že s ním bol rokovať o dodávkach plynu na Slovensko.
Roth to ironizoval slovami, že Fico si nevie doma vybaviť ani 76 hlasov poslancov v parlamente.

„Je to vlastne úplne to isté, ako poslať sudcu Pulmana vybavovať preventívnu väzbu pre Bombica,“ prečítal herec v prejave.
Roth už pred rokovaním Súdnej rady poslal jej predsedníčke Marcele Kosovej vyjadrenie s tým, že daná časť textu je vytrhnutá z kontextu celého prejavu.
Problematický citát bol podľa neho myslený ako ironický komentár aktuálnych udalostí, ktorými žila celá spoločnosť.
„Použité prirovnanie malo ilustrovať absurditu premiérovho konania v Moskve. Tak, ako je nemožné, aby Robert Fico vybavil u Putina plyn, rovnako je nemožné chcieť, 'aby sudca niečo vybavil'. Pretože som si vedomý, že sudca nič nevybavuje, ale nestranne rozhoduje,“ napísal Roth s tým, že ak sa tieto slová dotkli sudcu Pulmana alebo sudcovského stavu, tak ho to mrzí.
Špekulácie o prejave
Kosová na stredajšom zasadnutí bez dôkazov prišla s teóriou, že prejav si Roth možno ani nepísal sám, keďže ho čítal a možné autorstvo pripísala organizátorke protestov a aktivistke Lucii Štasselovej.
Odvodila to od toho, že prejav čítal z papiera a bol vopred naformulovaný. Používala preto spojenie „autor prejavu, nechcem hovoriť, že pán Roth, lebo neviem, kto ho písal“.
Štasselová pritom pre SME vylúčila, že by sa na tvorbe Rothovho prejavu podieľala.
„Samozrejme, že som ho nenapísala a ja dokonca ani neviem, čo presne zaznievalo na pódiu. Bola som v zákulisí, kde sme naozaj mali veľmi veľa roboty,“ povedala Štasselová pre SME.
Pulman ako sudca špecializovaného súdu koncom januára nevzal do väzby Bombica stíhaného pre extrémizmus.
Toto jeho rozhodnutie neskôr korigoval Najvyšší súd, keď nariadil monitorovanie stíhaného náramkom a zakázal mu aj publikovanie nenávistných príspevkov na sociálnych sieťach.

Beata
Balogová
