BRATISLAVA. "Tým, že sa niečo zatlačí, niečo iné vyjde na povrch," vysvetľuje hlavnú myšlienku projektu Pamätníka slobody slova vo Veľkej Mači sochár Martin Piaček.
Je jedným z trojice autorov návrhu, ktorý zvíťazil v architektonickej súťaži ešte v roku 2022. O tri roky neskôr sa príprava výstavby diela dostáva do záverečnej fázy.
Pamätník má pripomínať vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej spred siedmich rokov. Postaviť ho plánujú na pozemku ich chátrajúceho domu, ktorý sa vo februári 2018 stal miestom činu. Zbúrali ho v roku 2023. V súčasnosti je tam len plot a za ním rovná plocha.
Niečo pod povrchom
Trnavská župa pôvodne plánovala začiatok stavebných prác už vlani. Pre vybavovanie administratívy sa však proces naťahoval. Zmluvu o vytvorení diela so sochárom Piačekom podpísali začiatkom februára.
“Stena má výtvarnou rečou znázorňovať nejaký typ vytrvalého hľadania, vŕtania sa v minulosti.
„
S projektom naklonenej záhrady Piaček uspel spolu s architektmi Vítom Haladom a Benjamínom Brádňanským. Sochár hovorí, že hlavná myšlienka stojí na princípe terénneho zlomu alebo napríklad lávkovej hojdačky.
Vstup z ulice je zamýšľaný tak, aby návštevník po betónových schodoch mohol zísť do spodnej časti pamätníka - povrchovej depresie, ktorá má symbolizovať miesto vraždy - niečo pod povrchom. Bude tam reliéfna stena aj s priestorom na kladenie kvetov a sviečok.
"Stena má výtvarnou rečou znázorňovať nejaký typ vytrvalého hľadania, vŕtania sa v minulosti," vysvetľuje Piaček. Symbolika tak spája povolania novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorá bola archeologička.
Zdvihnutý pohľad
Keď sa návštevník postaví k stene pod úrovňou terénu chrbtom, bude mať pred sebou horizont zdvihnutej záhrady s oblohou v pozadí. "Tragédia nás spojila a zdvihla náš pohľad k ideálom a budúcnosti," vysvetľuje sochár svoj zámer.
Keďže pamätník má byť sčasti záhradou, autori počítajú s tým, že dôležitú úlohu bude zohrávať zeleň. Plánujú preto spolupracovať aj s dendrológom.
Zmluva s trnavskou župou hovorí, že k dielu už vznikla projektová dokumentácia. Teraz treba vybrať zhotoviteľa stavby.
Úlohou sochára Piačeka potom bude výroba spomínanej reliéfnej steny. Vytvoriť ju má osekaním veľkých častí prepojených so zadnou stenou stavby, čím sa čiastočne odkryje sieť armovania (oceľové tyče, ktoré sa pridávajú do betónu ako výstuž - pozn. red.).
Textová časť a lavičky
Práce sa budú vykonávať na mieste, sochár si na to privedie vlastný tím. Okrem toho má vymyslieť, vyrobiť a osadiť textovú časť pamätníka. Text by mal byť podľa Piačeka čiastočne literárny, ale zároveň aj faktografický. Na spoluprácu bude hľadať vhodného autora.
Treťou úlohou je výroba atypických sedacích prvkov, ktoré by mali byť v záhrade rozmiestnené. Pôjde o masívne betónové kusy, ktoré majú priestor záhrady vhodne dopĺňať.
Architekt Vít Halada predpokladá, že po uzavretí zmluvy župy so stavebnou firmou by mal byť projekt vytvorený do pol roka. Na budúce výročie vraždy Kuciaka a Kušnírovej by tak už mohol byť pamätník prístupný verejnosti.
Závisieť to však bude aj od ďalších okolností. Počas prípravných prác sa napríklad zistil problém so spodnou vodou. "Ten problém by už mal byť vyriešený," hovorí Halada.
Brána odpočíva
V minulosti sa uvažovalo, že na mieste pamätníka bude vytvorený aj priestor s vybranými predmetmi, ktoré v dome po Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej zostali. Autori vybraného riešenia s tým však vo svojom návrhu nepočítajú.
Hlavným symbolom sa po vražde stala vstupná kovová brána, ktorá sa zmenila na pietne miesto. Odkaz "Láska je silnejšia ako zlomoc" tam po vražde napísal žltým sprejom historik Patrik Dubovský.
V súčasnosti je brána uložená v depozitári Vlastivedného múzea v Galante. "O jej prípadnom využití bude rozhodnuté po dohode s pozostalými rodinami," povedal riaditeľ odboru kultúry a športu trnavskej župy Peter Kadlic.

Beata
Balogová
