Presne pred siedmymi rokmi zavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Pre novinárov je to každý rok príležitosť hovoriť o novinárskom povolaní, o rizikách pre novinárov, ale aj o tom, čo vieme urobiť lepšie a ako sa vyvíja samotná žurnalistika a aj o negatívnych javoch v žurnalistike.
V Aréne s Janou Krescanko Dibákovou sa tentoraz rozprávali šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová, šéf Investigatívneho centra Jána Kuciaka Lukáš Diko a Tomáš Kamenec, advokát zastupujúci mnohých novinárov, ktorí majú problémy vďaka svojmu povolaniu.
Predstavitelia zahraničných mediálnych organizácií sa opakovane dožadovali stretnutí s vládou a mali záujem zmonitorovať slovenské mediálne prostredie, odpoveď vládnych predstaviteľov však bola zamietavá. Beáta Balogová: "Minulý rok tu bola misia najvýznamnejších novinárskych organizácií, ktoré zastupujú novinárov. Bol tu Medzinárodný tlačový inštitút (IPI), Article 19, bolo tu Európske centrum pre slobodu médií, a tiež zastúpenie s podporou Medzinárodnej koalície slobody tlače. Je to konzorcium vlád, ktoré deklarovali, že budú podporovať slobodu tlače. Kolegovia z tohto medzinárodného konzorcia zaznamenali úpadok úrovne verejnoprávnosti v médiách. Bolo pre nich znepokojivé, akým spôsobom odvolali riaditeľa verejnoprávnej televízie. To, akým spôsobom sa konštruuje nová mediálna rada. To, že sa snažia preniesť právomoci do rúk šéfa rady. Všimli si aj tlaky na privátne médiá. Dokonca sa snažili aj o stretnutie s predstaviteľmi vlády. Nechceli sa stretávať dokonca ani s medzinárodnými odborníkmi."
Predstavitelia vládnej koalície uplatňujú selektívny prístup pri odpovediach novinárom, časť štátnych inštitúcii rezignovala na poskytovanie odpovedí. Nejde pritom primárne o práva novinára či média, ale práva verejnosti. Tomáš Kamenec: "Blížime sa naozaj k tomu, že časť týchto postupov bude v rozpore so zákonom, časť týchto postupov bude porušovať základné práva a slobody."
ICJK dokumentuje aj nelichotivé výsledky v počte nahlásených útokov na novinárov. Lukáš Diko: "Za minulý rok 2024 sme zaregistrovali 74 útokov voči novinárom, čo bolo o tretinu viac ako rok predtým. Vidíme dramatický nárast, ktorý súvisel aj s atentátom na Roberta Fica. Väčšina z nich je práve na sociálnych sieťach, podnecovanie, útoky alebo osobne v kontakte s novinármi. Zároveň sa nám však začínajú objavovať aj fyzické útoky na novinárov pri ich práci a tiež sa nám zvýšil počet právnych útokov."
Sloboda výkonu novinárskeho povolania a bezpečnosť novinárov sú základnými atribútmi demokratickej spoločnosti.
V Aréne s Beatou Balogovou, Lukášom Dikom a Tomášom Kamencom zaznelo:
- Či sa súčasný stav v médiách dá označiť za normalizáciu.
- Či sa zhoršilo aj právne prostredie pre novinárov.
- Či v tejto oblasti ide len o naplnenie litery zákona.
- Ako na Slovensku chránime novinárov.
- Ako súčasný stav ovplyvňuje záujem mladých ľudí o žurnalistiku.
- Ako by novinári mali pristupovať k dezinformátorom.
- Čo by z legislatívneho hľadiska bolo výstražným prstom.
- Čo by tradičné médiá mohli robiť lepšie.

Beata
Balogová
